رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۲۱ قوس ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷
  • کد خبر : ۲۶۵۷
  • چاپ خبر : از باورهای خرافی تا لبریز شدن جمعیت
جمعیت افغانستان 76 ملیون می شود

از باورهای خرافی تا لبریز شدن جمعیت

افزایش جمعیت به‌عنوان انقلابی‌ترین پدیده‌ عصر حاضر، در حالی‌که دامن شهرهای بزرگ افغانستان را گرفته، اما با آن‌هم براساس یافته‌های […]

افزایش جمعیت به‌عنوان انقلابی‌ترین پدیده‌ عصر حاضر، در حالی‌که دامن شهرهای بزرگ افغانستان را گرفته، اما با آن‌هم براساس یافته‌های نهادهای صحی در کشور بسیاری از خانواده‌ها در افغانستان، هیچ تلاشی برای کنترول میزان زاد و ولد انجام نمی‌دهند.
گفتگو با صدها خانم باردار در افغانستان نشان داده است که آنان جلوگیری از بارداری حتی به‌صورت موقت را گناه می‌پندارند و حاضر به جلوگیری از ولادت‌های بی‌رویه نیستند.
براساس پیش‌بینی‌های سازمان ملل متحد، جمعیت افغانستان تا سال ۲۰۲۵ به ۴۷ میلیون و در سال ۲۰۵۰ میلادی به ۷۶ میلیون تن افزایش خواهد یافت.
آمار ثبت شده تنها در زایشگاه مرکزی هرات از شهرهای بزرگ کشور نشان می‌دهد که در این ولایت در حال حاضرهر‌سال بیش از ۳۵ هزار کودک متولد می‌شوند.
افزایش جمعیت موضوعی است که اگر در سرتاسر جهان به‌عنوان یک پدیده نگران‌کننده مطرح شده، اما عدم کنترول جمعیت در افغانستان نیز می‌تواند به‌عنوان یکی از مشکلات جدی، دولت‌های آینده را با چالش مواجه کند.
صندوق جمعیت سازمان ملل در گزارشی که در سال ۲۰۱۲ میلادی منشتر شد، اعلام کرد که افغانستان در شمار ده کشوری قرار گرفته که با افزایش سریع جمعیت مواجه است.
کمبود مسکن، کمبود منابع انرژی، گسترش فقر و یا تخریب محیط‌زیست از عوامل تاثیرگذار بر افزایش جمیعت برای آینده افغانستان خواهد بود.
با این حال به تازگی مسوولان صحی در کشور گفته‌اند که باورهای عُرفی و سنتی در حال حاضر منجر به رشد بی‌رویه جمعیت به‌ویژه در مناطق روستایی افغانستان شده است.
داکتر سعیده سعید، مسوول زایشگاه مرکزی هرات گفته است که به همین دلیل صدها تن از زنانی که برای ولادت به این زایشگاه مراجعه می‌کنند، پانزده تا هفدهمین باری است که ولادت می‌کنند.
براساس آماری که از سوی زایشگاه هرات به دسترس روزنامه ۸صبح قرار گرفته است در حال حاضر سالانه ۳۵۰۰۰ کودک، تنها در زایشگاه مرکزی هرات به‌دنیا می‌آیند، این آمار شامل کودکانی که در بیمارستان‌های خصوصی به‌دنیا می‌آیند، نیست.
برخی از زنان نیز عمدتا در روستاها، ولسوالی‌ها و یا در خانه‌ها ولادت می‌کنند که هیچ آماری از شمار این ولادت‌ها در دسترس نیست.
افزایش این باور که جلوگیری از بارداری اشکال شرعی دارد، در حالی در میان مردم افزایش یافته که روحانیون دینی در جهان اسلام می‌گویند، جلوگیری موقت از بارداری جایز است.
به‌گفته آنان، هرگاه خطر عقیم شدن زن در زمان جلوگیری از بارداری به‌وجود آید، در آن صورت استفاده از این روش جایز نیست.
رایج‌ترین شیوه جلوگیری از بارداری در حال حاضر در افغانستان بستن لوله‌های رحم در خانم‌ها است که باعث عقیم شدن موقت خانم‌ها می‌گردد. استفاده از این روش از آن‌جایی که مورد عقیم شدن دایمی زنان نمی‌گردد، به‌گفته علمای دینی در جهان اسلام در تضاد با فتواهای صادر شده نخواهد بود.
جنگ، فقر و بی‌سوادی گسترده در میان مردم باعث شده که به موضوع تنظیم خانواده در افغانستان توجه چندانی نشود.
با وجودی‌که به‌ویژه فقر دامن‌گیر بسیاری از خانواده‌ها در افغانستان به‌خصوصی طی ۳۵ سال گذشته بوده، اما میل به داشتن تعداد زیاد فرزند در میان مردم افغانستان هنوز زنده است.
به‌طور سنتی، در برخی از مناطق روستایی افغانستان داشتن فرزند زیاد، نشانه مردانگی مرد خانواده است و جلوگیری از داشتن فرزند زیاد ممکن است حرف و حدیث‌هایی را برای مردان توسط اهالی قریه در پی داشته باشد.
هرچند روی کار آمدن حکومت پسا طالبانی در افغانستان در جلوگیری از مرگ‌ومیر مادر و کودک جلوگیری کرده‌است، اما در زمینه تنظیم فرهنگ بارداری‌ و تنظیم خانواده چندان موفق نبوده است.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه