رفتن به بالا
  • پنج شنبه - ۱۳ عقرب ۱۳۹۵ - ۰۴:۴۱
  • کد خبر : ۲۱۳۴
  • چاپ خبر : پیامدهای رییس‌جمهور شدن احتمالی دونالد ترامپ بر افغانستان
ترامپ و آینده افغانستان:

پیامدهای رییس‌جمهور شدن احتمالی دونالد ترامپ بر افغانستان

حتا اگر کانگرس امریکا، پیشنهاد جنجالی دونالد ترامپ برای جلوگیری از ورود پناهجویان مسلمان در امریکا را رد کند، در […]

حتا اگر کانگرس امریکا، پیشنهاد جنجالی دونالد ترامپ برای جلوگیری از ورود پناهجویان مسلمان در امریکا را رد کند، در صورت پیروزی ترامپ، استراتژی امریکا در قبال افغانستان عمیقا تغییر خواهد کرد.

براساس سخنرانی‌های ترامپ و پالیسی‌های وی، سیاست ترامپ در قبال افغانستان احتمالا با حفظ ثبات کوتاه‌مدت در افغانستان و پاکستان همراه خواهد بود.

بنا، سیاست‌های ترامپ به‌گونه واضح در مغایرت با سیاست‌های دولت اوباما قرار دارد، زیرا سیاست‌های دولت اوباما در افغانستان بیشتر روی ملت‌سازی و تقویت نهاد سیاسی متمرکز بود. برعلاوه، پیوند دادن افغانستان با تروریسم از سوی ترامپ می‌تواند روی روابط افغانستان و واشنگتن اثر بگذارد و باعث تیر‌‌گی در روابط میان دو کشور شود، هم‌چنان سبب کاهش حمایت‌های نظامی افغانستان در جنگ بر ضد تروریسم نیز شود.
این در حالی است که دونالد ترامپ، به‌طور مکرر در مورد اینکه ایالات متحده امریکا حضور نظامی درازمدت در افغانستان داشته باشد، متردد بوده و همواره مخالف تلاش‌های امریکا برای ملت‌سازی در افغانستان بوده است. در ماه جنوری سال ۲۰۱۳ ترامپ در تویت خود، خواستار خروج سربازان امریکایی از افغانستان شد و از اتلاف میلیارد‌ها دالر ابراز تاسف کرد که می‌توانست برای «بازسازی امریکا» استفاده شود.
اگرچه در ماه اکتوبر سال ۲۰۱۵ ترامپ موضعش را تعدیل کرده و این را پذیرفت که ۹۸۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان باقی بماند. هرچند ترامپ تاکید کرده بود که این سربازان اهداف نهاد‌سازی در افغانستان را متوقف کرده و روی جنگ بر ضد تروریسم و نگرانی‌های امنیتی بپردازند. از سوی دیگر، ترامپ به این عقیده است که حضور نظامی امریکا در افغانستان شیوه موثر برای زیر نظارت داشتن توانایی‌های اتومی پاکستان است.

برای جلوگیری از دست‌یافتن تروریستان به مهمات اتومی پاکستان، ترامپ خواستار همکاری‌های امنیتی افغانستان و هند شده است. این پالیسی تنش‌ها میان امریکا و پاکستان را نیز افزایش خواهد داد.

پاکستان مکرر ادعا کرده است که همکاری‌های امنیتی میان هند و افغانستان به هدف حمایت گروه‌های شورشی بر ضد پاکستان صورت می‌گیرد، اما واشنگتن و دهلی جدید این ادعاها را شدیدا رد کرده‌اند.
حمایت امریکا از تلاش‌های همکاری افغانستان و هند، سبب این خواهد شد تا پاکستان در صدد تحکیم روابط همکاری با چین شده و همکاری‌های امنیتی با روسیه را شدت ببخشد. چنان‌که بسیاری از پاکستانی‌ها از این نظریه که پاکستان بدون نظارت امریکا نمی‌تواند از تسلیحات اتومی‌ا‌ش نگهداری کند خشمگین‌اند، بنا در صورت انتخاب‌شدن ترامپ به‌عنوان رییس‌جمهور، احساسات ضد امریکایی امکان دارد در پاکستان افزایش یابد.
برعلاوه، استفاده کردن افغانستان به‌عنوان یک مرکز برای نگهداشتن پاکستان، ترامپ استدلال کرده است که امریکا نیاز دارد تا سربازانش را در افغانستان نگه‌دارد تا از تبدیل‌شدن افغانستان به یک دولت ناکام جلوگیری شود. به عقیده ترامپ، امنیت افغانستان بستگی به میزان حضور سربازان امریکایی دارد. دولت اوباما همواره تاکید کرده که سربازان امریکایی در افغانستان در حال حاضر نقش حمایتی و کمک به سربازان امنیتی افغانستان در جنگ برضد تروریسم را دارند.
ترامپ هنوز مشخصا در مورد این‌که چگونه طالبان را مغلوب خواهد کرد، جزییات ارایه نکرده است. هرچند، شعارهای او دروازه را برای حضور درازمدت نظامی امریکا در افغانستان باز گذاشته است. این موضع‌گیری، حمایت گسترده‌ای را در میان جمهوری‌خواهان در پی داشته است. مکرو روبیو سناتور ایالت فلوریدا تعهد کرده است که۱۰ هزار سرباز امریکایی در جنگ بر ضد تروریسم برای مدت طولانی باقی خواهند ماند. هم‌چنان تدکروز سناتور تگزاس در حمایت از ترامپ برای حضور نظامی در افغانستان که بر ساختن نهاد‌ها تمرکز نداشته باشد، حمایت تاکید کرده است.
بیانیه‌هایی که از سوی سناتوران ارشد حزب جمهوری‌خواه نشر شده‌اند، می‌خواهند که ترامپ به حمایت کانگرس برای اجراکردن استراتژی خود در افغانستان نیاز دارد. در صورتی که استراتژی ترامپ در مورد افغانستان تصویب شود، وابستگی کابل به امریکا به‌خاطر امنیت افزایش خواهد یافت. این کار با خروج سربازان امریکایی از افغانستان، می‌تواند سبب ناتوانی نیروهای افغان در جنگ بر ضد طالبان و داعش شود.
اگرچه تعهدات تازه ترامپ بیانگر تعهد وی نسبت به برقراری ثبات در افغانستان و مقابله بر ضد طالبان تاکید دارد. ترامپ در سال ۲۰۱۴ سیاست اوباما در مقابل رییس‌جمهور قبلی افغانستان حامد کرزی را نقد کرده و گفته است که او اوباما را هم‌چون یک «کودک» تهدید می کند.
هم‌چنان ارتباط‌دادن جامعه افغانستان با تروریسم از جانب ترامپ دشمنی‌هایی را نسبت به او در افغانستان به‌وجود آورده است. این در حالی است که ۹۹ درصد مردم افغانستان را مسلمانان تشکیل می‌دهند و خواستار تطبیق شریعت‌اند، اما ترامپ گفته که مهاجران افغان در امریکا به‌شکل گسترده‌ای میزان حملات تروریستی را در خاک امریکا افزایش داده‌اند.
بنا متوقف‌کردن مهاجرت افغان‌ها به امریکا احتمالا از طریق کانگرس عملی خواهد شد، این در حالی است که قانون‌گذاران جمهوری‌خواه مثل جیف سیشن، سناتور آلاباما خواستار سختگیری بر مهاجرت افغان‌هایی شده‌اند که نیروهای امریکایی را کمک کرده‌اند. این در حالی است که طالبان کسانی را که با امریکایی‌ها همکاری کرده‌اند را می‌کشند. بنا این کار نیز سبب تیره‌شدن روابط امریکا و افغانستان خواهد شد.
برای زیر فشار قراردادن مقام‌های افغان در جلوگیری کردن از سو‌استفاده کمک‌های مالی امریکا، ترامپ می‌تواند، به قطع کمک به افغانستان تهدید کند، چنان‌که اغلبا کمک‌های این کشور در افغانستان حیف‌ومیل شده است. این استراتژی، مملو از خطر خواهد بود. اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان می‌تواند امریکا را از طریق درخواست کمک از ایران زیر فشار قرار دهد.
در صورت کاهش پیدا کردن تاثیر واشنگتن در افغانستان‌، روابط میان غنی و ترامپ نیز تیره خواهد شد. بنا سربازان امریکایی در جنگ بر ضد تروریسم کم‌ترین حمایت ارتش افغانستان را با خود خواهند داشت. اگرچه، همکاری نیروهای امنیتی افغانستان با ارتش امریکا در جنگ بر ضد تروریسم حیاتی است، طالبان نیز می‌توانند با استفاده از تنش‌های به‌وجود آمده میان کابل و واشنگتن بار دیگر اقدام به بازپس‌گیری مناطق از دست رفته‌شان بکنند. ترامپ برای جنگ بر ضد تروریسم و طالبان باید اعتماد سربازان ارتش افغانستان را به‌دست آورد.
اگر ترامپ در ماه نوامبر در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا پیروز شود، استراتژی امریکا در قبال افغانستان زیاد تغییر خواهد کرد.

تجزیه و تحلیل بیانیه‌های ترامپ، نشان‌دهنده این است که ریاست‌جمهوری ترامپ سبب ایجاد تنش در روابط ایالات متحده امریکا و افغانستان به‌عنوان دوستان استراتژیک، خواهد شد و پاکستان را به کشور دشمن بدل می‌کند. از سوی دیگر در صورت خروج سربازان امریکایی، ارتش افغانستان نیز به‌شکل آماده‌نشده باقی خواهد ماند.

نویسنده: سمول رامانی

منبع: دیپلمات

برگردان: ضیا صادق

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه