رفتن به بالا
  • جمعه - ۱۲ قوس ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۸
  • کد خبر : ۲۵۳۵
  • چاپ خبر : نامه‌ای به داکتر عبداالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی
داوود عرفان

نامه‌ای به داکتر عبداالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی

جناب داکترصاحب عبدالله! سلام‌های گرم با مهربانی تقدیم‌تان باد! آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا بی وفا حالا که […]

جناب داکترصاحب عبدالله!

سلام‌های گرم با مهربانی تقدیم‌تان باد!

آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا
بی وفا حالا که من افتاده ام از پا چرا

دو روز پیش وقتی‌که می‌خواستم برایتان نامه‌ای بنویسم، اما به‌دلایلی دستم به‌قلم نمی‌رفت تا این‌که در آستانه سفرتان به هرات تصمیم گرفتم این نامه را به رشته‌ی تحریر درآورم!
جناب داکتر صاحب! من الیت سیاسی، اقتصادی و علمی در مناسبات قدرت افغانستان نیستم، اما به‌عنوان یک شهروند و هوادارتان در دو انتخابات گذشته، فرزند یک شهید، جوانی از حوزه‌ی غرب افغانستان و بالاخره به عنوان یک آموزگار این نامه را خدمت‌تان می‌نویسم.

جناب داکتر صاحب!

در دومین انتخابات ریاست جمهوری که شما به عنوان، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کردید، کسی گمان نمی‌کرد که به عنوان کاندیدای پرطرفدار، حریفان دو دوره‌ی ریاست‌جمهوری را به چالش بکشید و بزرگترین تقلب‌های کشور در برابر شما انجام گیرد. درست یادم است در حالی‌که رسانه‌های غربی از پیروزی بی‌چون و چرای آقای کرزی در انتخابات سخن می‌گفتند؛ اولین کمپاین انتخاباتی شما در هرات، رسانه‌های مذکور را در چنین پیش داوری‌ای دچار تردید ساخت. دومین کمپاین انتخاباتی شما با حضور ده‌ها هزار هوادار پرشور، تمام حریفان‌تان را در حیرت فرو برد در حالی‌که کمپاین‌های حریفان‌تان در انتخابات ریاست جمهوری قابل مقایسه با حضور پرشور طرفداران تیم اصلاحات و همگرایی نبود.

جناب داکتر صاحب!

نمی‌دانم ارزیابی شما و همکاران‌تان از روحیه‌ی حاکم بر فضای کنونی سیاسی چیست؟ آیا تا کنون اندیشیده‌اید که هوادارانتان در حوزه‌ی غرب که بانک رأی اصلی شما حساب می گردیدند؛ حاضر به حماسه آفرینی‌های دیگری خواهند بود؟
من به عنوان شهروند حوزه‌ی جنوب غرب، وضعیت امروز را با دیروز قابل مقایسه نمی‌دانم. طرفداران پرشور دیروزتان، به کنج انزوا خزیده‌اند. سرخوردگی، ناامیدی و استیصال، واژه‌هایی هستند که وضعیت امروز را بازگو می‌کنند. من به عنوان دانشجوی علوم سیاسی، سیاست مدارا و تحمل‌تان را می‌ستایم و خوب می‌دانم که کنش‌های تقابل جویانه، وضعیت را بدتر خواهد کرد. اما جناب داکتر صاحب! به نظر می‌رسد که تحمل و بردباری‌تان در مقابل قضایا از حد گذشته است. خواست‌های معقول مردم ما یا کاملاً به فراموشی سپرده شده است و یا به نظر می‌رسد که امکان تحقق آن دیگر وجود ندارد.
جناب داکتر صاحب! همه‌ی ما به یاد داریم که قرار بود در ۲۸ اسد، شناسنامه.های برقی توزیع شود و بعد از دو سال اقدامات عملی جهت تغییر نظام متمرکز به غیرمتمرکز روی دست گرفته شود، اما تا کنون گامی عملی ای در این راستا برداشته نشده است.

جناب داکتر صاحب!

چندی قبل به مردم قول دادید که چهره‌ای دیگر از شما خواهیم دید. این واکنش شما ما را به آینده‌ی اصلاحات در افغانستان امیدوار ساخت اما ما همچنان منتظر چهره‌ی دیگرتان در مقابل وضعیت موجود هستیم.

جناب داکتر صاحب!

حوزه‌ی  جنوب غرب افغانستان به‌سان سایر حوزه‌ها از مشکلات فراوانی رنج می برد. ناامنی، اختتاف، فقر و مهاجرت و بیکاری از چالش‌های جدی‌ای است که این حوزه را تهدید می‌کند. کادرهای متخصص این حوزه در مناسبات قدرت، جایگاه درجه‌ی چندم را هم دارا نمی باشند. دهها هزار جوان بیکار که به برنامه.های شما رأی داده بودند؛ نادیده گرفته می‌شوند. جناب داکتر صاحب از مسایل عمومی که بگذریم، حوزه ی غرب افغانستان انتظار بیشتری از شما دارد. این حوزه توقع دارد که در غم و شادی شان شریک باشید. نمی‌دانم چرا در شادی افتتاح بند‌سلما که از دستاوردهای تیم خودتان بود شرکت نداشتید؟ چرا بعد از تشکیل دولت وحدت ملی، سفری از شما را به حوزه‌ی غرب شاهد نبودیم. و امروز که این حوزه یکی از صادق‌ترین فرزندانش را از داده است چرا در مراسم جنازه‌ی دگر جنرال محی‌الدین غوری شما حضور ندارید و با تأخیر در مراسم ترحیم او شرکت می‌کنید؟

جناب داکتر صاحب!

مردم حوزه‌ی غرب، انتظار دارند که سفر شما به ولایت هرات، شروع تازه‌ای از توجه شما به مردم این حوزه باشد. امیدوارم که ملاقات امروزتان با مردم، سرآغاز برنامه‌های جدیدی برای این حوزه باشد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه