رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۲۶ میزان ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۶
  • کد خبر : ۱۸۸۷
  • چاپ خبر : سفر پاییزی مسکو به روایت تصویر
مسکو، پر است از ساختمان‌هایی از این دست. مسکو چهره‌ای تاریخی دارد. نمایی قدیمی و به شدت زیبا و دلپسند شما هر جای مسکو را می توانید به عنوان پس زمینه برای یک عکس زیبا انتخاب کنید.
سفرنامه روسیه

سفر پاییزی مسکو به روایت تصویر

مسکو پایتخت روسیه است، پرجمعیت‌ترین شهر این کشور و مهمترین مرکز سیاسی، اقتصادی و مذهبی روسیه. مسکو ۱۱ میلیون و […]

مسکو پایتخت روسیه است، پرجمعیت‌ترین شهر این کشور و مهمترین مرکز سیاسی، اقتصادی و مذهبی روسیه. مسکو ۱۱ میلیون و ۵۰۳ هزار نفر جمعیت دارد، این یعنی پرجمعیت‌ترین شهر قاره اروپا و ششمین شهر پرجمعیت دنیا.

به‌تاریخ ۱۰ اکتبر ۲۰۱۷ به این شهر رفتم، شهری زیبا و بی‌نهایت شگفت‌انگیز

با من در یک سفر تصویری به مسکو همراه شوید.

شب‌های روسیه، شب‌های جالبی است. مسکو شهری است به شدت نورانی که گاهی بعضی‌ها به آن مسکو طلایی می‌گویند.

شب‌های روسیه، شب‌های جالبی است.
مسکو شهری است به شدت نورانی که گاهی بعضی‌ها به آن مسکو طلایی می‌گویند.

 

moscow-2

شب‌های مسکو زیبایی دیگری هم دارد که ما آن را ندیده‌ایم. به آن شب‌های سپید می‌گویند. اگر چه شهر سن پترزبورگ شهرت بیشتری در این زمینه دارد، اما مسکو نیز در اینباره شناخته شده است. یعنی در این شب‌ها غرب تا طلوع آفتاب – تنها یکی – دو ساعت وقت در بر می‌گیرد. آیا این جذابیت با گردش در کنار رودخانه ای که در شب مانند روز روشن گردیده است، کامل نمی‌گردد؟ شاید مسکو و سن پترزبورگ تنها مکان هایی در این دنیا باشند که چنین پدیده‌ای هر تابستان در آن رخ می‌دهد. شب­ های سفید واقعی از ۱۱ جون تا ۲ جولای (۲۱ جوزا تا ۱۱ سرطان) ادامه دارد.

 

سفر من به مسکو، اوایل پاییز بود. فصلی که شب های سپید ان خبری نیست. ضرب المثلی در مسکو مشهور است که می گویند: "مسکو شب‌ها نمی‌خوابد." مسکو همیشه نورانی است و جذاب و طلایی

سفر من به مسکو، اوایل پاییز بود. فصلی که شب های سپید ان خبری نیست.
ضرب المثلی در مسکو مشهور است که می گویند: “مسکو شب‌ها نمی‌خوابد.”
مسکو همیشه نورانی است و جذاب و طلایی

 

“پاول ظریفولین” رئیس مرکز «لف گومیلوف» و "انا" هماهنگ کننده این مرکز این مرکز تحقیقات زیادی در مورد جنگ و صلح در افغانستان کرده است.

“پاول ظریفولین” رئیس مرکز «لف گومیلوف» و “انا” هماهنگ کننده این مرکز
این مرکز تحقیقات زیادی در مورد جنگ و صلح در افغانستان کرده است.

 

من در سفر به مسکو دریافتم که روس‌ها علاقه‌ی زیادی به گل و بوته دارند. اینجا مکانی است در مرکز شهر، روبروی تیاتر روسیه و در نزدیکی ساختمان پارلمان

من در سفر به مسکو دریافتم که روس‌ها علاقه‌ی زیادی به گل و بوته دارند.
اینجا مکانی است در مرکز شهر، روبروی ساختمان تیاتر روسیه و در نزدیکی ساختمان پارلمان

 

