رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۲ عقرب ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۸
  • کد خبر : ۲۱۱۹
  • چاپ خبر : زری که زریاب نشد
به بهانه نشر سریال هراتی زبان زرگری

زری که زریاب نشد

شاید این روزها کمتر هراتی را سراغ داشته باشیم که نام سریال زبان زرگری را  نشنیده باشد؛ سریالی­‌که به‌زودی و […]

شاید این روزها کمتر هراتی را سراغ داشته باشیم که نام سریال زبان زرگری را  نشنیده باشد؛ سریالی­‌که به‌زودی و اندکی پس از آغاز پخش در یکی از شبکه‌های تلویزیونی محلی در هرات  جا باز کرد. در عین حال به جز از هرات  در  دیگر نقاط افغانستان و حتا بیرون از افغانستان شاید کسانی باشند که دستکم تیزرهای این سریال را دیده باشند و از دیدن کامل این سریال دیدنی و آموزنده بی‌بهره باشند.

 هراتی‌ها  که در پاسداشت از فرهنگ و حفظ آن زبان‌زد بوده‌اند، معمولا کمتر دیدن سریال‌های خارجی را ارجحیت می‌دهند و این دومین سریالی است سناریوی آن را مهاجری نوشته که چند سال پیش از دام مرگ نجات یافت و فعلا پناهنده در یکی از کشورهای اروپایی است.

زبان زرگری حکایت خانواده‌ای است که قصد سفر به خارج از افغانستان را دارند. خانواده‌ای که توسط قاچاقچی‌های کلاه‌بردار فریب می‌خورند و تمام دار و ندار خود را از دست می‌دهند و دوباره اما این‎بار خجالت‌زده به منطقه‌ دیگری از شهر رفته و ساکن می‌شوند.

این سریال از فضای حاکم و موجود جامعه‌ای حکایت می‌کند که در آن زندگی می‌کنیم.

این سریال که با هزینه شخصی یکی از پیام‌رسانان محلی ساخته شده، توانسته مخاطب زیادی را از طیف‌های مختلف به خود جذب کند، اما آن‌چه ممکن است حتا برای کارگردان و بازیگران این سریال تاسف‌آور باشد، عدم نشر این سریال در یک رسانه سرتاسری است.

  برای هرات و هراتیان مهم بود که این سریال که روایتی از زندگی عینی افراد یک جامعه می‌باشد از یک کانال سرتاسری نشر می‌شد تا اثرات آن برای قشری که هنوز هم به‌خاطر رفتن به بیرون از کشور و دست یافتن به زندگی آسوده و آرام حاضر اند از همه چیز بگذرند درسی باشد تا دیگر برای هر کس و نا کس اعتبار نکنند.

از خوبی های نشر این سریال از رسانه یا رسانه‌های سرتاسری که در افغانستان بیشتر به نام رسانه‌های ملی مسما هستند، نشان این بود که حتی افغان‌ها توان ساخت چنین سریالهایی را دارند که واقعات عینی جامعه را بازتاب دهد و دیگر کمتر نیاز برای خرید سریال‌های خارجی خواهد بود.

 متاسفانه رسانۀهای سرتاسری نه این که این مجموعه را نشر نکردند، حتی قسمتی از آن را نیز اسپانسر نشدند.

نگارنده: رسانۀهای سرتاسری نه این که این مجموعه را نشر نکردند، حتی قسمتی از آنرا نیز اسپانسر نکردند.

نگارنده: رسان های سرتاسری نه این که این مجموعه را نشر نکردند، حتی قسمتی از آنرا نیز اسپانسر نکردند.

اگر این تولید از رسانۀ محلی نشر نمی‌شد گلایه و شکایتی در کار نبود چون رسانۀ محلی به تناسب یک رسانۀ ملی  از امکانات و تجهیزات تخنیکی و مالی برخوردار نیست در حالی که اگر از یک  رسانۀ ملی بصورت رایگان هم نشر می‌شد با آن‌ هم رسانه به هیچ عنوان خساره نمی‌دید، چون فراتر از آن می‌توانست از پیام‌های بازرگانی این تولید سود بدست بی‌آورد.

ولی متاسفانه این تولید با استقبال سرد رسانه ­های سرتاسری قرار گرفت. اما سوال اینجاست که اگر این تولید بر فرض محال تولید خارجی و یا یک کنسرت موسیقی حالا افغانی و یا…. در یکی ازشیک‌ترین و مجلل‌ترین هوتل‌های کشورهای همسایه، عربی ویا اروپایی برگزار می‌شد؛ بازرگانان ملی، اصحاب رسانه ­های سرد چقدر پول و وقت سرمایه‌گذاری می‌کردند که تا به­نام حمایت از فرهنگی  ناب افغانی را بر رخ بکشند؟

این سریال تولید شدۀ کشوری چقدر ارزش دارد؟

بنابر اطلاعات نگارنده؛ کارگردان این سریال از زمان شروع پی‌ریزی وشروع ثبت این تولید به جست‌وجوی  حمایت کننده و تمویل کننده مالی برای این تولید بود که متاسفانه با تلاش زیاد تا زمان شروع آن که در یکی از رسانه­های محلی شروع شد، حمایت و تمویل مالی نشد.

شروع و پخش این سریال بازهم از سوی یک رسانۀ محلی نقطه عطفی است که رسانه می‌تواند قوت خود را با مخاطبان خویش نشان دهد. اما زرگری هرات زریابی ملی نشد و تعدادی از زیادی از آن بی‌بهره ماندند.

رسانه‌ها به عنوان رکن چهارم اساسی دولت‌های مردم سالار مکلفیت دارند تا از ارزش‌ها و باورهای ملت‌ها پاسداری نمایند و در این راستا مکلفیت اجتماعی شان اداء نمایند. نیاز است تا در افغانستان نظام مسوولیت اجتماعی رسانه‌ها بوجود ‌آید و رسانه‌ها مکلف باشند تا به­خاطر رفع چالش‌های جامعه بیشتر توجه نمایند. امیدواریم که در آینده سریال‌ها، فیلم‌ها دست ساخت افغان‌ها به فراموشی سپرده نشود و از سوی بازرگانان، رسانه‌ها و نهاد ملی پیشبانی شوند و نیازی نباشد که ماه‌ها بدنبال پیشتبان مالی وقت خویش را کارگردان و تولیده کننده بیهوده صرف نماید.

 نگارنده: صفی‌الله امیری، دانشجوی روزنامه‌نگاری در هرات

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


یک دیدگاه برای “زری که زریاب نشد”

  • چراه سریال زبان زرگری دگه پخش نمیشود ؟ همینطور بازیگر های خوب داریم که اینطور سریال های خوب تهیه میکونند باز شما رسانه ها عوض که پیشرفت مردم افغانستان نما بدید بد تر پنهان هم میکنید. افغانستان هیچ وقت به خاطره شما بی ارزه ها پیشرفت و. ترقی نمیکند . این سریال را پخش کنید تا مردم اگاه شوند که ما هم میتونم خوب باشیم و پشرفت کنیم

    با احیرم یسرا مقیم خارخ