رفتن به بالا
  • شنبه - ۲۰ قوس ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۶
  • کد خبر : ۲۶۵۱
  • چاپ خبر : فرمانده ارشد ایرانی: در زمان طالبان قصد تصرف هرات را داشتیم
بیست سال پس از یک تصمیم:

فرمانده ارشد ایرانی: در زمان طالبان قصد تصرف هرات را داشتیم

امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران می‌گوید که نظامیان این کشور در زمان حاکمیت طالبان در افغانستان، قصد […]

امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران می‌گوید که نظامیان این کشور در زمان حاکمیت طالبان در افغانستان، قصد تصرف هرات را داشتند، اما این تصمیم با مخالفت آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر آن کشور مواجه شده است.

خبرگزاری فارس، از خبرگزاری های نزدیک به اصول‌گرایان ایرانی با نشر این خبر به نقل از آقای حاجی‌زاده گفته است که حتا نظامیان ایرانی در مرزهای هرات صف‌کشیده بودند. فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران این سخنان را به‌تازگی در یک نشست رسمی در دانشگاه امیر کبیر تهران بیان کرده است.

وی گفته است: در زمان مبارزه با طالبان ما نظامیان می‌خواستیم با آنها بجنگیم و حتی کنار مرزها صف‌آرایی کردیم تا هرات را بگیریم، اما رهبری اجازه این کار را ندادند. قرار بود در باتلاقی فرو برویم که نمی‌توانستیم از آن بیرون بیاییم.

به گفته فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران، پس از ناتو وارد باتلاق افغانستان شد و اگر رهنمودهای رهبر ایران نمی بود، نظامیانی ایرانی نیز در این باتلاق گرفتار می شدند.

وی همچنان گفته است که در جنگ عراق و سوریه نیز رهبر ایران توصیه کرده است که حضور نظامیان ایرانی باید مستشاری باشد تا در باتلاق این دو کشور نیز گرفتار نشوند. چون نتیجه جنگ فرسایشی خواهد بود و تصرف خاک کشور دیگر محسوب می‌شود»

این نظامی برجسته ایرانی گفته است که ما در حال انجام یک اشتباه بودیم، اشتباهی شبیه اشتباه ناتو و رهبر ایران جلو این اشتباه ما را گرفته است و گرنه ما نیز در باتلاق افغانستان گیر می‌افتادیم.

ایران در زمان حاکمیت طالبان در افغانستان با این کشور رابطه خوبی نداشت. طالبان در پی تصرف شهر مزار شریف ۷ کارمند کنسولگری ایران در هرات از جمله یک خبرنگار آن کشور را کشتند.

ایران در آن زمان از نیروهایی که بر علیه طالبان می‌جنگیدند، حمایت می‌کرد.

 

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


3 دیدگاه برای “فرمانده ارشد ایرانی: در زمان طالبان قصد تصرف هرات را داشتیم”

  • زنده باد سرتاج خانه ملت عبده

  • همه وکلاء محترم ولیسی جرگه در فکر اینده خود هستند و تمام کار های شان نمایشی است اگر منفعت شخصی شان نباشد هیچ کاری را انجام نمیدهند در پنج سال وکالت شان ولسوالی های زیاد بدخشان را به طالبان تسلیم کردند و بجای از بین بردن ریشه طالب در بدخشان هنوز انها را تقویت بخشیدند و به زد یک دیگر و تخریب یکدیگر مصروف شدند و ملت بیچاره بدخشان را فراموش کردند و همه سفرهای شان نمایشی و عکس های شان فیسبوکی و ملاقات شان عوام فریبی دیگر چیزی نبوده

  • زه ورنه خوشهالهیم دیرخدمتونه ی کری او دیر خدمتونه کوی دلابریا په هیله