مسجد جامع مسکو نام مسجدی تاریخی و قدیمی در کلانشهر مسکو واقع در پایتخت فدراسیون روسیه می‌باشد، که در سال ۱۹۰۴ میلادی توسط معمار نیکولای ژوکوف بنیان‌گذاری شده است. این مسجد یکی از چهار مسجد فعال در مسکو می‌بود. مسجد جامع مسکو در نزدیک خیابان المپیک و در اطراف ورزشگاه سرپوشیده المپیک در مرکز مسکو واقع شده بود. این مسجد در دوران فعالیتش به عنوان مسجد مرکزی مسلمانان در روسیه شناخته می‌شد. همچنین گاهی اوقات مسجد جامع مسکو؛ مسجد تاتار نیز نامیده می‌شد، زیرا اغلب کسانی که از مسجد جامع مسکو برای عبادت استفاده می‌کردند را اقوام تاتار تشکیل می‌دادند. مسجد جامع در ژوئن سال ۲۰۰۸ میلادی به عنوان یک اثر وارد میراث فرهنگی روسیه شد ولی در پایان همان سال از فهرست میراث فرهنگی برداشته شد[۱] که به دنبال آن در سال ۲۰۱۱ بنا بر تصمیمات بحث برانگیزی مسجد تخریب شد،[۲] که این نخستین تخریب یک بنای مذهبی در مسکو بعد از سال ۱۹۷۸ بود.[۱] سرانجام در سال ۲۰۱۵ عملیات ساختمان جدید این مسجد پس از ۱۰ سال به اتمام رسید و با حضور ولادیمیر پوتین و جمعی از نمایندگان کشورهای اسلامی افتتاح شد. این مسجد در ۳۱ هزار متر مربع مساحت و در ۶ طبقه احداث شده و گنجایش پذیرایی ۱۰هزار نفر در درون و دست‌کم ۱۰هزار نفر در محوطه خود را دارا می باشد. هزینه ساخت این مسجد نزدیک ۱۵۰ میلیون یورو بوده است.

مسجد جامع مسکو نام مسجدی تاریخی و قدیمی در کلانشهر مسکو واقع در پایتخت فدراسیون روسیه می‌باشد، که در سال ۱۹۰۴ میلادی توسط معمار نیکولای ژوکوف بنیان‌گذاری شده است. این مسجد یکی از چهار مسجد فعال در مسکو می‌بود. مسجد جامع مسکو در نزدیک خیابان المپیک و در اطراف ورزشگاه سرپوشیده المپیک در مرکز مسکو واقع شده بود. این مسجد در دوران فعالیتش به عنوان مسجد مرکزی مسلمانان در روسیه شناخته می‌شد. همچنین گاهی اوقات مسجد جامع مسکو؛ مسجد تاتار نیز نامیده می‌شد، زیرا اغلب کسانی که از مسجد جامع مسکو برای عبادت استفاده می‌کردند را اقوام تاتار تشکیل می‌دادند. مسجد جامع در ژوئن سال ۲۰۰۸ میلادی به عنوان یک اثر وارد میراث فرهنگی روسیه شد ولی در پایان همان سال از فهرست میراث فرهنگی برداشته شد.که به دنبال آن در سال ۲۰۱۱ بنا بر تصمیمات بحث برانگیزی مسجد تخریب شد،[۲] که این نخستین تخریب یک بنای مذهبی در مسکو بعد از سال ۱۹۷۸ بود.[۱] سرانجام در سال ۲۰۱۵ عملیات ساختمان جدید این مسجد پس از ۱۰ سال به اتمام رسید و با حضور ولادیمیر پوتین و جمعی از نمایندگان کشورهای اسلامی افتتاح شد. این مسجد در ۳۱ هزار متر مربع مساحت و در ۶ طبقه احداث شده و گنجایش پذیرایی ۱۰هزار نفر در درون و دست‌کم ۱۰هزار نفر در محوطه خود را دارا می باشد. هزینه ساخت این مسجد نزدیک ۱۵۰ میلیون یورو بوده است.

اینجا یکی از راه پله‌های متروی مسکو است. عمیق ترین متروی جهان - موزیمی از آثار جالب. سامانه قطارهای شهری کلان‌شهر مسکو است. متروی مسکو با داشتن ۱۲ خط فعال، ۱۸۰ ایستگاه و مسیری به طول ۲۹۸ کیلومتر، یکی از قدیمی‌ترین خطوط متروی شهری در جهان است.

اینجا یکی از راه پله‌های متروی مسکو است. عمیق ترین متروی جهان – موزیمی از آثار جالب.
سامانه قطارهای شهری کلان‌شهر مسکو است. متروی مسکو با داشتن ۱۲ خط فعال، ۱۸۰ ایستگاه و مسیری به طول ۲۹۸ کیلومتر، یکی از قدیمی‌ترین خطوط متروی شهری در جهان است.

 

علایم و آثار شوروی سابق در متروی مسکو (داش و چکش - نماد شوروی سابق بود.)

علایم و آثار شوروی سابق در متروی مسکو
(داس و چکش – نماد شوروی سابق بود.)

 

متروی مسکو یکی از قدیمی ترین متروهای جهان است، این تصویر نشان می دهد که این ایستگاه مترو در سال 1951 ساخته شده است. یعنی 65 سال پیش

متروی مسکو یکی از قدیمی ترین متروهای جهان است، این تصویر نشان می دهد که این ایستگاه مترو در سال ۱۹۵۱ ساخته شده است. یعنی ۶۵ سال پیش

 

تصاویر جالب حکاکی شده در دیوار هتلی به اسم هتل گالری در مسکو برای کسانی که بیرون از مسکو به ویژه از کشورهای اسلامی به مسکو می روند، چنین تصاویری عادی نیست. اما مسکو با چنین فضایی عادت کرده و خو گرفته است.

تصاویر جالب حکاکی شده در دیوار هتلی به اسم هتل گالری در مسکو
برای کسانی که بیرون از مسکو به ویژه از کشورهای اسلامی به مسکو می روند، چنین تصاویری عادی نیست.
اما مسکو با چنین فضایی عادت کرده و خو گرفته است.

 

مسکو، پر است از ساختمان‌هایی از این دست. مسکو چهره‌ای تاریخی دارد. نمایی قدیمی و به شدت زیبا و دلپسند شما هر جای مسکو را می توانید به عنوان پس زمینه برای یک عکس زیبا انتخاب کنید.

مسکو، پر است از ساختمان‌هایی از این دست. مسکو چهره‌ای تاریخی دارد. نمایی قدیمی و به شدت زیبا و دلپسند
شما هر جای مسکو را می توانید به عنوان پس زمینه برای یک عکس زیبا انتخاب کنید.

 

اگر می خواهید ادعا کنید تمام مسکو را دیده اید، به این کشتی سوار شوید - رفت و برگشت ان یک ساعت به طول می انجامد. در این یک ساعت هم می توانید در رستوانت آن غذا بخورید و یا نوشیدنی میل کنید و تمام شهر را از کنار رودخانه بزرگ مسکوا ببینید.

اگر می خواهید ادعا کنید تمام مسکو را دیده اید، به این کشتی سوار شوید – رفت و برگشت ان یک ساعت به طول می انجامد. در این یک ساعت هم می توانید در رستوانت آن غذا بخورید و یا نوشیدنی میل کنید و تمام شهر را از کنار رودخانه بزرگ مسکوا ببینید.

 

این هم نقشه مسیر کشتی - رفت و آمد همانطور که گفتم دو ساعت به طول خواهد انجامید.

این هم نقشه مسیر کشتی – رفت و آمد همانطور که گفتم دو ساعت به طول خواهد انجامید.

 

مسجد جامع مسکو - از نمایی دورتر

مسجد جامع مسکو – از نمایی دورتر

 

ارگ کرملین یک قلعه تاریخی است که بصورت مجتمع در قلب شهر مسکو ساخته شده و (از جنوب) بر رودخانه مسکوا، (از شرق) بر میدان سرخ و (از غرب) به باغ الکساندر مشرف است. بنای این کاخ در سال ۱۴۸۷ به پایان رسید. نام مشهور این کاخ کرملین است (که بزبان روسی بمعنای دژ می‌باشد). این کاخ از چهار قصر، چهار کلیسا و دیوار کرملین بهمراهی برج‌های کرملین تشکیل یافته‌است. از این کاخ به منظور اسکان رئیس جمهور روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارگ کرملین یک قلعه تاریخی است که بصورت مجتمع در قلب شهر مسکو ساخته شده و (از جنوب) بر رودخانه مسکوا، (از شرق) بر میدان سرخ و (از غرب) به باغ الکساندر مشرف است. بنای این کاخ در سال ۱۴۸۷ به پایان رسید.
نام مشهور این کاخ کرملین است (که بزبان روسی بمعنای دژ می‌باشد). این کاخ از چهار قصر، چهار کلیسا و دیوار کرملین بهمراهی برج‌های کرملین تشکیل یافته‌است. از این کاخ به منظور اسکان رئیس جمهور روسیه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

عروس و دامان چینی - زمانیکه مشغول عکس برداری برای عکس های یادگاری بودند، شکار لنزهای دوربین من شدند.

عروس و دامان چینی – زمانیکه مشغول عکس برداری برای عکس های یادگاری بودند، شکار لنزهای دوربین من شدند.

 

و در نهایت، سربازی که تا خوب دقت نکنید - متوجه نخواهید شد که با یک مجسمه روبرو هستید یا یک سرباز. این سرباز در کنار ارامگاه لنین، موظف است.

و در نهایت، سربازی که تا خوب دقت نکنید – متوجه نخواهید شد که با یک مجسمه روبرو هستید یا یک سرباز.
این سرباز در کنار ارامگاه لنین، موظف است.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه