رفتن به بالا
  • پنج شنبه - ۱۳ عقرب ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۰
  • کد خبر : ۲۱۴۶
  • چاپ خبر : رییس جمهور دیدگاه‌های مردم در صفحات اجتماعی را می‌خواند
واکنش ارگ به فضای آلوده شبکه‌های اجتماعی در افغانستان

رییس جمهور دیدگاه‌های مردم در صفحات اجتماعی را می‌خواند

کافی‌است چند دقیقه پس از نشر یک اطلاعیه، خبر و یا دیدگاه رسمی ریاست جمهوری افغانستان به یکی از صفحات […]

کافی‌است چند دقیقه پس از نشر یک اطلاعیه، خبر و یا دیدگاه رسمی ریاست جمهوری افغانستان به یکی از صفحات رسمی دولتی بروید تا با سیلی از دیدگاه‌های موافق و مخالف مواجه شوید. به‌ویژه صفحات رسمی (ارگ) و (اشرف‌غنی) در شبکه اجتماعی فیس‌بوک.

فیس‌بوک در افغانستان در میان شبکه‌های مختلف، طرفداران بیشتری دارد. گفته می‌شود که بیش از دو ملیون نفر از این شبکه‌ اجتماعی در افغانستان استفاده می‌کنند. در افغانستان کاربران فیس‌بوک بیش از آن‌که به مسایل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تمرکز کنند به طرح مسایل سیاسی می‌پردازند و فیس‌بوک در افغانستان به شدت “سیاست‌زده” است.

اگرچه دیدگاه‌های متضاد تقریبا در صفحات غیر رسمی نیز یک امر عادی است، اما بسیاری از کاربران افغان شبکه‌های اجتماعی گاهی به‌جای ارایه نقد و نظرات، زیر یکی از همین نوشته‌ها یا به ادرس مقام‌های دولتی و یا به یکدیگر شروع به ناسزاگویی می‌کنند ولی شمار کسانی که از دیدگاه حکومت نیز گاهی ستایش می‌کنند، کم‌ نیستند.

در این میان برای بسیاری‌ها ممکن است این به عنوان یک سوال مطرح باشد که آیا فحاشی‌ها و ناسزاگویی‌هایی که از سوی برخی از کاربران در صفحات رسمی دولت درج می‌شوند، خوانده می‌شوند؟ آیا گاهی این دیدگاه‌ها پاک شده‌اند؟ اصلا دیدگاه و نظر مسوولان ارشد دولتی به‌ویژه رییس‌جمهور در این مورد چیست؟

مجله انترنتی هفت قلم در گفتگویی با شاه‌حسین مرتضوی معاون سخن‌گوی رییس جمهور تلاش کرده تا به این سوال‌ها پاسخی بیابد.

رییس‌جمهور برای نمایش در شبکه‌های اجتماعی کار پوپولیستی نمی‌کند

شاه‌حسین مرتضوی از این می‌گوید که چگونه دفتر مطبوعاتی رییس‌جمهور همه روزه رسانه‌ها را مانیتور و سپس عنوانین اتفاقات مهم را به رییس‌جمهور می‌رساند.

او می‌گوید: “

دفتر مطبوعاتی اداره امور و بخش مانیتور خلاصه تمام برنامه های  خبری، تحلیلی و سیاسی را برای رییس جمهور همه روزه آماده می کند. رییس جمهور یک ساعت مشخص را صرف مطالعه  بولتن‌های خبری می کند.”

احتمالا فیس‌بوک نیز از رسانه‌هاییست که به‌شدت مانیتور می‌شود، حتا از سوی دفتر مطبوعاتی رییس‌جمهور و یا هم شاید شخص خودش.

رییس‌جمهور غنی به یکی از پرکارترین رییس‌جمهورهای جهان مشهور است. پیش از این گزارش‌هایی به نشر رسیده که او پایبند ساعات رسمی کار نیست و شب‌ها نیز در تا نیمه‌های شب مصروف کارهای رسمی است. آیا بخشی از این کارهای رسمی او خواندن روزنامه‌ها، مقاله‌ها و نقد و نظرات دیگران را نیز تشکیل می‌دهد؟

 تقریبن عرف شده که سیاستمداران این‌روزها به‌جای مراجعه به کارشناسان سیاسی، تلاش می‌کنند تا دیدگاه‌های مردم را در از طریق شبکه‌های اجتماعی پی‌گیر باشند، ولی در شبکه‌های اجتماعی رسمی افغانستان، زمانی‌که کاربران دیدگاهی درج می‌کنند، خبری از مشورت‎دهی نیست. کاربران افغان شبکه‌های اجتماعی به دو دسته و یا هم گاهی به دسته‌های بیشتر تقسیم می‌شوند و عقده‌های سیاسی و گاهی نیز قومی خود را در صفحات شلوغ و پرطرفدار بر سر یکدیگر خالی می‌کنند.

معاون سخنگوی رییس جمهور: رییس‌جمهور از کامنت‌ها و پیام‌های مردم همه وقت آگاه است

معاون سخنگوی رییس جمهور: رییس‌جمهور از کامنت‌ها و پیام‌های مردم همه وقت آگاه است

معاون سخنگوی رییس جمهور غنی می‌گوید که رییس‌جمهور از کامنت‌ها و پیام‌های مردم همه وقت آگاه است. به گفته مرتضوی گاهی این پیام ها نکات مهم و قابل توجه را برای رییس جمهور به همراه دارد و رییس جمهور به پیام‌های جدی توجه خاصی می‌کند.

مرتضوی می‌گوید: “رییس جمهور بار ها در صحبت های خود گفته است  که هزاران فحش را در یافت کرده‌ام، اما مردم حوصله کنند تا برنامه‌های دراز مدت حکومت به ثمر بنشیند و بازدهی آن را شاهد باشیم.”

 به گفته مرتضوی: “رییس جمهور  کارهای پوپولیستی نمی‌کند تا توجه فضای مجازی را به خود جلب کند. البته شکی نیست که  هزینه‌های را که رییس جمهور می پردازد برخی آن محصول میراثی است که به وی رسیده و برخی هم محصول کم کاری برخی رده‌های  رهبری و میانه در لایه‌های مختلف حکومت”

مرتضوی می‌گوید: “رییس جمهور از تمام کسانی‌که  صفحه فیس‌بوک ارگ و رییس‌جمهور را انتخاب کرده و برای در یافت معلومات به آن مراجعه کرده‌اند صمیمانه تشکر می‌کند، اما انتظار دارد که به جای دشنام دیدگاه های انتقادی، و پیشنهاد های شان را بنویسند.”

فرهنگ استفاده از شبکه‌های اجتماعی باید “ارزشی” باشد

دفتر مطبوعاتی رییس‌جمهور افغانستان در پاسخ به این سوال که شبکه‌های اجتماعی چقدر برای حکومت و شخص رییس‌جمهور مهم اند، می‌گوید:

“ریاست جمهوری نیز با درک اهمیت فضای مجازی در راستای اطلاع‌رسانی از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند. این شبکه ها نقش پل در انتقال  پیام میان  حکومت و مردم دارند. کامنت‌های  شهروندان هرکدام حاوی نکات و پیام های مهم‌اند، همه این پیام‌ها به دقت خوانده می شوند. هر شهروندی که در کامنت‌ها  نفرین و آفرین می‌نویسند برای ما قابل قدر است. اما انتظار ما این است که فرهنگ استفاده درست از فضای مجازی به یک فرهنگ مسلط و ارزشی بدل شود.”

از مرتضوی پرسیدیم که آیا گاهی کمنت‌های حاوی کلمات زننده را در صفحات رسمی پاک می‌کنید؟ دفتر مطبوعاتی اما تاکید کرد کرد که دیدگاه هیچ کاربری پاک نمی‌شود. به گفته آقای مرتضوی: “دولت افغانستان موافق سانسور و حذف نیست و خوانندگان محترم می‌توانند خود درباره پیام‌ها و کامنت‌ها قضاوت کنند.”

در شبکه‌های اجتماعی “تخریب هدفمند” صورت می‌گیرد

اما فضای مجازی افغانستان چطور فضایی است؟ آلوده؟ و لجام‌گسیخته؟ سازنده؟ و یا چیزی بین این دو؟ اصلا فضای اجتماعی افغانستان به حکومت‌داری خوب کمک کرده است؟

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان ظاهرا دلخوشی از صفحاتی در فیس‌بوک ندارد که به گفته آنان شایعه‌پراکنی می‌کنن، فحش می‌دهند و یا به صورت هدفمند به تخریب می‌پردازند.

آقای مرتضوی می‌گوید: ” متاسفانه گاهی فضای مجازی  را فضای مسموم شده می بینیم، موجی از تهمت‌ها، شایعه‌ها و اتهام‌ها نیز دیده می‌شوند، به‌ویژه شبکه‌هایی که به صورت هدفمند در راستای تخریب برخی چهره‌ها و نهاد ها کار می‌کنند.”

بنا بر تاکید معاون سخنگوی رییس‌جمهور افغانستان: ” اگر بخواهیم فرهنگ استفاده مثبت از فضای مجازی در کشور نهادینه شود، این همه نیاز به کار جمعی و فرهنگ‌سازی در کشور دارد و زمانی‌که برخی‌ها از نام وهویت‌های جعلی در فضای مجازی استفاده می‌کنند، بهتر است که در این فضا با چهره‌های واقعی ظاهر شده و پشت هیچ چهره دیگر سنگر نگیرند.”

آیا روزی شبکه‌های اجتماعی سانسور خواهند شد؟

شبکه اجتماعی فیس بوک در افغانستان طرفداران زیادی دارد. دولت افغانستان می‌گوید که هیچ سانسوری بر شبکه های اجتماعی اعمال نخواهد کرد.

شبکه اجتماعی فیس بوک در افغانستان طرفداران زیادی دارد. دولت افغانستان می‌گوید که هیچ سانسوری بر شبکه های اجتماعی اعمال نخواهد کرد.

هرزگاهی شایعاتی در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی قوت می‌گیرد که گویا قرار است بنا به عوامل مختلف، برخی از شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه فیس‌بوک با محدودیت روبرو شوند. حتا کاربران، گاهی محدودیت سرعت انترنت در افغانستان را نوعی سانسور می‌پندارند، اما آیا واقعا حکومت افغانستان میلی به سانسور شبکه‌های اجتماعی دارد؟ به ویژه اینکه افغانستان در میان شش همسایه خود و اکثر کشورهای منطقه، نام و نشانی در عرصه آزادی بیان کسب کرده است.

معاون سخنگوی رییس‌جمهور می‌گوید: ” ما متعهد به  اجرای قانون اساسی و قانون رسانه های همگانی در حوزه رسانه ها می باشیم، هرگز به سانسور فکر نکرده ایم، عصر تک صدایی به پایان رسیده است. عصر امروز عصر  چند صدایی است. افغانستان افتخار دارد که در رده بندی های آزادی بیان جایگاه بهتر از کشور های مطرح منطقه دارد و هیچ خبر نگار  و فعال رسانه ای را در زندان ندارد. این همه محصول مبارزات  آزادی خواهی تمام مردم و حمایت جدی حکومت و شخص رییس جمهوری می باشد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه