رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۱۶ عقرب ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۵
  • کد خبر : ۲۱۷۹
  • چاپ خبر : شامگاه ۲۴ عقرب را فراموش نکنید
برای تماشای یک رویداد طبیعی

شامگاه ۲۴ عقرب را فراموش نکنید

در هرجای دنیا که باشید، شامگاه روز دوشنبه ۲۴ عقرب می توانید شاهد یک پدیده مادر آسمانی باشید، در طول […]

در هرجای دنیا که باشید، شامگاه روز دوشنبه ۲۴ عقرب می توانید شاهد یک پدیده مادر آسمانی باشید، در طول این رویداد ماه ۲۴ درصد بزرگتر و ۳۰ درصد روشن تر از متوسط یک ماه کامل (بدر) خواهد بود.

 در این روز ماه نزدیک ترین فاصله را با زمین خواهد داشت و این رویداد تا ۲۵ نوامبر سال ۲۰۳۴ تکرار نمی شود؛ بنابراین نباید مشاهده این پدیده را از دست داد.
در این روز مدار ماه به دور زمین همچون سایر اجرام آسمانی دارای یک اوج و حضیض است که ماه در مدار خود در وضعیت حضیض حدود ۴۸ هزار و ۲۸۰ کیلومتر (۳۰ هزار مایل) نسبت به وضعیت اوج به زمین نزدیکتر است.
ماه همواره به دور زمین در گردش است بدیهی است در دو موقعیت ماه ، زمین و خورشید در یک راستا قرار می گیرند که یکی وضعیت ماه نو که ماه در آسمان غیر قابل مشاهده است و دیگری ماه کامل (بدر) که قرص ماه به خوبی برای ساکنان زمین قابل رصد خواهد بود.
هرگاه با رسیدن ماه به وضعیت بدر این جرم آسمانی در وضعیت حضیض یا کمترین فاصله با زمین باشد،ماه بسیار بزرگتر و درخشان تر نسبت به معمول در آسمان به نظر می آید که به این پدیده ابر ماه می گویند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در عین حال متذکر شد که بروز ابرماه ها یک پدیده غیر معمول نیست بطوریکه یک ابر ماه در روز ۲۵ مهر نیز رخ داد و بعد از ابرماه روز ۲۵ آبان نیز شاهد ابر ماه دیگری در روز ۲۴ آذر خواهیم بود.
اما از آنجاکه ماه در روز ۲۴ عقرب حدود دو ساعت بعد از حضیض زمینی به وضعیت بدر می رسد ، این ماه در ۷۰ سال گذشته بزرگترین ابرماه به شمار می رود.
با این حال، ماه کامل روز ۲۴ عقرب نه تنها نزدیک ترین ماه کامل سال ۱۳۹۵ است بلکه نزدیک ترین ماه کامل تا این تاریخ در قرن بیست و یکم محسوب می شود.
گفته  می شود که تا ۲۵ نوامبر سال ۲۰۳۴ دیگر شاهد ابرماه با این میزان فاصله نزدیک به زمین نخواهیم بود.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه