رفتن به بالا
  • شنبه - ۶ قوس ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۱
  • کد خبر : ۲۴۱۷
  • چاپ خبر : کاسترو درگذشت – درباره او بیشتر بدانید
رهبر انقلابی کوبا رفت

کاسترو درگذشت – درباره او بیشتر بدانید

فیدل کاسترو رهبر انقلاب کمونیستی کوبا و از مشهور ترین چهره های سیاسی جهان در یک قرن گذشته، ساعاتی پیش […]

فیدل کاسترو رهبر انقلاب کمونیستی کوبا و از مشهور ترین چهره های سیاسی جهان در یک قرن گذشته، ساعاتی پیش درگذشت.

خبر مرگ کاسترو را تلویزیون دولتی کوبا اعلام کرده است. کاسترو در سال های گذشته به دلیل بیماری از منصب اجرایی فاصله گرفته و قدرت را به برادر کوچکترش ” رائول ” واگذار کرده بود.

فیدل کاسترو در سال ۱۹۲۶ در شهر بیران واقع در ولایت اورینته کوبا به دنیا آمد.  خانواده وی از زمین‌داران مرفّه بودند. او بعد از گذراندن دورهٔ ابتدائی در قریه اش به مکتب خصوصی واقع در شهر سانتیاگو د کوبا و سپس هاوانا رفت و پس از آن از دانشکدهٔ حقوق دانشگاه هاوانا فارغ‌التحصیل شد.

کاسترو زمانی که دانشجو بود به یک گروه دانشجویی پیوست که علیه فساد سیاسی مبارزه می‌کردند. او در سال ۱۹۴۷ میلادی عضو حزب مردم کوبا شد که به حزب ارتدوکس هم شهرت داشت. وی سپس رهبر جناح چپ حزب شد و همان سال داوطلب عضویت در یک گروه مسلح برای مبارزه علیه نظام رافائل تروخیو در جمهوری دومینیکن شد. این گروه نتوانست از کوبا خارج شود.

بارها فیدل کاسترو در طرح‌ریزی و اجرای این‌گونه نقشه‌های ضد امپریالیستی نقش داشت. او در ۱۹۵۹ میلادی توانست، نظام فالگنسیو باتیستا را شکست دهد و حکومت کوبا را دست گیرد.

درباره فیدل

کاسترو زندگی پر و فراز و نشیبی داشت و در واقع یکی از شخصیت‌های بحث‌برانگیز جهان معاصر بوده است. وی جوایز مختلف بین‌المللی به دست آورده و حامیانش او را قهرمان سوسیالیسم، ضد امپریالیسم و بشردوستی و کسی که توانسته استقلال کوبا را در برابر امپریالیسم آمریکا حفظ کند، می‌دانند. در مقابل منتقدانش وی را یک دیکتاتور تمامیت خواه می‌دانند که دولتش باعث موارد متعدد نقض حقوق بشر، آوارگی بیش از یک میلیون کوبایی و تضعیف اقتصاد کشور شده است.

یکی از بادیگاردهای سابق فیدل تصمیم گرفت تا در کتاب «زندگی دوگانه فیدل کاسترو» از روی دیگر زندگی «فرمانده» پرده بردارد. نام آن بادیگارد «خوان رِینالدو سانچس» است که ۱۷ سال در کنار فیدل بود. در این کتاب آمده است که چگونه کاسترو پس از حمله ناموفق «خلیج خوک‌ها» در سال ۱۹۶۱ میلادی این جزیره را کشف کرد. در آن روزها، سازمان سیا به تبعیدی‌ها آموزش می‌داد تا دولت کوبا را سرنگون کنند. این جزیره تا ساحل ۱۶ کیلومتر فاصله دارد و کاسترو توسط محلی‌ها از مکان آن باخبر شده است. فیدل در این جزیره علاوه بر خانه خود یک اسکله ۶۱۰ متری نیز ساخته بود تا بتواند یات (قایق تفریحی) خود را در آن جای دهد.

سانچس در کتاب خود می‌نویسد: «فیدل کاسترو تلویحا به مسئله خاصی اشاره کرده بود و  گاهی اوقات نیز به صراحت از آن سخن گفته بود. آن مسئله این بود که انقلاب فرصتِ تفریح و فراغت را از او گرفته و او از تفریح و تفرج هیچ چیزی نمی‌داند؛ حتی از مفهوم بورژوازی سفر و استراحت بیزار بود. از سال ۱۹۷۷ تا ۱۹۹۴، من صدها بار با فیدل به بهشت کوچک او رفتم و در ماهیگیری و ماجراجویی‌های زیر آب کنارش بودم.»

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه