رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۱۸ عقرب ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۵
  • کد خبر : ۲۲۱۰
  • چاپ خبر : ‌امریکایی‌ها چگونه رئیس‌جمهورشان را انتخاب می‌کنند؟
شما هم بدانید

‌امریکایی‌ها چگونه رئیس‌جمهورشان را انتخاب می‌کنند؟

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تنها انتخاباتی است که مردم از سراسر جهان آن را دنبال می‌کنند. رسانه‌های فراگیر آمریکایی چنان متن […]

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تنها انتخاباتی است که مردم از سراسر جهان آن را دنبال می‌کنند.

رسانه‌های فراگیر آمریکایی چنان متن و حاشیه انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را دنبال می‌کنند که از چندین ماه‌ قبل ‌تر از روز انتخابات، تمام فضای رسانه‌ای جریان اصلی و شبکه‌های اجتماعی پر می‌شود از مباحث انتخابات آمریکا. طی حدود ۵‌ماه گذشته که چهره نامزدهای اصلی مشخص شد، فضای انتخاباتیامریکا پر بود از کشمکش میان دو نامزد حزب دمکرات و جمهوریخواه یعنی هیلاری کلینتون ودونالد ترامپ انتخابات امسال، تنها به این دو نامزد محدود نمی‌شود اما چهره‌های دیگر حاضر در این رقابت، حزبی به بزرگی این دو ندارند که بتوانند ضلع سومی را تشکیل دهند.

جیل استاین از حزب سبزها، گری جانسون از حزب لیبرال، درل کسل از حزب قانون اساسی و اون مک‌مواین، سیاستمدار مستقل‌ هم در انتخابات حضور دارند. از میان این ۴نفر، تنها ۲نفر اول ممکن است ۲تا ۳درصد آرای را به‌دست آورند. امسال آمریکا یکی از پرحاشیه‌ترین رقابت‌های انتخاباتی را شاهد بود؛ انتخاباتی که در آن کمتر از برنامه نامزدها سخنی به میان آمد و بیشتر به اتهام‌زنی و رفع اتهام از خود سپری شد. روند انتخاب چهل‌و‌پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا، با همه حواشی‌اش به‌طور حتم در خاطره‌ها خواهد ماند.

اما سازوکار انتخاب رئیس‌جمهور در انتخابات آمریکا، با همه دیگر کشورهای جهان متفاوت است. اگرچه اغلب همان روز انتخابات تکلیف مستأجر ۴ساله کاخ‌سفید معلوم می‌شود اما براساس قانون اساسی آمریکا، رئیس‌جمهور این کشور براساس «رأی غیرمستقیم» مردم انتخاب می‌شود. مردم ابتدا اعضای «هیأت‌های انتخابی» را گزینش می‌کنند و هیأت‌های انتخابی هم در یک رای‌گیری تشریفاتی رئیس‌جمهور را.

  • رأی الکترال چیست؟

آمریکا ۵۰ ایالت دارد و هر ایالت معادل مجموع تعداد نمایندگانش در مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا، رأی الکترال دارد. تعداد آرای الکترال درواقع با تعداد اعضای «هیأت‌های انتخاباتی» برابر است. هر چه ایالتی پرجمعیت‎تر باشد، تعداد اعضای هیأت‎های انتخاباتی آن نیز بیشتر خواهد بود؛ به‌عنوان مثال، ایالت کالیفرنیا به‌عنوان پر جمعیت‌ترین ایالت در آمریکا دارای ۵۵رای الکترال (عضو هیأت‌های انتخاباتی) است. درحالی‌که ایالت‌ کوچکی مانند واشنگتن دی‌سی، تنها ۳رأی الکترال دارد.

مجموع آرای الکترال ایالت‌های آمریکا ۵۳۸رأی است. براساس قانون اساسی یک نامزد برای برنده‌شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری باید ۲۷۰رأی الکترال را کسب کند؛ یعنی نیمی از کل به علاوه یک. مردم، اعضای هیأت‌های انتخاباتی را انتخاب می‌کنند و آنها به‌صورت تشریفاتی رئیس‌جمهور را. اغلب ساعاتی پس از پایان رأی‌گیری، تکلیف انتخابات مشخص است و رئیس‌جمهور در همان مرحله اول مشخص می‌شود، اما افراد انتخاب‌شده به‌عنوان اعضای هیأت‎های انتخاباتی نیز یک‌ماه بعد از برگزاری انتخابات عمومی، به‌صورت نمادین در کنگره تشکیل جلسه می‌دهند و آرای خود را برای انتخاب رئیس‌جمهور به صندوق‌ می‌اندازند.

موضوع تعیین‌کننده در انتخابات آمریکا این است که در همه ایالت‌های این کشور، به غیر از دو ایالت مین و نبراسکا، اگر یک نامزد اکثریت آرای الکترال را به دست‌بیاورد، کل آرای الکترال آن ایالت به سبد او ریخته می‌شود؛ مثلا اگر نامزدی در کالیفرنیا ۲۸رأی از ۵۵رأی را کسب کند، همه ۵۵رأی به نام او ثبت می‌شود و این برای رسیدن به رقم ۲۷۰برای پیروزی نهایی، موفقیت بسیار بزرگی است. در نتیجه، کلید پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، هدف قرار‌دادن ایالات بزرگ و پرجمعیت است.

  • ایالت‌های چرخشی

در طول برگزاری دوره‌های مختلف انتخابات ریاست‌‎جمهوری آمریکا، تا حدودی مشخص شده‌ که دو حزب جمهوریخواه و دمکرات در کدام ایالت‌ها پیروزی قاطع به‌دست می‌آوردند. ستادهای انتخاباتی هم به همین دلیل، در طول مبارزات انتخاباتی بیشترین تمرکز خود را روی فعالیت و حفظ آرای قاطع خود در این ایالت‌های مهم دارند. فارغ از اینها، ایالت‌هایی هم هستند که در طول دوره‎‌های انتخابات، عملکرد متفاوتی داشته‌اند و تمایل قاطع آنها به یکی از احزاب، مشخص نشده‎ است. این ایالت‌‎ها به‌اصطلاح ایالت‌های «چرخشی» نامیده می‌شوند که در بسیاری از مواقع تعیین‌کننده نتیجه انتخابات هستند.

در انتخابات امسال ۱۱ایالت، ایالت چرخشی هستند: فلوریدا، پنسیلوانیا، اوهایو، جورجیا، کارولینای شمالی، آریزونا، کلورادو، نوادا، آیووا، نیو همپشایر و مین. در این میان ۵ایالت اول با توجه به تعداد آرای الکترالی که دارند، مهم‌ترین ایالت‌ها هستند. در میان ایالت‌های مذکور، فلوریدا و اوهایو، سومین و هفتمین ایالت‌های آمریکا از نظر وسعت هستند و به‌ترتیب ۲۹و ۱۸رأی الکترال دارند. اهمیت این ایالت‌ها از آن جهت است که آرای آنها اگرچه چرخشی بوده و هر بار معطوف به حزب متفاوتی شده‌، اما طی ۵دهه گذشته رأی این دو ایالت با رأی اکثریت مطابقت داشته‌ است. از سال ۱۹۶۰تاکنون نتیجه نهایی انتخابات در ایالت اوهایو با نتیجه کل آن در سراسر آمریکا یکسان بوده‌ و در فلوریدا نیز از همان تاریخ تنها یک‌بار آرای مردم با نتیجه نهایی انتخابات در سایر ایالت‌ها متناقض بود.

بنابراین، عجیب نیست که ترامپ و کلینتون در طول مبارزات انتخاباتی خود تمرکز زیادی بر این دو ایالت داشتند. عدم‌محبوبیت ترامپ در میان برخی از جمهوریخواهان باعث شده است برخی از ایالت‌هایی که در انتخابات گذشته قاطعانه به جمهوریخواهان رأی می‌دادند، در انتخابات امسال به دمکرات‎ها روی بیاورند. کلینتون ‌ حال حاضر براساس نظرسنجی‌ها امیدوار است آرای ایالات آریزونا، جورجیا و میسوری را کسب کند.

این در حالی است که مردم این ایالات طی نزدیک به ۲دهه گذشته همواره به جمهوریخواهان رأی داده‎‌اند. هنگامی که در انتخابات سال ۲۰۰۸، باراک اوباما، رئیس‌جمهور کنونی و دمکرات آمریکا، آرای ایالت کارولینای شمالی را به دست‎آورد، نخستین بار بود که پس از جیمی کارتر، مردم این ایالت به یک دمکرات رأی می‎دادند. رأی این ایالت همیشه به‌صورت سنتی در سبد جمهوریخواهان بوده است.

امسال باراک اوباما بسیار تلاش کرد رأی مردم کارولینای شمالی را که اکثرا سیاهپوست هستند ‌به سمت هیلاری کلینتون هدایت کند. بسیاری معتقدند این ایالت امسال سرنوشت نهایی انتخابات را تعیین می‌کند. تا به امروز وضعیت کلینتون نسبت به ترامپ در این ایالت بهتر بوده است.

  • شرایط در حالت تساوی

ممکن است ۲نامزد با کسب ۲۶۹رأی الکترال، آرای مساوی کسب کنند که در این صورت مجلس نمایندگان رئیس‌جمهور بعدی را انتخاب خواهد کرد. همیشه این امکان وجود دارد که فرد پیروز در روز انتخابات تعیین نشود، مانند آنچه در سال ۲۰۰۰اتفاق افتاد. در چنین مواقعی یا به‌دلیل نزاع قانونی درباره روند انتخابات و یا نزدیک بودن آرا‌ که شمارش تک تک آن را می‌طلبد، اعلام نتیجه انتخابات به تأخیر خواهد افتاد و یا بازشماری آرا‌ انجام خواهد شد. در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۰ اَل‌ گور از حزب دمکرات، ۴۸/۳۸ درصد و جورج دبلیو بوش از حزب جمهوریخواه ۴۷/۸۷ درصد آرا‌ را به‌دست آوردند. در ایالت فلوریدا آرا‌ به حدی نزدیک بود که چند چالش قانونی پیش آمد و آرا‌ بازشماری شد. در نهایت اعتراض‎ها به دیوان عالی کشور رسید. گور به‌عنوان برنده مجموع آرای مردمی، در نهایت با نسبت ۴بر ۵بازنده مجمع گزینندگان ایالات متحده شناخته شد و جورج بوش به ریاست‎جمهوری رسید.

  • رئیس‌جمهور جدید کی وارد کاخ سفید می‌شود؟

رای‌دهندگان در انتخابات آمریکا، علاوه بر رئیس‌جمهور، ۴۳۵عضو مجلس نمایندگان کنگره و یک سوم از نمایندگان مجلس سنا را هم انتخاب می‌کنند. پس از رسوایی‌های اخلاقی متعدد دونالد ترامپ، بسیاری از چهره‌های مطرح حزب جمهوریخواه ازجمله پل رایان، رهبر حزب، اعلام کردند که به او رأی نمی‌دهند و ترجیح می‌دهند روی انتخابات کنگره متمرکز شوند تا بتوانند اکثریت حزب جمهوریخواه در کنگره را حفظ کنند. بنابراین این انتخابات برای آنها هم سرنوشت ساز است. حدود یک‌ماه دیگر ‎ اعضای هیأت‎های انتخاباتی از سراسر آمریکا در کنگره دور هم جمع شده و آرای خود را برای انتخاب رئیس‌جمهور به صندوق‌ می‌اندازند. نتایج این انتخابات نمادین به مجلس سنا فرستاده شده و در ششم ژانویه ۲۰۱۷(۱۷دی ۱۳۹۵) قرائت می‎شود. براساس قانون، باراک اوباما تا ظهر بیستم ژانویه ۲۰۱۷(۱بهمن) رئیس‎جمهور باقی می‌ماند. رئیس‌جمهور جدید در همان روز معارفه شده و وارد کاخ سفید می‌شود.

آخرین وضعیت آرای الکترال

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه