رفتن به بالا
  • شنبه - ۲۰ قوس ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۵
  • کد خبر : ۲۶۳۸
  • چاپ خبر : افغانستان پیش از جنگ از لنز دوربین فرانسوا پامری
غایتای آرامش

افغانستان پیش از جنگ از لنز دوربین فرانسوا پامری

افغانستان، کشوری که چند سالی است نام و سرنوشتش با جنگ و خون ریزی گره خورده؛ کشوری که تا همین […]

افغانستان، کشوری که چند سالی است نام و سرنوشتش با جنگ و خون ریزی گره خورده؛ کشوری که تا همین چند دهه قبل آرام بود و مردمانش زیر آسمان آبی و در کمال صلح زندگی روزمره را می گذراندند. تا اینکه مشکلات و جاه طلبی ها دست در دست هم دادند و آشوب و نا آرامی را به کشور کشاندند.

لازم نیست برای رسیدن به آرمش و صلح در افغانستان خیلی به دل تاریخ برویم. دهه ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ میلادی، این آخرین روزهای سپید افغانستان، شاید دیگر در تاریخ این کشور تکرار نشود. اما می توان سفری تصویری به این روزها داشت آن هم به لطف یک هیچهایکر ( رایگان سوار ) فرانسوی به نام فرانسوا پامری ( Francois Pommery ). آقای فرانسوا پامری برای اولین بار و آن هم به روش هیچهایک  در سال ۱۹۶۹ به افغانستان آمد.

آنقدر این کشور، زیبایی هایش و مردمان خونگرمش برای او جذاب و دیدنی بود که بار دیگر در سال ۱۹۷۴ به همراه دوستان و همسرش به افغانستان بازگشت. او در سفر دومش که منجر به اقامت یکماه در افغانستان شد، از شهرهای کابل، هرات، بامیان و در نهایت نورستان دیدن کرد. او در این سفر طبق عادت هر کس دیگری که به سفر می رود، عکاسی کرد. اما شاید هنگامی که از افغانستان و زیبایی هایش عکس می گرفت، فکرش را هم نمی کرد که روزی این عکس ها را با عنوان آخرین روزهای آرامش افغانستان منتشر کند.

امروز به لطف سفر فرانسوا به افغانستان و تصاویرش، نگاهی خواهیم داشت به آخرین روزهایی که در این کشور آرامش موج می زد.

آقای فرانسوا پامری در این باره می گوید، در سال ۱۹۷۴ ما یک ماه در کابل اقامت داشتیم. از سفر قبلیمان در سال ۱۹۶۹ چیزی تغییر نکرده بود.

 

هرات در ارامش کامل بود. مثل همه جای دنیا

 

یک مرد اهل هرات در حال انجام کارهای روزانه اش

 

ارامش در کابل

 

زوجی که شاید زنده نباشد. اینجا ولایت نورستان است

 

در این تصویر یک مرد افغان را می بینید که در حال آموزش هنر و صنعت بافندگی به یک کودک است.

 

زندگی عادی و روزمره در هرات، افغانستان

 

خیابانی در کابل

 

کابل و زیبایی هایش

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه