رفتن به بالا
  • جمعه - ۱۹ قوس ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۱
  • کد خبر : ۲۶۲۱
  • چاپ خبر : امان‌الله‌خان یا احمد شاه‌مسعود؟
داوود عرفان:

امان‌الله‌خان یا احمد شاه‌مسعود؟

بزرگترین مشکل جوامع چندپارچه، توافق در مورد نمادهای ملی است. در چنین جوامعی نمادهای مشترک طبیعی به ندرت وجود دارد […]

بزرگترین مشکل جوامع چندپارچه، توافق در مورد نمادهای ملی است. در چنین جوامعی نمادهای مشترک طبیعی به ندرت وجود دارد و آن‌چه که ملی نامیده می‌شود، حاصل توافق و قرارداد است. افغانستان از جمله کشورهای چند پارچه‌ای است که به ندرت می توان نماد ملی‌ای را در آن نشان داد.

نام کشور، سرود ملی، پرچم و… حاصل توافق و قرارداد است نه آیینه‌ی تمام نمای هویت ملی. جوامع چندپارچه، از شخصیت‌های ملی هم بی‌بهره‌اند و برای پر کردن چنین خالی‌گاهی به توافق و قراداد متوسل می شوند.

افغانستان نمونه‌ی بارز جوامع چندپارچه است، ملت‌سازی در این جغرافیا، با متغیرهایی چون تنوع قومی، زبانی و مذهبی پیوند خورده است. حاصل چنین تنوعی، تولد شخصیت‌های گوناگونی است که هرکدام به نحوی به یکی از متغیرهای فوق تعلق می گیرند.

بنا بر این در چنین جوامعی نمی‌توان انتظار داشت که در بستری طبیعی، شخصیت‌های ملی زاده شود. شخصیت‌های ملی در چنین جوامعی حاصل توافق و قرارداد اند.
پس از کنفرانس بن، در توافقی بین گروه‌های مختلف کشور، دو عنوان برای دو شخصیت، در نظر گرفته شد. قهرمان ملی برای احمدشاه مسعود و بابای ملت برای محمدظاهر شاه. پیامد چنین توافقی، تعطیلی سالروز شهید در تقویم ملی کشور به نام قهرمان ملی احمدشاه مسعود، و امتیازات مادی و معنوی برای ظاهرشاه بابای ملت بود.

حامد کرزی، رییس جمهور سابق افغانستان، سنت جدید را در دوره‌ی زمامداری‌اش پاس داشت. اما در این روزها، محمد اشرف غنی، رییس جمهور حکومت وحدت ملی، در دو رویداد مختلف، (افتتاح خط آهن آقینه و مراسم بازسازی کاخ دارالامان) از امان‌الله خان به عنوان قهرمان ملی یاد کرد که واکنش رسمی بنیاد احمدشاه مسعود و موافقین و مخالفین چنین موضوعی را در شبکه‌های اجتماعی در پی‌داشت.
شهرت امان الله خان در قرن بیستم با استقلال افغانستان و برنامه‌های نوگرایی‌اش، بالا گرفت و در اواخر قرن بیست، نام احمدشاه مسعود با مقاومت مسلحانه‌اش در مقابل ارتش سرخ، یکی از قوی‌ترین ارتش های جهان بر سر زبان‌ها افتاد. اوایل قرن بیست‌ویکم، مبارزه‌ی یک تنه‌ی احمدشاه مسعود، در برابر تروریزم بین‌الملل یک‌بار دیگر، او را در محراق توجه قرار داد و ترور او سرآغاز بزرگترین تحولات بین‌المللی از جمله ایجاد نظام جدید در افغانستان بود.

فضای ملتهب آن‌روزهای افغانستان، متأثر از ترور احمد شاه مسعود بود و اعطای عنوان قهرمان ملی بدون کدام مخالفتی، از چنین روحیه‌ای سرچشمه می‌گرفت.
اما امروزه که شکاف‌های اجتماعی افغانستان روز به روز از تقاطع به تراکم نزدیک می شود؛ به نظر می رسد که موضوع لقب قهرمان ملی، به جنجالی ملی بدل می‌گردد. هنوز به درستی معلوم نیست طرح لقب قهرمان ملی برای امان الله خان، عامدانه و در تقابل با لقب احمدشاه مسعود باشد، اما اگر چنین موضوعی در دستور کار باشد، نه تنها امان‌الله خان قهرمان ملی قرادادی نخواهد شد که گسست‌های ملی ما وارد فاز جدیدی خواهد کرد.

امان الله خان در تاریخ افغانستان جایگاه رفیعی دارد و به عنوان شخصیتی نوگرا مورد احترام اقوام کشور است؛ اما اگر بخواهیم او را در تقابل با شخصیت دیگری چون احمدشاه مسعود قرار دهیم، در وهله ی اول، جایگاه کنونی امان‌الله‌خان را خدشه دار خواهیم ساخت و در وهله‌ی دوم، به اختلافی دیگر در کشور دامن خواهیم زد.

شاید یک‌بار دیگر، نیاز است که در یک قرارداد؛ برای امان الله خان لقبی دست و پا کنیم تا در کنار سایر شخصیت‌های ملی قرادادی، از او هم به نحوی پاسداشت گردد.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه