رفتن به بالا
  • سه شنبه - ۱۸ عقرب ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۰
  • کد خبر : ۲۲۱۳
  • چاپ خبر : جریمه نقدی دوتن در کابل به اتهام بیرون انداختن نسوار در اماکن عمومی
در یک اقدام بی‌سابقه:

جریمه نقدی دوتن در کابل به اتهام بیرون انداختن نسوار در اماکن عمومی

برای نخستین بار در افغانستان دو باشنده کابل از سوی شهرداری این شهر به اتهام “بیرون انداختن نسوار در پیاده‌رو” […]

برای نخستین بار در افغانستان دو باشنده کابل از سوی شهرداری این شهر به اتهام “بیرون انداختن نسوار در پیاده‌رو” جریمه نقدی شدند. این افراد توسط اداره تنظیف شهرداری در قالب “برنامه بررسی تخلفات تنظیفی”  در کابل امروز سه‌شنبه هر کدام ۵۰ افغانی (کمتر از یک دالر امریکایی) و در مجموع ۱۰۰ افغانی جریمه نقدی شده و این جریمه را به‌طور رسمی پرداخت کردند.

شهرداری کابل همچنان هشدار داده کسانی‌که از اماکن عمومی به عنوان تشناب استفاده کنند نیز از سوی این اداره جریمه نقدی می‌شوند و مکلف به پرداخت آن خواهند بود.

ناس یا نسوار نام یک ماده گیاهی اعتیادآور است که استفاده از آن در کشورهای افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، هند و بنگلدیش رواج بیشتری دارد. این ماده با برگ تنباکو ساخته می‌شود و سبزرنگ است و بو و طعم بسیار تندی دارد. پس از آن‌که  استفاده کنندگان از این این ماده مخدر، آن را داخل دهان خود می‌گذارند – پس از چند دقیقه آن را با آب دهان به بیرون می‌اندازند.

مجله انترنتی هفت‌قلم از انجینیر تواب احمدی رییس عمومی تنظیف اداره شهرداری کابل پرسیده که چرا این افراد به چنین اتهامی جریمه نقدی شدند، در حالی‌که مواردی از این دست در کابل و شهرهای مختلف افغانستان همواره اتفاق افتاده است.

آقای احمدی می‌گوید که تیم بررسی تخلفات تنظیفی شهرداری کابل از ده روز به این‌طرف برنامه‌هایی را برای جریمه شهروندانی راه‌اندازی کرده که از نسبت به بهداشت عمومی بی‌تفاوت هستند.

به گفته آقای احمدی در این مدت، طی سه برنامه پی‌هم چند قصابی، نانوایی، سونا، رستورانت و دوکان‌هایی که به نظافت عمومی بی‌توجه بوده‌اند یا هشدار دریافت کرده‌اند و یا هم موقتا مسدود شده‌اند.

رییس عمومی تنظیف شهرداری کابل گفت که فرهنگ بهداشت عمومی باید نهادینه شود و به مردم نیز  فهمانده شود که نظافت و پاکی شهر تنها وظیفه شهرداری نیست. به گفته آقای احمدی بر همین اساس “دو تن زمانی‌که نسوارهای خود را روی زمین انداختند توسط تیم بررسی تخلفات تنظیفی شهرداری کابل شناسایی و سپس برگه‌های جریمه برای‌شان داده شد.

وی می‌گوید “هر دو نفر ابتدا قضیه را جدی نگرفتند، اما سپس جریمه‌های نقدی را پرداخت کردند.”

این برنامه، موقتی نیست

هتاد تن از کارمندان اداره شهرداری کابل در قالب تیم بررسی تخلفات تنظیفی، مصروف بررسی بهداشت عمومی هستند.

هتاد تن از کارمندان اداره شهرداری کابل در قالب تیم بررسی تخلفات تنظیفی، مصروف بررسی بهداشت عمومی هستند.

همچنان رییس عمومی تنظیف اداره شهرداری کابل می‌گوید که ۷۰ تن از کارمند این اداره برای کنترل بهداشت و نظافت عمومی در سطح کابل بسیج شده‌اند و همه روزه به بررسی وضعیت بهداشت عمومی در مناطق مختلف این شهر می‌پردازند.

به گفته او از جمله با کسانی برخورد خواهد شد در از اماکن عمومی به عنوان تشناب (توالت) استفاده می‌کنند. رییس عمومی تنظیف شهرداری کابل می‌گوید در مناطقی از این شهر تنشاب‌هایی سیار و ثابت ساخته شده و برخی از شهروندان حتا بجای استفاده از این تشناب‌ها در کنار دیوار آن رفع حاجت می‌کنند.

به گفته اقای احمدی برنامه بررسی تخلفات تنظیفی، یک برنامه موقتی نیست و کماکان در کابل ادامه خواهد داشت.

کابل با آن‌که پایتخت افغانستان است یکی از شهرهای به شدت الوده افغانستان است. آمار نشان می‌دهد آ که همه روزه بیش از ۳۷۰۰ تن از کارکنان ریاست تنظیف شهرداری برای پاک‌سازی شهر کابل کار می‌کنند؛ اما با آن‌هم این رقم جواب‌گوی جمعیت ۵ میلیون نفری کابل نیست.

کارشناسان محیط زیست بر این باور اند که توده‌های کثافات روی سرک ها و کوچه ها تنها باعث مناظر ناخوشایند و بوی متعفن نمی گردد؛ بلکه مشکلات جدی صحی را نیز برای باشندگان ایجاد می کند.

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه