رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۱۴ سرطان ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۹
  • کد خبر : ۱۶۵۲
  • چاپ خبر : سهم مهاجران افغان از تلویزیون ایران
شما که غریبه نیستید

سهم مهاجران افغان از تلویزیون ایران

مهاجران افغانستان در ایران از تلویزیون این کشور خاطرات خوش و ناخوش بسیاری دارند. همان رسانه‌ای که معمولن کمتر تلاش […]

مهاجران افغانستان در ایران از تلویزیون این کشور خاطرات خوش و ناخوش بسیاری دارند. همان رسانه‌ای که معمولن کمتر تلاش کرده است تا تصویری واقعی از افغانستان دیروز و امروز به نشر برساند.

اما یکی از محدود اقدامات صدا و سیمای ایران برای مهاجران افغان، مقیم آن کشور ، این است که از ابتدای سال جاری برای اولین بار یک بخش خبری ویژه در شبکه خبر آن کشور،  ایجاد کرده است.

بخش خبری «شما که غریبه نیستید» به کارگردانی محمدرضا آزادی و تهیه‌کنندگی امیر عزیزی از دهم حمل سال جاری روزهای یکشنبه ساعت 6 و 15 دقیقه پس از چاشت از شبکه خبر ایران پخش و روزهای دوشنبه‌، سه‌شنبه، پنجشنبه و جمعه بازپخش می‌شود. این بخش خبری همان‌گونه که از عنوانش می‌توان حدس زد، مهاجران افغان را بخشی از مردم این سرزمین می‌داند که داشتن دست‌کم یک بخش خبری حق آنهاست.

محمدرضا آزادی، کارگردان «شما که غریبه نیستید» درباره چگونگی شکل‌گیری این برنامه به روزنامه ایرانی جام‌جم گفته است: به عنوان کسی که در حوزه خبر و خبرنگاری فعالیت دارد، سال‌ها با مسائل مهاجران افغان آشنا است و سال‌ها پیش با یک گروه از دانش‌آموزان افغان مواجه شده که به دلیل نداشتن مدارک هویتی از ادامه تحصیل محروم بودند و تلاش برای اطلاع‌رسانی در این باره و کمک به آنها باعث شد ارتباطش با همزبانان افغان ادامه پیدا کند.

او بعد از سال‌ها اطلاع‌رسانی درباره مهاجران افغان، تولید یک بخش خبری ویژه این دسته از جمعیت مقیم در ایران را به شبکه خبر صدا و سیمای ایران ارائه می کند که د نهایت تصویب می شود.

زاویه‌ای دیگر

بخش خبری «شما که غریبه‌ نیستید» به دستاوردها، موفقیت‌ها، برنامه‌ها و اقدامات مهاجران افغانی ساکن شهرهای مختلف ایران می‌پردازد.

به گفته آزادی، گزارش‌ها و اخبار این بخش خبری، از طریق خود مهاجران و نهادهای مربوط به آنها در اختیار این برنامه قرار می‌گیرد.

وی در این باره توضیح داد: طی سال‌هایی که با افغان‌های ساکن ایران ارتباط داشته‌ام، بسیاری از آنها، بخصوص بزرگانشان را می‌شناسم و با تشکل‌های فرهنگی، هنری، ورزشی و اجتماعی افغان‌ها در ایران آشنا هستم. فعالیت‌های این افراد و تشکل‌ها منابع اصلی اخبار ما هستند.

بر اساس توضیحات این کارگردان، برخی از خبرها و گزارش‌های بخش ویژه شما که غریبه‌ نیستید درباره رویدادها و فعالیت‌های فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی مهاجران افغان و دستاوردها و موفقیت‌های آنهاست و بعضی دیگر درباره امور صنفی مرتبط با آنها مانند نحوه صدور کارت اقامت، کارگری، بیمه و مواردی از این دست.

جان کلام

«شما که غریبه‌ نیستید»، تلاشی است برای بهبود رابطه با همزبانانی که به دلایل مختلف سال‌هاست همزیستی با آنها را تجربه می‌کنیم. کارگردان این برنامه هدف اصلی را اطلاع‌رسانی دانست و تاکید کرد: جمعیتی بیش از سه میلیون نفر، حتما اخبار و رویدادهای متعددی دارد که باید به آنها پرداخت؛ ضمن این که حساست‌زدایی از مهاجران و اصلاح تصویر نادرستی که از آنها ایجاد شده از دیگر اهداف ما در طراحی این برنامه خبری بوده است؛ همان طور که از اسم این برنامه پیداست ما خواهران و برادران افغان را از خودمان می‌دانیم و معتقدیم حق آنهاست که از رسانه ملی سهمی داشته باشند.

خبر‌های خوب

در دنیای اخبار عمدتا همه چیز در هم است؛ خبرهای خوب و بد، موفقیت‌ها و شکست‌ها، اما در برنامه «شما که غریبه‌ نیستید» براساس اهدافی که برایش تعریف شده، خبرهای خوب به اطلاع‌ تماشاگران می‌رسد.
آزادی درباره انتخاب اخبار و گزارش‌های این برنامه توضیح داد: تلاش می‌کنیم اخباری را درباره مهاجران افغان پوشش دهیم که دیگر رسانه‌ها و دیگر برنامه‌ها این کار را نمی‌کنند؛ رتبه‌ها و مقام‌هایی که به دست می‌آورند، اختراعاتشان، حضور در مسابقات فرهنگی، ورزشی و مواردی از این دست.
این کارگردان، جامعه مهاجران افغان را یک جامعه کامل دانست که هر نوع خبری در این جامعه می‌توان یافت، اما تاکید کرد: برای ما مهم است که نور را به وجه کمتر دیده شده این جامعه بتابانیم و موفقیت‌های آن را نیز به نمایش بگذاریم.

مخاطب خاص

بخش خبری شما که غریبه‌ نیستید گرچه می‌تواند برای مخاطب ایرانی هم حاوی نکات جالب توجه باشد، اما به صورت ویژه برای مخاطبان افغان تولید شده و توانسته نظر بسیاری از آنها را به خود جلب کند.
کارگردان این برنامه ضمن اظهار خرسندی از رضایت مخاطبان گفت: اطلاعاتی که شبکه خبر در اختیار ما گذاشته و همچنین شنیده‌هایمان از مهاجران افغان حاکی از آن است که برنامه شما که غریبه‌ نیستید با استقبال مواجه شده و حتی در بین افغان‌های مقیم افغانستان هم مخاطب دارد.
آزادی معتقد است: امید و انگیزه، گمشده جوانان افغانی مقیم ایران است؛ چراکه آنها خودشان را همواره شهروند درجه دو دیده‌اند. وی توضیح داد: حالا که رسانه ملی به آنها توجه ویژه نشان می‌دهد و اثری از خودشان در تلویزیون می‌بینند، می‌توانند خود را بخشی از جامعه ایرانی بدانند و امید و انگیزه بیشتری برای سازندگی پیدا کنند.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه