رفتن به بالا
 • دوشنبه - ۱۵ قوس ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۱
 • کد خبر : ۲۵۴۷
 • چاپ خبر : اشرف‌غنی، دغدغه‌ها، فشارهای روحی و مردم افغانستان
شهرام:

اشرف‌غنی، دغدغه‌ها، فشارهای روحی و مردم افغانستان

اشرف‌غنی رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا نیست که تعطیلات آخر هفته به نیومکزیکو برود، او رییس‌جمهور تاجیکستان هم نیست که تمام […]

اشرف‌غنی رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا نیست که تعطیلات آخر هفته به نیومکزیکو برود، او رییس‌جمهور تاجیکستان هم نیست که تمام مخالفین سیاسی‌اش را کنار زده باشد و برای خوش‌گذرانی در باغ ویژه‌اش در ورزاب آب‌تنی و یا با دختران خوب‌صورت رقص و سما کند. اشرف‌غنی، پوتین هم نیست که روزانه ۳ تا ۴ ساعت صرف ورزش و تفریح در کاخ کرملین کند. او حتا رییس‌جمهور کوریای شمالی هم نیست تا هفته‌ای یک‌بار به شکار برود و به این ترتیب، موجی از فشارهای روحی و روانی ناشی از کار پی‌هم را تخلیه کند.

اشرف‌غنی میراث‌دار فاسدترین نظام سیاسی جهان است. رهبر یک نظام سیاسی دوسره، رییس ملتی گرسنه، سرقوماندان اعلی سربازانی که هر روز جان می‌دهند. سیاست‌گذار حکومتی که همسایه‌هایش حتا یک روز آرامش مردم کشورش را نمی‌خواهند، سرقوماندان اعلی‌ای که چندین جبهه از طالب و القاعده و داعش شروع تا گروه‌های مسلح جندالله، حزب اسلامی ازبیکستان و غیره … علیه او می‌جنگند.

غنی میراث‌دار نظام سیاسی‌ است که ۱۳ سال کارمندانش با واسطه، زور و یا پول، اما مامور رسیدگی به مشکلات مردم شدند. رییس‌حکومتی که در آن هیچ‌کس مورد اعتماد نیست، چون هیچ‌کس به حق‌وحقوق خودش قانع نیست. غنی حتا مجبور است خودش در یک‌سال ۷۰ جلسه تدارکات ملی را رهبری کند تا ۲ ملیارد افغانی صرفه‌جویی شود و آن‌ها را برای خانواده‌های قربانیان و مجروحان جنگ اختصاص دهد.

اشرف‌غنی رهبر یک نظام پاشیده سیاسی است که پشتون‌های خارج از حکومت او را کافر می‌خوانند، هزاره‌های خارج از حکومت قبولش ندارند. تاجیک‌های خارج از حکومت او را قوم‌گرا می‌دانند. ازبیک‌ها از او حق بیشتری می‌خواهند و پشه‌ای‌ها و نورستانی‌ها و ترکمن‌ها چندتا وزارت و چند معینیت می‌طلبند.

اشرف‌غنی در میان مردمی رییس دولت است که اگر به صلح نیندیشد، متهم به بی‌توجهی می‌شود. اگر با یکی از قوی‌ترین احزاب سیاسی افغانستان صلح کند، قوم‌گرا و طالب‌پرور خوانده می‌شود. رهبر حکومتی است که کمتر کسی در آن سیاست‌های تند و منزوی کننده‌اش در مقابل پاکستان را می‌بیند، اما همه اشتباه لفظی او را که به‌جای نواسه پیامبر خدا گفته بود “نواسه خدا”، نمی‌توانند فراموش کنند.

او نه بوجی پول از ایران با خود می‌آورد و نه با پاکستان مدارا می‌کند.

غنی در کشوری رهبری می‌کند که اگر او پروژه بزرگ تاپی را به‌راه اندازد، اگر رکورددار جمع‌آوری عواید در تاریخ افغانستان شود، اگر کشورش را عضو سازمان تجارت جهانی گرداند،اگر ذخایر ارزی افغانستان را از صفر به ۱۰ ملیارد دالر امریکایی برساند، اگر کار ساخت پروژه کاسا ۱۰۰۰ را آغاز کند، اگر بند سلما را افتتاح کند، اگر بندر چابهار را به روی بازرگانان بگشاید، اما کافی است که دستش را به‌جای دعا به بناگوش‌هایش اشتباها بالا کند تا او یک رییس‌جمهور بی‌ثبات و بیمار خوانده شود.

دغدغه تولید نفت و گاز دارد و تولیدات آن را به چهار برابر افزایش داده است. به یکباره کار ساخت ۲۰ بند آبی در افغانستان را به راه انداخته است. کار ساخت فابریکه سمنت جبل‌السراج را به پایان رسانده، حتا ترمیم قصر دارالمان از دغدغه‌ها همیشه‌گی‌اش است. کار ساخت چندین سرک در دولت او به پایان رسیده است. او حتا به برگذار کنندگان آزمون کانکور اعتماد ندارد، زیرا کانکور در افغانستان ۱۳ سال پی‌هم با تقلب روبرو بود. اشرف‌غنی پروسه برگزاری کانکور در افغانستان را هم خودش مدیریت می‌کند. اما مخالفانش او را یکه‌تاز و بیمار خطاب می‌کنند.

غنی مثل همه کارمندان حکومت نیست، صبح ساعت ۵ به دفتر خود حاضر می‌شود، تا حوالی ۱۱ الی ۱۲ شب کار می‌کند، بسیاری از کارمندان ارگ ریاست‌جمهوری از این‌که غنی زیاد کار می‌کند به ستوه آمده‌اند، اما خودش معتقد است که باید بیش از این کار کرد.

غنی حتا دیدار با نهادهای مانند حوزه‌های امنیتی و دیگر موارد را شب‌ها انجام می‌دهد. روی هر موضوعی که قرار است صحبت کند، پیش از پیش از آن از بسته‌های معلوماتی را راجع به آن را مطالعه می‌کند.

هر صبح او جلسه سرقوماندانی اعلی را رهبری می‌کند و از ۳۴ ولایت وضعیت عمومی امنیتی را می‌گیرد و گزارش هایش را دریافت می‌کند. به گفته خودش، دشوارترین لحظه برایش زمانی است که گزارش از تلفات نیروهای امنیتی را دریافت می‌کند و تا چند ساعت حالت دگرگون دارد.

هر کنفرانس مهمی که قرار باشد او اشتراک کند، مانند وارسا و بروکسل، روزانه پیرامون موقف‌گیری های مهم افغانستان با مشاورین خود صحبت می‌کند. هیچ موضوعی از زیر ذره‌بین او پنهان نمی ماند، حتا پیش از ساعت ۵ صبح موضوعات روز گذشته را مرور می‌کند و بولتن‌های خبری رسانه‌ها را می‌خواند.

در کابل روزهای پنج‌شنبه و جمعه رخصتی است، اما دفتر غنی رخصتی ندارد. در این دو روز به‌دلیل تعطیلی ادارات دولتی، تراکم کاری غنی چند برابر می‌شود.

او حتا مجبور است برای جلوگیری از فساد، پروژه‌های بزرگ را خود مدیریت کند. از آن‌جا که او برای مدت‌ها یک شخصیت دانشگاهی بوده است، نمی‌تواند شیوه‌ی کاری را که نیاز به مطالعه و تجزیه‌وتحلیل مشکلات دارد کنار بگذارد. او حتا اگر برای فایلی مربوط به جمع‌آوری زباله‌ها در کابل درخواست بدهد و یک بسته‌ی پانصد صفحه‌یی دریافت کند، همان شب مطالعه‌اش را به پایان رسانده و یادداشت‌برداری می‌کند تا از فساد گسترده در خریداری سطل‌های زباله جلوگیری شود.

اشرف‌غنی در کشوری رییس‌جمهور است که اگر اعضای هییت رهبری‌اش مانند رییس‌اجراییه آن شیک‌پوش باشد همه انتقادش می‌کنند و اگر عضو دیگری مانند رییس‌جمهورش شیک‌پوش نباشد، بازهم انتقاد می‌کنند.

در نظام سیاسی افغانستان غنی، تحسین‌کنندگان اندکی دارد و نخبگان در کابل نیز پنهان نمی‌کنند که احترامی برای او قایل نیستند. آن‌ها غنی را یک مدیر ناکارآمد و متکبر می‌خوانند و می‌گویند او هیچ دوست نزدیکی ندارد و همچنین از ذهن و خرد سیاسی برخوردار نیست. آن‌ها می‌گویند غنی رهبر کشوری خیالی و ساخته و پرداخته‌ی ذهن خود است. غنی، جیمی کارتر افغانستان است.

اما گویا که بعد از چند دهه تفکر و خواندن و نوشتن، او ناچار شده تمام مشکلات افغانستان را یکباره حل کند. او شروع به تحمیل دیدگاهش بر تمام بخش‌های دولتی می‎کند. او بیش از صد جنرال را که از قرادادهای نیروهای نظامی سود می‌بردند بازنشسته کرد. او در همان اوایل خواستار استعفای تمام والیان و وزیران کابینه شد و اعلام کرد هیچ‌یک نمی‌توانند به کار خود ادامه بدهند، بنابراین او پنجاه نفر یا بیشتر از کهنه‌کاران را در یک لحظه با خود دشمن ساخت. او ۴۰ نفر از سارنوالان عالی‌رتبه را که در سوابق کاری خود جعل کرده بودند اخراج کرد. غنی از یک مرکز فرماندهی ساخت امریکا در زیرزمین یکی از کاخ‌هایش، ویدیوکنفرانس‌های منظمی با فرماندهان نظامی برگزار می‌کند. او سهام تمام سازمان‌های کمک‌کننده‌ی بین‌المللی را بررسی می‌کند. غنی باور دارد که انجام چنین کارهایی روزمره تنها راه‌حل مشکلات اساسی افغانستان است.

غنی یک تئوری پرداز تنها است. نه تنها از لحاظ فزیکی بلکه از بُعد ذهنی نیز آقای غنی در حکومتش تنها است. سال گذشته دانیل فیلدمن، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا، چنین نتیجه‌گیری کرد که ایده‌های غنی به یک اندازه الهام‌بخش و غیرقابل‌قبول هستند: او گفت: «ما از جلسات خارج می‌شویم و می‌گوییم: مطمین نیستم که او راجع به کدام کشور صحبت می‌کرد؛ افغانستان که نبود؛ بیشتر به یکی از ایالت‌های سویس شباهت داشت».

غنی در حکومت افغانستان، پسر و یا برادری ندارد که زراندوزی کنند. او از یک افغانی تا هر چه داشت را رو کرد و گفت که او و خانمش صاحب “اینقدر” دارایی هستند. هیچ‌کس از زیر دستان نزدیک غنی تا اکنون موفق به خریداری ویلاها در خارج از افغانستان و راه اندازی شرکت های تجاری بزرگ نشده است.

با این‌همه کافی است که کفش هایش کمی خاک‌زده باشد تا تمامی فعالیت‌هایش نادیده گرفته شود و موجی از انتقادات علیه او برپا شود و از تصویر یک رییس‌جمهور “برهم‎ریخته” ترسیم گردد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


14 دیدگاه برای “اشرف‌غنی، دغدغه‌ها، فشارهای روحی و مردم افغانستان”

 • سپاس فراوان ازعزیزدل وبرادرمان آقای شهرام که بسته معلوماتی را راجع به جناب محترم ریس جمهورکشور برای رفع ابهامات وشایعات که در بین جامعه که دوستتدار واقعی ودلسوز کشور اندک میباشه ارایه نمودید. واز الله منان استدعا دارم که رفاه،صلح سرتاسری وتوسعه پایدار برقرارنماید و فرزندان واقعی به کشور که از درد ملت خود رنجورباشد لطف نماید….. به امیدافغانستان باشکوه با توسعه پایدار.

 • من که سالهای سال خبر نگارو نویسنده و منتقد در رادیو تلویزیون وقت افغانستان بودم ، با دریغ و درد که حالا به ندرت از نوشته های کابل می خوانم. بخت و وقت برای من یاری نمی کند با تاءسف ! اما؛ این نوشتهء ارزشناک شما را اندرباب غنی رییس جمهور افغانستان تصادفاً خواندم. نوشته شما مرا به یاد نوشته های استاد بابک احمدی انداخت که خواندن شان دین روزمره گی من است و به یاد مقاله های استاد که مثلا: راجع به سارتر بزرگ نوشته است. از نوشته تان زیاد خوشم آمد. زیاد و دلم برای غنی زیاد سوخت. هرگاه غنی قوم گرا و سمت گرا و زبان گرا و سنت گرا نباشد ، نامش ماندگار خواند شد و رنه همانند کرزی خیله طوی خواهد بود!

 • باورم نمیشود این نوشته را یک افغان نوشته باشد، باورم نمیشود کسی در این کشور وجود داشته باشد که بګوید غنی خواب افغانستان است و افغانستان خواب غنی…باورم نمیشود کسی که این نوشته را نوشته، این حقیقت را درک کرده که افغانستان یګانه فرزند دلسوزش را دریافته است … باورم نمیشود…سپاس از شما برای نوشتن در مورد ریس جمهور کشوری که مردمش حتی لقمه نان را نیز میخواهند ریس جمهور در دهن شان کند، ریس جمهور کشوری که رسانه هایش با استفاده از ازادی بیان حرکات و حرفهایش را به مسخره میګیرند. سپاس از شما که میداند که ریس جمهور من انسان عادی نیست، افغان عادی نیست…سپاس از شما که میدانید ریس جمهور یګانه فرزند این سرزمین است که شب و روز زحمت میکشد تا این سرزمین را از شر این همه بدبختی نجات دهد. سپاس

 • و او بلاخره شخصی است که از ساعت شش صبح الی یازده شب جلسه وملاقات دارد و بعد برای یک ساعت در یکی از معروفترین دانشگاه های جهان لکچر انلاین میدهد و مزد میگیرد اما افسوس به این با سواد های بی سواد ما …

 • و بلاخره
  شخصی است که از ساعت شش صبح الی یازده شب جلسه وملاقات دارد و بعد برای یک ساعت در یکی از معروفترین دانشگاه های جهان لکچر انلاین میدهد و مزد میگیرد اما افسوس به این با سواد های بی سواد ما …

 • ډېر جلاله او خوندوره لیکنه، پر ګوتو دی برکتونه سه.
  مننه

 • اگر تمام مقامات دولت فعلی برابر به یک دهم جناب اشرف غنی کارکنند فکر میکنم دولت فعلی به دست آورد های بزرگی نایل خواهد شد کار های انجام شده قابل توجه است تشکر از نویسنده متن

 • برای اولین بار امیدوار شدم که نسل جوان واقعا قدر ریس جمهور خود را دارند. رسانه های فروخته شده نمی تواند به تبلیغات منفی شان که به اسیای دشمن آب میریزند مانع حقایق شوند ملت آگاه است.

 • اشرف غنی به واقیت کی خادم ملت خود است همه کوشش و زحمت شان قابل قدر است ما بلایش افتخار می کنیم حال وقت این نیست که ما موضوع گیری کنیم وقتی این است تا شانه به شانه همرایی ریس جمهور زحمت کش خود ایستاده شوم ما همه جوان استیم و انها
  زهیر شوده است نه باید مه انقدر تنبلی کنیم تا کاری از ما نشود بعدش انتقاد کنیم یک نفر کامیاب هیچ وقت انتقاد نه بللکه تشویق می کند.

 • برای مردم کشورم دشوار است زیرا خواسته های هر فرد این کشور باید در نظر گرفته شود وچنین ریس جمهور فقط از کدام سیاره نا آشنا باید برایش آن مقرر نمود

 • دکتور فلسفه طاوس وردک says:

  تخمینان ۲۰ دقیقه پیش یک تبصره طولانی در مورد اشرف غنی. در مجله انتر نیتی داشتم کاملا نا پدید شد ، بسیار باارزش بود ، اګر به. فیسبوکم ویا ایمیلم برګردانده بتوانید ممنون مش شوم .

 • روانشناسی و جامعه شناسی نویسندۀ گرامی محترم شهرام مرا وامیدارد که به او و قلم او سلام و درود بفرستم. امید نوشته های بیشتری از او را بتوانم بخوانم.
  نشریه انترنتی “هفت قلم” را نیز بخاطر داشتن دست اندرکارانی چنین موفق با دید دگرگون و عمیق تبریک و تهنیت میگویم.

 • بله واقعا همینطورست خداوند توفیق بودن و خدمت کردن بیشتر به او بدهد واقعا که هیچکس بعد از داکتر نجیب به این مملکت از دل و جان خدمت نکرده

 • شاید خیلی ها به حکومت کرزی راضی شده باشن اما نمیدانند که کرزی چه خیانت های بزرگی به حق این مملکت و مردمش کرد افسوس صد افسوس….