رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۱۷ قوس ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۱
  • کد خبر : ۲۵۶۵
  • چاپ خبر : رییس شورای علمای تخار و دیدگاهایش
محمد سالم – تالقان:

رییس شورای علمای تخار و دیدگاهایش

رییس‌شورای علمای تخار گفته است که “طایفه‌ای بی‌حیاتر از زنان وجود ندارد.” این نخستین بار نیست که آقای ابوطیب عبدالصمد […]

رییس‌شورای علمای تخار گفته است که “طایفه‌ای بی‌حیاتر از زنان وجود ندارد.” این نخستین بار نیست که آقای ابوطیب عبدالصمد محمد در مورد زنان چنین اظهار نظرهایی داشته است.

چندی پیش او گفته بود: زنان نباید ورزش کنند چون پرده بکارت‌شان از بین می‌رود. یک بار هم آقای مولوی عبدالصمد در یک سخنرانی گفته بود: ” «میان یک کافر و مسلمان در مورد پوشش زنان مسلمان بحث شد و مرد مسلمان برای اثبات ادعایش دو چاکلیت، یکی پوشیده و دیگری عریان را روی زمین انداخت و از مرد کافر پرسید، کدام یکی را می‌خواهی؟ کافر گفت: آن را که پوشیده است. مرد مسلمان به این ترتیب پاسخ داد که زن‌های ما را کثیف نکنید!»

مولوی عبدالصمد رییس‌شورای علمای تخار یک‌بار هم کار و زاری برای حرام خواندن شنای زنان حتا در فضای سرپوشیده و خارج از چشم مردان نیز به راه انداخته بود.

رییس شورای علمای تخار از تندروترین چهره هاییست که دستکم یک بار درپی بازداشت مولوی کبیر به اتهام هراس افگنی، خواستار قیام علیه دولت افغانستان شده بود.

شورای علمای تخار پیش از این در تمام مساجد شهر و روستاها با پخش اطلاعیه هایی بزکشی، نوروز، هفت میوه، هفت سین و جهنده بالا را حرام اعلام کرد و خلاف اسلام دانسته و آنها را رسوم و بقایای دین زردشت خواند.

در سال ۱۳۹۰ در ولسوالی خواجه بهاوالدین تخار، حاجی غفور یکی از متنفذین منطقه زمانی که می‌خواست عروسی پسرش را برگزار نماید و یک گروه موسیقی محلی را نیز به این منظور دعوت کرده بود اما اعضای شورای علمای این ولسوالی با  چوب و چماق به خانه اش یورش برده او را تهدید کردند که اگر موسیقی اجرا شود خانه اش را خواهند سوزاند، که در نتیجه فرد مذکور گروه موسیقی را رخصت نموده و مراسم عروسی بدون موسیقی پایان یافت.

اما بسیاری در افغانستان، فعالیت‌هایی از این دست را از مسوولیت های دولت خوانده و می‌گویند که اعضای شورای علمای تخار باید ساحه و حوزه مسوولیت خود را بشناسند. در همین حال اظهارات رییس شورای علمای تخار واکنش های زیادی را در شبکه های اجتماعی در پی داشته است. حتا شماری از علمای دینی نیز این اظهارات را محکوم کردند.

عبدالرحمن مولوی زاده خطیب مسجد جامع امیر علی شیرنوایی در هرات در صفحه فیس بوک خود نگاشته است: “گفته های ملا عبدالصمد رییس شورای علمای تخار در مورد زنان هیچ منطق دینی و اخلاقی ندارد و منافی با روحیه عدالت خواهی اسلام عزیز میباشدو یقینا از روی احساسات و عقده گفته شده است. این نوع گفته ها شخصی بوده هیچ ربطی به جامعه علمای کشور ندارد.”

هم زمان برخی از کاربران شبکه ها یاجتماعی این اظهارات رییس شورای علمای تخار را کفر آمیز عنوان کردند.  عتیق الله ساکت نوشته است: “زمانی که این شخص فریبکار در عبا و قبای یک ملا اعلام می کند و می گوید که: “اینقدر بی حیای که زن است، در دنیا هیچ طبقه یی نیست” این جمله تمام زن های تاریخ را به شمول دختران پیامبر و پیامبرها، زن های پیامبران پیشین بشمول زوجات پیامبر ما و حتی تا مادر نخستین ابنای بشر یعنی حضرت بی بی حوا را در بر می گیرد. حالا باید دید که واکنش شورای باصطلاح “علما و روحانیون” وزارت حج و اوقاف وغیره دربرابر این جملهء کفر آمیز این شخص چیست؟”

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه