رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۶ اسد ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۶
  • کد خبر : ۱۸۵۶
  • چاپ خبر : سفر به سرزمین اژدهای سرخ (قسمت سوم – پایانی)
وحید پیمان:

سفر به سرزمین اژدهای سرخ (قسمت سوم – پایانی)

دیدار با سفیر افغانستان در چین در سومین روز دیدار مان از پکن به سفارت افغانستان در این شهر رفتیم. […]

دیدار با سفیر افغانستان در چین
در سومین روز دیدار مان از پکن به سفارت افغانستان در این شهر رفتیم. من پیش از این، نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در تاجیکستان، ایران، امارات، پاکستان و هند را از نزدیک دیده بودم. ساختمان سفارت افغانستان در چین کوچک‌ترین ساختمانی بود که تا به‌حال برای یک نمایندگی سیاسی- کنسولی افغانستان دیده‌ام.
یادم از دو- سه سال پیش آمد، زمانی‌که یک هیات تجارتی- اقتصادی افغانستان به چین رفته بودند و یک ماه تمام منتظر ماندند تا سفیر وقت افغانستان آن‌ها را به حضور بپذیرد، اما موفق به دیدارش نشده بودند. خبرش را آن‌زمان خودم نوشته بودم. اما این‌بار تنظیم تمامی برنامه‌ها بر عهده میهمان‌داران ما در رادیوی چین بود.
جانان موسی‌زی پس از چند دقیقه وارد اتاق شد، اولین حرفش این بود که همکار سابقه رسانه‌ها است. موسی‌زی پیش از آن‌که در پاکستان و چین سفیر شود، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان بود و سر و کارش مدام با رسانه‌ها.
موسی‌زی از بهتر شدن روابط چین و افغانستان پس از روی‌کار آمدن حکومت وحدت ملی به شدت خرسند بود. او از این گفت که نخستین سفر خارجی رییس‌جمهور غنی به چین بوده و معاون رییس‌جمهور چین سال گذشته به کابل آمده بود. این گفت که افغانستان علاقه‌مند گشایش یک کنسولگری در ارومچی و یا شهر دیگری از چین است و چین پیش از این برای گشودن یک کنسولگری در جلال‌آباد و یا قندهار ابراز علاقه‌مندی کرده است.
هم‌چنان او از اشتیاق چینی‌ها به زعفران هرات گفت و این‌که این کشور علاقه‌مند است تمام زعفران هرات را خریداری کند.
چین حقیقتا روابط خود با افغانستان را گسترش داده است. آخرین محموله کمک‌های نظامی چین به افغانستان در همان روزهایی به کابل رسید که ما در پکن بودیم. چین از مدت زمانی به این‌سو تلاش می‌کند در همکاری مشترک با پاکستان در مذاکرات صلح میان طرف‌های درگیر در افغانستان نقش ایفا کند. علاوه بر آن این کشور وعده‌های «بزرگ» اقتصادی برای بازسازی افغانستان داده است.

روابط چین و افغانستان

ظاهرا چینی‌ها همان‌قدر که نگران افزایش ناامنی‌ها در افغانستان استند، به همان پیمانه نگران گسترش ناامنی‌ها در منطقه سین‌کیانگ‌اند، جایی‌که با تاثیرپذیری از رویدادهای منطقه گاهی شاهد شورش‌هایی است که گفته می‌شود با حمایت گروه‌هایی چون طالبان، داعش و القاعده، در مناطق مسلمان‌نشین چین صورت می‌گیرد. در واقع، چین ثبات در کشور همسایه‌اش افغانستان را به‌عنوان کلید امنیت در خاک خودش می‌بیند. علاوه بر همه این مسایل، سال گذشته رییس ستاد کل ارتش این کشور در سفری به کابل، با رییس‌جمهور غنی و مشاور امنیت ملی درباره همکاری‌های نظامی چین با افغانستان دیدار و گفتگو کرده بود.
چین و افغانسستان رابطه دیرینه‌ای با هم داشته‌اند، راه ابریشم سند بزرگی از رابطه تاریخی و عمیق این دو کشور است. افغانستان به‌عنوان گذرگاه یا خط تقاطع تعاملات فرهنگی، مذهبی، اجتماعی و مراودات تجارتی میان نیم‌قاره هند و چین، شرق دور، آسیای مرکزی و خاور میانه بوده است.
به نقل از منابع، روابط رسمی و سیاسی افغانستان و چین در اواسط قرن بیست آغاز شد. بعد از آن‌که انقلاب‌ها و شورش‌ها در چین در سال ۱۹۴۹ منجر به قدرت رسیدن حزب کمونیست به رهبری مائو و ایجاد «جمهوری خلق چین» شد، چوین لای نخست‌وزیر آن زمان چین با هیات بلند‌پایه حزب حاکم طی یک سفر رسمی در سال ۱۹۵۷ به کابل آمدند.
پس از تشکیل حکومت وحدت ملی در سال ۲۰۱۴، روابط و همکاری میان افغانستان و چین شاهد فصل جدیدی بود. این روابط، تنها در همکاری‌های دو‌جانبه امنیتی خلاصه نشد، بل چین برای نخستین‌بار کمک‌های نظامی‌اش به افغانستان را اعلام کرد. قبل از دیدار اشرف غنی در سال ۲۰۱۴ از چین، سفیر چین در افغانستان گفت که چین و افغانستان قربانی تروریسم‌اند و پکن برای رویارویی با این تهدید مشترک، آماده همکاری است. این موضع، چراغ سبزی برای درخواست کمک افغانستان از چین بود.
در جریان دیدار رییس‌‌جمهور غنی از چین، او و شی جینگ پینگ به اجماع مهمی دست یافتند که عبارت از مبارزه برضد حرکت اسلامی ترکستان شرقی بود. رییس‌جمهور افغانستان موافقت کرد که «افغانستان به‌هیچ حرکتی، که امنیت چین را از خاک این کشور تهدید کند، اجازه نخواهد داد.» در راستای همین همکاری‌ها، افغانستان ۱۵ جنگجوی اویغور را که بازداشت کرده بود، در ماه فبروری سال ۲۰۱۵ به چین سپرد. افغانستان این تلاش‌ها را بیشتر به‌خاطر جذب همکاری از سوی چین انجام داد. از سوی دیگر کابل خواست تا چین را با این کار بیشتر تشویق کرده باشد که روی پاکستان فشار بیاورد تا طالبان را به میز مذاکره‌های آشتی‌جو‌یی حاضر کند.
در ماه نوامبر سال ۲۰۱۴، جیو شینج کن، وزیر امنیت عمومی چین در راس یک هیات بلندپایه از افغانستان دیدار کرد و با رییس‌جمهور غنی ملاقاتی داشت. اگرچه جزییات زیادی در مورد این سفر وجود ندارد، اما مقام‌های افغان گفته‌اند که آن‌ها روی توسعه، تجارت، اقتصاد و امنیت گفتگو کرده‌اند. البته این گفتگوها نخست به مبارزه بر ضد هراس‌افگنان اویغور بیشتر متمرکز بوده است. در پایان سال ۲۰۱۴، یانگ یا جون، سخنگوی امنیت ملی دفاعی چین گفت که خروج نیروهای ایتلاف از افغانستان سبب نگرانی‌های چین نسبت به افغانستان شده است.
وزیران دفاع افغانستان و چین در ماه اکتوبر سال ۲۰۱۵، همکاری‌های دفاعی را به امضا رساندند. وزارت دفاع افغانستان نیز در این باره گفته بود که چین شریک قوی افغانستان است و ما را کمک کرده و قرار است این کمک‌ها در آینده نیز ادامه داشته باشد.
پس از بی‌نتیجه‌ماندن گفتگوهای چهار‌جانبه برای حاضر کردن طالبان بر میز مذاکرات صلح، یک مقام ارشد نظامی چین در ۲۹ فبروری سال ۲۰۱۶ از کابل دیدار کرد. جنرال فنگ فینگویی، از اعضای ارشد کمیسیون مرکزی نظامی چین با مقام‌های ارشد افغانستان دیدار کرد. در این دیدار، جنرال فنگ، برای نخستین‌بار در تاریخ دو‌جانبه‌ی افغانستان و چین توافق کرد تا مبلغ ۴۸۰ میلیون یوان چینایی که معادل ۷۳ میلیون دالر امریکایی می‌شود را به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کند.
حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان نیز در ۱۷ ماه اپریل ۲۰۱۶ به چین رفت. جنرال فنگ، در دیدار با حنیف اتمر، تعهد کرد تا روابط امنیتی عمیق‌تری با افغانستان داشته باشند. برعلاوه، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان در ماه می سال ۲۰۱۶ به دعوت نخست‌وزیر چین، به این کشور سفر کرد. عبدالله در ملاقاتش با شی جینگ پینگ، رییس‌جمهور چین، صلح را متضمن نیروی قوی امنیتی افغانستان خواند. افزون بر این، رییس‌جمهور چین نیز وعده سپرد تا نیروهای امنیتی افغانستان را حمایت کند.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه