رفتن به بالا
  • شنبه - ۱۵ عقرب ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۸
  • کد خبر : ۲۱۷۲
  • چاپ خبر : روایت تلخ جلـیقه‌پـوشـان افغان ارتش ایتالیا
ترجمانان دیروز، سرگردانان امروز

روایت تلخ جلـیقه‌پـوشـان افغان ارتش ایتالیا

این گزارش، روایتی است از سرنوشت شماری از مترجمان افغان که پس از سال ۲۰۱۴ میلادی و بعد از خروج […]

این گزارش، روایتی است از سرنوشت شماری از مترجمان افغان که پس از سال ۲۰۱۴ میلادی و بعد از خروج نیروهای ارتش ایتالیا، با خانواده‌های خود به آن کشور رفته‌اند. ترجمان‌هایی که حالا پس از گذشت یک و نیم سال از سفر به ایتالیا هنوز نه کسب‌وکاری دارند و نه هم پولی برای زندگی. تنها دو نهاد خیریه ایتالیایی در این کشور، ترجمان‌های افغان را مشترکا با مهاجران غیر‌قانونی دیگر، شامل یک برنامه کمک‌رسانی کرده‌اند.
داستان از آن‌جایی آغاز می‌شود که پس از خروج شمار زیادی از سربازان خارجی در سال ۲۰۱۴ میلادی از افغانستان، برخی از کشورها که در افغانستان ماموریت نظامی داشتند، تصمیم گرفتند تا ترجمان‌هایی را که جان‌شان در خطر است، ویزه بدهند.
در این میان ایتالیا در سال ۲۰۱۴ تصمیم گرفت تا تعدادی از ترجمان‌های افغان را با خانواده‌های‌شان به آن کشور انتقال دهد. اولین پرواز ترجمانان افغان به تاریخ ۱۸ فبروری ۲۰۱۵ صورت گرفت و دومین پرواز نیز به تاریخ ۹ اکتوبر ۲۰۱۵٫
بیشتر از ۱۶۰ ترجمان با خانواده‌های خود عمدتا از ولایت‌های غربی کشور، جایی‌که ایتالیا در قالب تیم بازسازی ولایتی در هرات و فراه ماموریت داشت، در این پروازها به ایتالیا رفتند.
حالا شماری از این ترجمان‌ها، روایت‌های تلخی از زندگی در کشور چکمه‌ای دارند، به‌ویژه این‌که برخی دیگر کشورهای جهان سهولت‌های زیادی برای ترجمان‌های نیروهای‌شان فراهم کردند و دست‌کم این‌که برای‌شان وظیفه و کاری تدارک دیده‌اند.
تقریبا همه ترجمان‌های افغان در ایتالیا علاقه‌ای به ذکر اسامی خود در هیچ‌ گزارشی ندارند، از ایتالیایی‌ها می‌ترسند و این‌که شاید سرنوشت‌شان از آن‌چه هست، پیچیده‌تر شود. ترجمان‌های افغان در ایتالیا گفته‌اند که تمام تلاش‌ها و از خودگذری‌های‌شان نقش بر آب شده و دولت ایتالیا همه زحمات‌شان را به باد فراموشی سپرده و در جریان یک‌ونیم سال گذشته دولت این کشور، کوچکترین اطلاعی از وضعیت بیش ۱۶۰ نفر از خانواده‌های این ترجمان‌ها نگرفته است.
به‌نظر می‌رسد وزارت دفاع ایتالیا سرنوشت ترجمان‌ها را به وزارت داخله این کشور سپرده است و این وزات ترجمان‌های افغان را شامل برنامه «اسپرار» ساخته است. برنامه اسپرار برای ساماندهی مهاجرانی است که به‌صورت غیر‌قانونی وارد ایتالیا می‌شوند. دو موسسه در ایتالیا اجرا‌کننده برنامه اسپرار هستند. یکی به نام کاریتاس ایتالیانه که یک موسسه خیریه دینی مربوط به اسقف‌های ایتالیا است و موسسه ارچی که با کمک‌های مردمی فعالیت می‌کند.
در نامه‌ای که به‌تازگی توسط شماری از ترجمان‌های افغان در ایتالیا، عنوانی روزنامه ۸صبح فرستاده شده، آمده است که ترجمان‌های افغان به محض رسیدن به ایتالیا توسط این موسسات به ۱۹ شهر و دهکده‌های مختلف از جنوب تا به شمال این کشور جابه‌جا شدند. ترجمان‌هایی که بیشترشان در جنوب ایتالیا و در شهرهای ناپولی، متیرا، لچه و پوتینزا هستند مشکلات بیشتری دارند و هیچ‌گاه از طرف مسوولان این موسسات به آن‌ها توجهی صورت نگرفته و حتا شماری از این ترجمان‌ها تهدید به اخراج از این برنامه شدند.
مشکلات فراوان زندگی و بی‌کاری ترجمان‌های افغان در ایتالیا باعث شده تا تعدادی از آن‌ها و یا خانواده‌های‌شان به مشکلات روحی و روانی گرفتار شوند. تعدادی هم تصمیم گرفتند تا به افغانستان برگردند و یا به کشور سومی مهاجرت کنند.
ترجمان‌های افغان در ایتالیا سه خواست اصلی از حکومت آن کشور دارند، سه تقاضایی که به هیچ‌کدام‌شان تا اکنون پاسخ روشنی داده نشده است. خروج از برنامه اسپرار و شامل‌شدن در یک برنامه حرفه‌ای‌تر، گماشته‌شدن در یکی از مشاغل دولتی و یا خصوصی و اخذ شهروندی، سه تقاضای اصلی آنان به شمار می‌رود.
چندی پیش «تومارا فراری» خبرنگار ایتالیایی دو هفته‌نامه «وانتی فیر» گزارشی از سرنوشت ترجمان‌های افغان در ایتالیا منتشر کرد، تراژدی‎‌ترین بخش آن گزارش حضور چند ترجمان با خانواده‌های‌شان در روستایی است که نه بازاری دارد، نه پارکی، نه کلینیکی و نه هم اجتماعی که با آن بتوان خو گرفت.
این روستا به نام ملینا در منطقه سیسلی موقعیت دارد، ترجمان‌هایی که در آنجا بوده‌اند یک‌‌‌ونیم سال زندگی در این روستا را به حبس خانگی مقایسه می‌کنند.
در بخشی از این گزارش، خبرنگار از تماس یک ترجمان افغان به فرمانده ایتالیایی‌اش پرده می‌دارد: «فرمانده عزیز لطفا کمکم کن، من در افغانستان بارها کمکت کردم. من با خانواده در سیسلی استم و به مشکلات گرفتار شدم.»

جواب فرمانده:

«نه، کمکت کرده نمی‌توانم.»
در این گزارش سرنوشت حامد این‌گونه توضیح داده شده است:
«حامد ۳۸ سال دارد و موهایش کمی سیاه می‌زند. او ۹ سال از عمرش را با نیرو های مسلح ایتالیا در کشورش افغانستان سپری کرده است. برای این‌که دقیق‌تر باشد. حامد ترجمان شخصی فرمانده «خطرناک‌ترین تیم نیروهای ایتالیایی در جنگ افغانستان» تسک فورس ۴۵ بوده است، بخشی از نیروهای ویژه نظامی ایتالیا. یک تیمی که در وزارت دفاع ایتالیا رسما شناخته نمی‌شود. در این تیم در حدود ۲۰۰ مرد است که نیروهای ارتش را همراهی می‌کنند، ولی مثل این است که وجود نداشته باشند. ایشان مانند (ارواح) هستند و ترجمانان‌شان هم از دید پنهان است. حامد روح ارواح بود.
از یک سال بدین‌سو، حامد در ایتالیا زندگی می‌کند. او یکی از ۱۷۲ ترجمانی است که در طی یک برنامه خاص به‌خاطر محفوظ ماندن از خطرات طالبان به ایتالیا آورده شدند.
او نیز پس از رسیدن به ایتالیا سرنوشت مشابهی دارد و زندگی بر او تلخ‌ می‌گذرد.»
پیر مرد ۶۵ ساله‌ای که پدر یکی از مترجمان نیروهای ایتالیایی است، پدرش در این کشور در یک نهاد امدادرسانی به‌صورت افتخاری و صرف برای سرگرم‌شدن، بدون هیچ درآمدی کار می‌کند، پسرش که تا دیروز ترجمان بود، یک‌ونیم سال است که در این کشور بی‌کار است.
تقریبا سرنوشت همه مترجمان افغان در ایتالیا شبیه هم است. براساس آماری که مترجمان افغان ارایه می‌کنند، در حالی‌که بودجه در نظر گرفته شده برای مصارف ترجمانان افغان در ایتالیا ۷۹۰ هزار یورو برای سال ۲۰۱۴ – ۴.۷ میلیون یورو برای سال‌های ۲۰۱۵ الی ۲۰۱۷ و ۳.۹ میلیون یورو هم برای سال ۲۰۱۸ عنوان شده است، اما ترجمانان افغان می‌گویند که مافیا فعالیتش تنها در افغانستان نیست و از آن‌جایی که این پول تا اکنون سهم‌شان نشده است، نگران‌اند که مافیا، این بار از نوع ایتالیایی‌اش همه‌چیز را تصاحب کرده باشد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه