رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۵ عقرب ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۲
  • کد خبر : ۲۰۲۵
  • چاپ خبر : کُشتار غور چرا و چگونه اتفاق افتاد؟
عبدالرحمن مزمل، فردی که توسط دادگاه به اعدام محکوم شده و طالبان ظاهرا این افراد جهت تبادل بانوی به گروگان گرفته بودند.
همه چیز در مورد حادثه غور

کُشتار غور چرا و چگونه اتفاق افتاد؟

روزنامه ۸صبح، چاپ کابل پس از بررسی رویداد صبح امروز که در آن دستکم ۳۳ تن توسط افراد وابسته به […]

روزنامه ۸صبح، چاپ کابل پس از بررسی رویداد صبح امروز که در آن دستکم ۳۳ تن توسط افراد وابسته به داعش تیرباران شدند، دریافته است که تروریست‌ها این افراد به هدف تبادله با یکی از فرماندهان خود به گروگان گرفته بودند.

عبدالرحمن مزمل، فردی است که توسط دادگاه به اعدام محکوم شده و داعشیان ظاهرا این افراد را جهت تبادل با وی به گروگان گرفته بودند.

این روزنامه در گزارشی نوشته است که با بررسی این موضوع و گفتگو با شماری از منابع در این ولایت دریافته است طالبان در ابتدا این افراد را به قصد تبادله با عبدالرحمان مزمل بازداشت کردند.
عبدالرحمن مزمل از فرماندهانی است که پیش از این با داعش بیعت کرد و متهم به قتل چهارده مسافر از قوم هزاره در ولایت غور بود. مزمل به تاریخ اول حوت سال ۱۳۸۴ توسط امنیت ملی این ولایت، درست زمانی که برای معالجه بیماری‌اش به شهر فیروزکوه مرکز این ولایت آمد، بازداشت شد.
مزمل متهم بود که به روز ۳ اسد سال ۱۳۹۳ دست‌کم ۱۴ فرد ملکی مربوط به قوم هزاره را از ۳ بس مسافربری پیاده کرده و همه آنان را به قتل رسانده بود. یک نو‌عروس و داماد نیز شامل قربانیان این رویداد بودند. این رویداد در منطقه‌ای موسوم به «بادگاه» در ۲۵ کیلومتری فیروز‌کوه مرکز ولایت غور رخ داده بود.
دادگاهی در کابل دو ماه پیش عبدالرحمان مزمل را به همین اتهام به اعدام محکوم کرد. حکم اعدام برای این فرمانده مخالف دولت تا اکنون جاری نشده است.

چرا گروگان‌گیری برای تبادله؟

50 روز پیش 5 دانشجوی غوری از سوی شماری از افراد مسلح در غور ربوده شدند. طالبان یک‌ماه بعد، دستکم یک‌تن از این دانشجویان را کشتند و سپس چهارتن دیگر را اوایل همین هفته آزاد کردند.

50 روز پیش ۵ دانشجوی غوری از سوی شماری از افراد مسلح در غور ربوده شدند. طالبان یک‌ماه بعد، دستکم یک‌تن از این دانشجویان را کشتند و سپس چهارتن دیگر را اوایل همین هفته آزاد کردند.

روزنامه ۸صبح دریافته است که مخالفان دولت در غور، گروگان‌گیری را بهترین راه برای آزادی فرماندهان خود برشمرده‌اند. درست ۵۰ روز پیش ۵ دانشجوی غوری از سوی شماری از افراد مسلح در غور ربوده شدند. طالبان یک‌ماه بعد، دست‌کم یک‌تن از این دانشجویان را کشتند و سپس چهارتن دیگر را اوایل همین هفته آزاد کردند.
برخی از منابع غیررسمی به روزنامه ۸صبح گفته‌اند که شخصی به‌نام قصار برادر یکی از فرماندهان طالبان که توسط نیروهای امنیتی افغانستان بازداشت شده بود با این چهار دانشجو تبادله شده است.
منطقه «غلمین» در ۴۰ کیلومتری شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور چند سالی است که به خطرناک‌ترین مرکز حضور مخالفان دولت، طالبان و داعش تبدیل شده است. افرادی که خود را وابسته با داعش می‌دانند با الگوگیری از رهایی چهار دانشجوی غوری تصمیم گرفتند که شماری از باشندگان ملکی را برای تبادله با عبدالرحمان مزمل به گروگان بگیرند.
داعش عصر دیروز سه‌شنبه نزدیک به ۵۰ تن را گروگان گرفت. تمامی این افراد مصروف چوپانی و یا جمع‌آوری هیزم برای مقابله با سرمای زمستان بودند.
برخی از منابع به روزنامه ۸ صبح گفته‌اند که شماری از افراد ربوده شده یا فرار کرده‌اند و یا هم آزاد شده‌اند، اما ۳۳ تن نزد افراد مخالفان دولت باقی ماندند.

گروگان‎ها، چرا و چگونه تیرباران شدند؟

اجساد شماری از مسافران هزاره که توسط داعش در غور تیرباران شدند.

اجساد شماری از مسافران هزاره که توسط داعش در غور تیرباران شدند.

اداره امنیت ملی غور پس از با خبرشدن از گروگان‌گیری دست‌جمعی با شماری از نیروهای پولیس و نیروهای مردمی برای آزادسازی افراد گروگان‌گرفته شده به منطقه غلمین رفت. شام دیروز سه‌شنبه، نبرد خونینی میان دو طرف آغاز شد. این نبرد ۳ ساعت به طول انجامید که در نتیجه یک سرباز پولیس ملی، دو سرباز امنیت ملی و سه نیروی مردمی در این نبرد خونین کشته شدند.
در سوی دیگر جبهه جنگ، داعش ۳ فرمانده ارشد خود را در نبرد دیروز از دست داد. این بزرگ‎ترین ضربه‌ای بود که تا کنون مخالفان دولت در منطقه غلمین متحمل شده‌اند.
یک‌تن از کشته‌گان، غازی فاروق نام داشت. پیش از این‌‌که او در سال ۱۳۹۴ دو سرباز امریکایی را در مرکز غور به قتل برساند به «فاروقک» مشهور بود.
فاروق متهم بود که چهار سرباز پولیس ترافیک را نیز چند سال پیش در شهر فیروزکوه به قتل رسانده است و هم‌چنان دو سال پیش، دو شهروند نیپالی را نیز در همین شهر کشت.
وی به همین دلیل در میان افراد طالبان سابق و داعش امروز به «غازی فاروق» مشهور شد. غازی فاروق اوایل امسال با داعش بیعت کرد و به جمع نفرات آنان در قریه غلمین پیوست.
دومین فرد مهمی که در جنگ دیروز کشته شد، پسر قاری رحمت‌االله بود. قاری رحمت‌الله فرمانده عمومی طالبان در ولات غور بود که او نیز با داعش بیعت کرد.
هم‌چنان یک تن دیگر از افراد مهم مخالفان دولت به نام قوماندان شکور نیز در نبرد دیروز کشته شد. طالبان سپس در اقدامی تلافی‌جویانه حوالی بامداد امروز تمامی ۳۱ نفری که در گروگان داشتند را کشتند.
قاری رحمت‌الله کسی است که دستور سنگسار رخشانه را داده بود. رخشانه سال گذشته در منطقه غلمین به اتهام فرار از خانه سنگسار شد.

غلمین چگونه پایگاه داعش شد؟

غلمین در زمان جنگ با شوروی سابق به پنجشیر غور معروف بود. فرماندهان این روستا عموما در گذشته در چوکات حزب جمعیت اسلامی افغانستان به نبرد می‌پرداختند.
پس از آن‌که طالبان طی کمتر از یک دهه پیش در غور روند رو به‌رشدی پیدا کردند، اکثر این فرماندهان به طالبان پیوستند و پس از آن‌که داعش به‌میان آمد، با داعش بیعت کردند.
غلمین چند سالی است که به لانه‌ی مخالفان دولت در غور تبدیل شده است. مردم غور می‌گویند که تا کنون هیچ عملیات بزرگی علیه مخالفان در این منطقه روی دست گرفته نشده است.
غلمین سال گذشته پس از آن شهرت جهان پیدا کرد که رخشانه توسط شماری از فرماندهان طالب و داعش در همین روستا اعدام شد.
در پی رویداد دیروز و کشته‌‎شدن سه فرمانده معروف داعش، گفته می‌شود که صبح امروز اعلامیه‌هایی نیز در همین منطقه از سوی شورشیان توزیع شده که آنان هشدار داده‌اند در تلافی هر فرمانده، شمار زیادی از نیروهای دولتی را خواهند کشت.

واکنش ارگ

در همین حال، ارگ ریاست‌جمهوری در واکنش به کشته‌شدن حدود سی گروگان توسط مخالفان دولت، گفته است: «دشمنان مردم افغانستان بار دیگر دست به جنایت زده، مردم ملکی را در ولایت غورهدف قرار داده‌اند.»
ریاست‌جمهوری گفته است: «طی ماه‌های اخیر برای چندمین بار است که تروریستان جنایت‌کار مظاهره‌های مدنی، اماکن مقدس، عزاداران و مسافران را در مسیر شاهراه‌ها هدف قرار می‌دهند. این نوع جنایت‌ها دوسیه‌های جنایت‌کاران را هر روز قطورتر ساخته و به‌عنوان جنایت‌کاران جنگی روزی در دادگاه عدالت و در برابر قانون و مردم افغانستان پاسخ‌گو خواهند بود.»
در اعلامیه‌ی ارگ در این مورد، رییس‌جمهورغنی ضمن محکوم‌کردن این جنایت بی‌رحمانه، با فامیل‌های شهدای رویداد اخیر ابراز غم شریکی کرده و وعده سپرده است تا انتقام خون شهروندان کشور را از تروریستان وعاملان بی‌رحم بیگانه‌پرست می‌گیرد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه