رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۶ عقرب ۱۳۹۵ - ۰۱:۴۹
  • کد خبر : ۲۳۳۰
  • چاپ خبر : فراز و فرودهای مطبعه‌ی آزادی هرات؛ از تاسیس تا اکنون
پرویز مصمم

فراز و فرودهای مطبعه‌ی آزادی هرات؛ از تاسیس تا اکنون

مطبعه‌ یا چاپ‌خانه‌ی آزادی هرات بعد از کابل دومین چاپ‌خانه بزرگ دولتی و یکی از قدیمی‌ترین‌ مطابع در افغانستان است. […]

مطبعه‌ یا چاپ‌خانه‌ی آزادی هرات بعد از کابل دومین چاپ‌خانه بزرگ دولتی و یکی از قدیمی‌ترین‌ مطابع در افغانستان است. چاپ‌خانه‌ای که با ۹۶ سال سابقه‌ فراز و فرودهای زیادی را گذرانده است.

.پس از کابل، هرات اولین شهری بود که صنعت چاپ سنگی و سُربی در آن استفاده شد. چاپ‌خانه آزادی هرات در سال ۱۲۹۹ خورشیدی با یک دستگاه لیتوگرافی که از کابل آورده شده بود، اساس گذاشته شد و علاوه بر آن، یک ماشین چاپ سنگی توسط دو شهروند هراتی بنام‌های غلام علی و غیاث‌الدین در سراچه چارباغ هرات به کار اُفتاد که در آن مطالب نوشتاری اداره‌های دولتی چاپ می‌شد.

مطبعه‌ی آزادی هرات به مرور زمان توانست با دستگاه‌های چاپی مدرن مجهز شود. دوران شگوفایی این مطبعه زمانی بوده که حتی مطالب نوشتاری از خارج کشور در این مطبعه به چاپ می‌رسیده اند.

روزنامه اتفاق اسلام، اولین روزنامه‌ای بود که در این چاپ‌خانه به چاپ می‌رسید. امروز نیز این روزنامه در همین‌جا به چاپ می‌رسد اما با تیراژ کمتر. در مجموع کار چاپ‌خانه‌های دولتی به‌طور سنتی به چاپ رساندن اسناد مکتوب و یا کتاب‌های دولتی است.

 عزیز الله ابراهیمی، رییس اتحادیه مطبعه‌‎های دولتی سال گذشته در روز تاسیس این اتحادیه وعده داد که از این پس کتاب‌های معارف نیز در مطبعه‌های دولتی تا یکی دو سال بعد به چاپ خواهد رسید، وعده‌ای که تا اکنون به واقعیت تبدیل نشده است. دقیقن چاپ کتب معارف می‌تواند جان تازه‌ای به چاپ‌خانه‎‌های دولتی ببخشد، به‌ویژه این‌که به شکل سنتی، چاپ‌خانه‌های دولتی در افغانستان به شمول مطبعه‌ی آزادی هرات با چاپ آثار دولتی تغذیه می‌شوند.

مسوولان دراین اداره نبود بودجه کافی، کم بود کارمند، از کار افتادن شماری از دستگاه‌های چاپ و نبود مواد خام اولیه را مشکلات کنونی شان عنوان می‌کنند.

مهناز پیروز: چاپ سیاه و سفید این مطبعه از کیفیت بالای برخوردار است/

مهناز پیروز: چاپ سیاه و سفید این مطبعه از کیفیت بالای برخوردار است.

مهناز پیروز، مسوول این اداره می‌گوید: در حال حاضر اداره‌های دولتی این ولایت کمتر مطالب شان را دراین مطبعه به چاپ می‌رسانند و هم‌چنان نویسنده‌گان و شاعران هرات بیشتر اثرهای ادبی و هنری شان را به مطبعه‌های خصوصی این ولایت و یا هم در خاج  از کشور چاپ می‌کنند.

به گفته مسوولان این اداره، چاپ سیاه و سفید این مطبعه از کیفیت بالای برخوردار است اما چاپ رنگی آن کیفیت کمتری دارد و این سبب شده تا رضایت‌مندی مشتریان به گونه درست جلب نشود.

پس از سال ۱۳۷۱ خورشیدی مطبعه آزادی هرات چاپ سنگی را کنار گذاشت و شروع به کار با روش و ماشین‌های فرسوده و با حروف سربی کرد که کارمندان آن با انگشتان ترکیده به حروف چینی مشغول بودند. هم اکنون حدود ۱۴ نفر در مطبعه‌ای آزادی هرات مشغول کار اند.

مطبعه های دولتی زیر نظر وزارت اطلاعات و فرهنگ کار می‌کنند. بودجه‌ی مطبعه‌های دولتی نیز از این وزارت تمویل می‌شود. آریا رووفیان، رییس اطلاعات و فرهنگ این ولایت می‌گوید؛ رییس جمهوری کشور حکم داده که از این پس تمام اداره‌های دولتی مکلف‌اند که مطالب نوشتاری خود را در مطبعه‌های دولتی به چاپ برسانند تا منبع عایداتی این اداره‌ها افزایش پیداکرده و بتوانند سرپا بمانند. به گفته رییس اطلاعات و فرهنگ به پیشنهاد شورای وزیران افغانستان، رییس‌جمهور غنی این حکم را صادر کرده است.

مطبعه‌ی آزادی هرات یکی از مطبعه‌های سرشناس دولتی در کشور است. هم اکنون این مطبعه روزنامه اتفاق اسلام را همه روز با تیراژ ۴۰۰ جلد به چاپ می‌رساند اما کم شدن سفارشات اداره‌های دولتی و خصوصی سبب شده چرخ عاید این اداره کندتر بچرخد.

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه