رفتن به بالا
  • شنبه - ۲۲ عقرب ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۴
  • کد خبر : ۲۲۶۳
  • چاپ خبر : شفاخانه‌ای در هند شربت‌گل را به بنگلور دعوت کرد
دعوت از دختر چشم‌رنگین افغان

شفاخانه‌ای در هند شربت‌گل را به بنگلور دعوت کرد

یک شفاخانه‌ مشهور در هند از شربت گل، زنی که با عکس چاپ شده‎اش در مجله نیشنل جیوگرافی شهرت جهانی […]

یک شفاخانه‌ مشهور در هند از شربت گل، زنی که با عکس چاپ شده‎اش در مجله نیشنل جیوگرافی شهرت جهانی یافت دعوت کرده برای معالجه بیماری‌اش به هند سفر کند. سفارت افغانستان در دهلی گفته است که این شفاخانه تمامی مصارف این بانو و یک همراه او را می‌پردازد.

شربت گل در روزهای اخیر زمانی دوباره سر زبان‌ها افتاد که در پاکستان به اتهام حمل اسناد اقامتی جعلی دستگیر شد. دادگاهی در پاکستان کمتر از یک‌ماه پیش او را به ۱۵ روز زندان محکوم کرد و سپس رای به اخراج شربت گل داد.

در اعلامیه منتشر شده در صفحه رسمی فیس‌بوک سفارت افغانستان در دهلی آمده است که مسوولان شفاخانه ناراینا در ایالت بنگلور هند تمامی مصارف رفت‌وبرگشت، معالجه  و بود و باش شربت گل و یک همراه او را بر عهده گرفته اند. در این اعلامیه آمده است که شربت گل حین زندگی در پاکستان از بیماری‌های جدی رنج برده است.

سفارت افغانستان در دهلی با ارسال نامه‌ای به شربت گل، نوشته است: ” هندوستان و مردمانش هیچ گاه از کمک های بشردوستانه به افغانستان و مردمانش دریغ نکرده‌اند و دوستی آن‌ها با افغانستان و مردم افغانستان همیشه در طول تاریخ در حمایت‌های دوستانه‌شان نمایان بوده است.”

اعلامیه افزوده:  “امروز کشور هندوستان و مردمش یکبار دیگر نمونه ای دیگر از این روابط نیک و کمک های انساندوستانه را به نمایش گذاشتند.”

ناریانا از شفاخانه‌های مجهز در ایالت بنگلور هند است. این شفاخانه چندین شعبه در مناطق مختلف هند هم دارد.

ناریانا از شفاخانه‌های مجهز در ایالت بنگلور هند است. این شفاخانه چندین شعبه در مناطق مختلف هند هم دارد.

بازداشت شربت گل، در پاکستان واکنش‌های زیادی را در پی داشت و مقامات افغانستان از جمله عمر زاخیلوال سفیر افغانستان در پاکستان تلاش‌های دیپلماتیک فوری را برای آزادی او به راه انداخت.

هفته گذشته، محمد اشرف‌غنی رییس‌جمهور و رولاغنی بانوی نخست پس از بازگشت شربت گل از پاکستان او را در ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان استقبال کردند.

آقای غنی به شربت‌گل خانه‌ای داد و به شربت گل وعده داد که برای آموزش فرزندانش و برای درمان بیماری‌هایش توجه خاص خواهد کرد.

همچنان آقای غنی به خواست شربت گل برای ایجاد یک نهاد خیریه آموزشی پاسخ مثبت داده و این نهاد به نام شربت گل ایجاد خواهد شد و در زمینه آموزش زنان کمک خواهد کرد.

مشخص شود چه کسی است به دختر افغان مشهور بود. عکس او توسط استیو مک‌کری عکاس آمریکایی در دسامبر ۱۹۸۴ در ۱۲ سالگی در یک اردوگاه پناهندگان در شمال غرب پاکستان گرفته شده است. این تصویر صورت (پرتره) با نقاشی مونالیزا اثر لئوناردو دا وینچی مقایسه و به مونا لیزای جان سوم موسوم شده‌است.

شربت‌گل در بمباران افغانستان توسط اتحاد شوروی، یتیم شد و در ۱۹۸۴ به اردوگاه پناهندگی ناصر باغ در پاکستان فرستاده شد. او مجبور شده بود از افغانستان به اردوگاه پناهندگی در پاکستان فرار کند و در این هنگام بود که روزنامه‌نگاری به نام استیو مک‌کری که عکاس مجله نشنال جئوگرافیک بود از او عکس انداخت. این عکس روی جلد شماره ژوئن ۱۹۸۵ این مجله چاپ شد و شربت‌گل را معروف کرد. تصویر شربت‌گل که عنوان «فراموش‌نشدنی‌ترین عکس» را به خود اختصاص داد مشهورترین تصویر در تاریخ مجله نشنال جیوگرافیک به شمار می‌رود که بیش از هرچیز به تصاویرش شهره است.

شربت را تا سال ۲۰۰۲ به نام «دختر افغان» می‌شناختند تا این که بالاخره استیو مک‌کوری پس از ۱۷ سال در سال ۲۰۰۲ دوباره شربت‌گل را در یک روستای دوردست در شرق افغانستان پیدا کرد؛ جایی‌که او ازدواج کرده بود و مادر سه فرزند شده بود. شربت‌گل به کمک تشخیص عنبیه شناسایی شد.

استیو مک‌کری عکاس اهل ایالات متحده آمریکا است. وی در سال ۱۹۵۰ در فیلادلفیا متولد شد و در دانشگاه پنسیلوانیا به تحصیل در رشتهٔ سینما پرداخت. مک کری عکاسی خبری را به صورت حرفه‌ای از جنگ شوروی در افغانستان آغاز کرد.

وی با چاپ عکس این دختر افغان در مجله انجمن جغرافیای ملی (نشنل جیوگرافی) به شهرت جهانی رسید

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه