رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۵ عقرب ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۱
  • کد خبر : ۲۱۶۹
  • چاپ خبر : از نامهربانی مترجمان تا تلخی‌های لاج‌پت‌نگر
بیماران افغان در هند

از نامهربانی مترجمان تا تلخی‌های لاج‌پت‌نگر

هند سرزمین تاریخی و پهناوری است که هر سال میلیون‌ها تن از سراسر جهان را به سوی خود می‌کشاند؛ توریستانی […]

هند سرزمین تاریخی و پهناوری است که هر سال میلیون‌ها تن از سراسر جهان را به سوی خود می‌کشاند؛ توریستانی که به هدف آشنایی با فرهنگ هندی‌ها و آگاهی بیشتر از تمدن و دیدار از جاذبه‌های گردشگری به این سرزمین عجایب سفر می‌کنند؛ اما برعکس، سفر بیشتر افغان‌ها نه توریستی است و نه تجارتی.
روزانه صدها تن از نقاط مختلف افغانستان جهت تداوی به هند سفر می‌کنند؛ مسافرینی که عمدتا، نه آشنایی با زبان انگلیسی دارند و نه سایر زبان‌های رایج در این کشور.
بیماران افغان سالانه نزدیک به ۳۰۰ ملیون دالر را از افغانستان خارج می‌کنند. همه کسانی‌که برای تداوی به هند می‌روند، پول‌دار و یا عضو جامعه مرفه و یا نیمه مرفه افغانستان نیستند. در دهلی بیماران زیادی را می‌توان یافت که خانه، زمین، دوکان و در نهایت مال و ‌ملک خود را فروخته و برای تداوی به هند آمده‌‌اند.
ویزای هند برای افغان‌ها رایگان است که علاوه بر بازخورد خوب سیاسی آن، دستکم از بُعد اقتصادی هم برای هندی‌ها توجیه‌پذیر است.
چرا بیماران افغان به خارج کشور می‌روند؟
عمده‌ترین دلیل هجوم بیماران از افغانستان به هند، پاکستان و یا ایران بی‌اعتمادی آنان به جامعه پزشکی افغانستان است. اغلب بیماران، گمان می‌کنند که تشخیص بیماری‌ها توسط داکتران در افغانستان نادرست است و با نتیجه‌ای که در بیرون از کشور می‌گیرند متفاوت است.
نبود لابراتوارهای مجهز در افغانستان نیز از عوامل دیگر خوانده می‌شود. دستکم مواردی بوده که در افغانستان توسط پزشکان سرطان و یا هر بیماری وحشتناک دیگری تشخیص داده شده، اما در بیرون افغانستان مشخص شده که این‌گونه نیست.
اما روند تداوی برای بیماران افغان همواره این‌جا در هند خوشایند نبوده است. چه بیماری که صرف برای پایش سلامت خود (چک‌ اپ) با پای خود به هند آمده و با تابوت به کابل برده شده و چه برای آنانی که تمام دار و ندار زندگی خود را در هند، حین تداوی از دست می‌دهند. اما بوده‌اند در این میان کسانی‌که با پرداخت هزینه‌هایی درشت سلامتی خود را بازیافته و مرحله‌ی تازه زندگی خود را شروع کرده‌اند.
بیماران افغان از بدو ورود به به شهرهای مختلف در بیرون از افغانستان، با مشکلات بزرگی روبه‌رواند. طی ۱۴سال گذشته حکومت افغانستان می‌توانست کارهای بزرگی برای رفع این مشکلات روی‌دست گیرد. از ایجاد نمایندگی یکی دو شفاخانه هندی در کابل تا ایجاد مرکزی برای راهنمایی و حمایت از بیمارانی که به بیرون از افغانستان سفر می‌کنند، اما بی‌توجهی مقامات حکومتی مسافران بیمار افغان را با دردسرهای بزرگی روبه‌رو کرده است.

مشکلات دردآور بیماران در دهلی

در دهلی نو یکی از دانشجویان مقطع دکتورا که اهل کابل بود به نقل از چندین نفر داستانی را تعریف کرد که در ابتدا باورش سخت بود، اما با کمی کنجکاوی بیشتر می‌توان وقوع هر رویدادی برای بیمارانی که از افغانستان جهت تداوی به هند سفر می‌کنند را تصور کرد.
می‌گویند، چند سال پیش پیرمردی از روستایی دور‌افتاده‌ در افغانستان برای تداوی به هند می‌رود و برای سهولت کار، ترجمان استخدام می‌کند. ترجمان در آخرین روزهای حضور این پیرمرد به نقل از پزشک به او توصیه می‌کند که باید «سی‌تی اسکن» شود و برای انجام آن پول زیادی از او می‌طلبد، تا ظاهرا آن را به شفاخانه تحویل دهد. ترجمان پس از گرفتن پول، این پیرمرد روستایی افغان‌ را در یکی از «لیفت‌های» شفاخانه چند بار پایین و بالا انتقال می‌دهد و در نهایت به پیرمرد روستایی افغان می‌گوید که عملیه «سی‌تی‌اسکن» پایان یافته است.
حتا اگر این داستان ساخته و پرداخته ذهن مردم باشد باز هم نمی‌تواند از «بدنامی» ترجمانان افغان در هند بکاهد. ترجمانانی که از بدو ورود به میدان هوایی دهلی جدید تا خروج بیماران از این شهر از هر ترفندی برای قاپیدن جیب‌شان استفاده می‌کنند.
محله مشهور لاج‌پت‌نگر اقامتگاه بیماران افغان در هند است. آن‌جا را عده‌ای کابل کوچک می‌گویند. در لاج‌پت‌نگر غذاهای افغانی می‌توان پیدا کرد، با بسیاری از د‌کانداران می‌توان بی‌هیچ ترجمانی رابطه برقرار کرد، از بازار سیاه آن سیم‌کارت به‌دست آورد و یا از طریق دلالان افغان و هندی اتاق گرفت.
اتاق‌های کوچک، نامنظم و نسبتا کثیف لاج‌پت‌نگر از قیمت ۱۰۰۰ روپیه هندی در شب آغاز می‌شوند. اما در بیرون از منطقه لاج‌پت‌نگر حتا در منطقه توریستی پهارگنج در بهترین هوتل‌های ۲ تا ۳ ستاره هندی می‌توان اتاق‌های منظم و تمیزی را با قیمت ۱۰۰۰ روپیه در شب پیدا کرد.
ارزش پول افغانستان و هند تقریبا برابر است. در حال حاضر ۱۰۰۰ افغانی معادل ۱۰۲۰ روپیه هندی است.
بسیاری از افغان‌ها ماه‌ها در اتاق‌های نسبتا تنگ و تاریک لاج‌پت‌نگر و عمدتا به توصیه ترجمانان در آن‌جا به سر می‌برند. در این منطقه کم‌تر اتاقی را می‌توان پیدا کرد که از ۱۰ متر بزرگ باشد.
اقامت دست‌کم یک‌ماه در لاج‌پت‌نگر، قناعت به اتاق‌های کوچک و در نهایت حتا با صرفه‌جویی زیاد کافی‌ است که هر بیمار تنها ۳۰۰۰۰ روپیه برای کرایه اتاق و دست‌کم همین‌قدر و یا بیشتر از آن برای نان، برق، گاز، خوراک، شهرداری و ثبت‌‌نام پولیس کنار بگذارد.
شمار زیادی از بیماران در لاج‌پت‌نگر خودشان می‌دانند که ترجمان‌شان چشم به کیسه‌های‌شان دوخته‌ است. آنان می‌دانند که ترجمان‌ها با مسوولان شفاخانه‌ها، با صاحبان لابراتوارها، با فروشندگان دوا و در نهایت با دفاتر رهنمایی معاملات دست‌شان در یک کاسه است و هزینه‌های بیمار را مشترکا چند برابر بالا می‌برند.
افراد کم‌سواد و یا بی‌سواد، پیرمردها و اهالی جامعه روستایی افغانستان قربانیان اصلی پول‌خوری ترجمان‌های افغان در دهلی نو اند. چند روز پیش به شفاخانه مکس رفتم. مکس یکی از مشهورترین شفاخانه‌های دهلی نو در پایتخت هندوستان است. در آن‌جا به پای گفتگوی جوانی نشستم که ساکن هندوستان بود و یکی از اقاربش را که برای تداوی به هند آمده بود همراهی می‌کرد. محمد شریف می‌گفت که ساده‌ترین روشی که منجر به کسب درآمد ترجمان‌ها در هند می‌شود اضافه‌ستانی است. او می‌گوید ترجمان‌ها علاوه بر این‌که از شفاخانه‌ها سهم ۱۰ تا ۲۰ درصدی خود را دریافت می‌کنند از بیماران نیز بابت هر آزمایش، نسخه و یا مخارج دیگر پول بیشتری می‌گیرند.
او می‌گوید، به‌گونه مثال هزینه یک ازمایش لابراتواری اگر ۱۰۰۰ روپیه هندی باشد، ترجمان آن را ۳۰۰۰ روپیه ترجمه می‌کند.
مدیکل بیزنیس یا تجارت پزشکی در سال‌های اخیر منبع خوبی برای درآمد در این کشور شده است. شفاخانه‌های مشهور دهلی که میزبان بیماران مختلف به خصوص افغان‌ها هستند.
در شفاخانه مکس دهلی، بیماری را همراهی کردم که به مشکل رفلاکس معده یا همان بازگشت اسید مری مواجه بود. رفلاکس در افغانستان قابل تداوی است اما به‌دلیل این‌که گفته می‌شود اگر در دراز مدت به درستی مداوا نشود به شدت خطرساز است، برخی‌ها تلاش می‌کنند در خارج از افغان‌شان مداوا شوند.
با او به یک پزشک متخصص جهاز هضمی مراجعه کردم، هزینه ملاقات با پزشک ۱۳۵۰ روپیه هندی شد. پزشکان در هند از همان ابتدا روند دادن ازمایش‌های گوناگون به مریضان را آغاز می‌کنند. پزشک هندی که خودش به زبان فارسی نیز تسلط داشت سه آزمایش عادی را به او دستور داد.
آزمایش خون (blood test)، التراسوند (Ultrasound) و در نهایت دروبینی مری و معده اندوسکوپی (Endoscope)
هزینه آزمایش خون در افغانستان بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ افغانی است اما در شفاخانه مکس دهلی ۵۵۰۰ روپیه بود. هزینه التراسوند در افغانستان بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ افغانی است در دهلی از این بیمار ۳۷۰۰ روپیه گرفته شد و هزینه اندیسکوپی در افغانستان ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ افغانی است در دهلی ۱۰۰۰۰ روپیه.
دواخانه‌هایی که در داخل شفاخانه‌های بزرگ در هند فعالیت دارند نیز هزینه هر دوا را چندین برابر می‌گیرند.
به این صورت، بیماران افغان به‌صورت سازمان‌یافته پول خود را به شفاخانه‌ها، لابراتوارها، ترجمان‌ها و صاحبان اتاق‌ها تحویل می‌دهند. پیش از این حتا در مورد فروش اعضای بدن بیماران افغان در دهلی نیز خبرهایی منتشر شده است.
استخدام ترجمان رسمی از سوی دولت هند، دولت افغانستان و یا شفاخانه‌های مشهور، ایجاد نمایندگی چند شفاخانه هند در کابل، هرات و چند ولایت بزرگ افغانستان و یا رایزنی با دولت هند برای سامان‌دهی بیماران راه‌حل‌هایی خوانده می‌شود که می‌تواند از مشکلات پی‌هم بیماران افغان در دهلی بکاهد.

وحید پیمان

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه