رفتن به بالا
  • پنج شنبه - ۱۸ قوس ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۳
  • کد خبر : ۲۶۰۰
  • چاپ خبر : سکینه یعقوبی برنده جایزه صلح سونهاک شد
منبع: واشنگتن تایمز / ترجمه: متین تمنا

سکینه یعقوبی برنده جایزه صلح سونهاک شد

سکینه یعقوبی رییس انستیتوت آموزشی افغان برنده جایزه صلح سونهاک شد. جایزه صلح سونهاک در سال ۲۰۱۳ توسط دکتر هاک […]

سکینه یعقوبی رییس انستیتوت آموزشی افغان برنده جایزه صلح سونهاک شد. جایزه صلح سونهاک در سال ۲۰۱۳ توسط دکتر هاک جا مون برای تدوام فعالیت های صلح دوستانه به افتخار همسر  فقیدش داکتر سان میونگ مون بوجود آمد.

جایزه صلح سونهاک هرساله برای قدردانی از “کسانی که زندگی خود را وقت خدمت به بشریت و آرمان صلح کرده اند” اهدا می‌شود.

روزنامه واشنگتن تایمز نوشته است:

سکینه یعقوبی آموزگاری که به عنوان “مادر آموزش و پرورش افغانستان،” شناخته می‌شود بخاطر تاسیس موسسه آموزشی افغان و ارائه آموزش و حرفه آموزی طی به ۲۱ سال گذشته، به عنوان برنده جایزه صلح سونهاک انتخاب شد.

داکتر هنگ ایک سیک، رییس کمیته جایزه صلح سونهاک گفته است: داکتر سترادا و دکتر یعقوبی نمونه‌هایی از “قهرمانان امروز” هستند که برای ابراز عشق و خدمت به بشریت پا را از مرزهای ملی فراتر نهاده اند.

“داکتر سترادا دیگر برنده جایزه صلح سونهاک در سال جاری است.”

هنگ ایک سیک در کنفرانس رهبری بین المللی که ۲۹ نومبر امسال در واشنگتن دی سی برگزار شد گفت: موضوع اصلی جایزه سونهاک امسال “بحران پناهندگان” بوده است.

داکتر هنگ گفت: “در حالی که مهاجرت یکی از قدیمی ترین مسائل بحران ساز در طول تاریخ تمدن بوده، اما در حال حاضر بیش از هر زمان جهان شاهد این روی داد است، بنا بر این  باید به این مشکل به عنوان یکی از مهم ترین مسائل عصر ما رسیدگی شود.

اولین جایزه صلح سونهاک در سال ۲۰۱۵ به افتخار شعار آن یعنی: “اقیانوس برای آینده صلح ضروری است.” به آنوته تونگ رئیس جمهور کیریباتی و دکتر م. ویجی گوپتا دانشمند آبزی پروری هند اهدا شد.

دکتر هنگ یا دآور شد: صدها نامزد برای دریافت دومین جایزه صلح سونهاک برای تلاش هایشان برای خدمت به بزرگترین جمعیت آوارگان جهان پس از جنگ جهانی دوم، نامزد دریافت جایزه شده بودند.

دکتر یعقوبی بخاطر باورش به اینکه آموزش و پرورش تنها راه حل پایدار برای آینده پناهندگان است، برنده این جایزه شناخته شده است  و موسسه آموزشی غیر دولتی او از بدو تاسیس در سال ۱۹۹۵ تاکنون امکانات آموزش را برای  میلیون‌ها پناهنده فراهم کرده است.

او به خصوص به آموزش و پرورش دختران و زنان متعهد است.

خانم یعقوبی تعدادی مکتب مخفی در مناطق تحت نفوظ طالبان نیز به منظور آموزش حدود ۳۰۰۰ دانش اموز دختر ایجاد کرده بود.

خانم یعقوبی همچنان در سال ۲۰۱۳ میلادی برنده جایزه یک میلیون دالری «اوپس» شد. این جایزه به کسانی داده می‌شود که برای حل مشکلات جامعه شان کاری انجام داده باشند و فعالیت انسان دوستانه و اجتماعی آنها باید در عرصه مبارزه با فقر، بیسوادی، گرسنگی، بیماری و بی عدالتی صورت گرفته باشد.

منبع: واشنگتن تایمز

ترجمه: متین تمنا / هفت قلم

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه