رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۴ قوس ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۳
  • کد خبر : ۲۸۰۸
  • چاپ خبر : مانور به سبک دهه ۶۰ در میدان هوایی کابل
با ورود زردادی

مانور به سبک دهه ۶۰ در میدان هوایی کابل

تصاویر و عکس‌هایی منتشر شده نشان می‌دهد، شماری از کسانی‌که برای استقبال از زرداد خان فریادی از فرمانده‌هان حزب اسلامی […]

تصاویر و عکس‌هایی منتشر شده نشان می‌دهد، شماری از کسانی‌که برای استقبال از زرداد خان فریادی از فرمانده‌هان حزب اسلامی به میدان‌هوایی بین‌المللی حامد کرزی‌ رفته‌اند، لباس‌شخصی‌های تفنگ‌دار هستند.

میدان هوایی بین المللی حامد کرزی یکی از میدان‌هایی است که بیشترین تدابیر امنیتی در جهان را در پی دارد. دستکم ۵ ایستگاه بازرسی امنیتی برای ورود به این میدان ایجاد شده است، اما تصاویر دریافتی نشان می‌دهد که حامیان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار با سلاح دست‌داشته خود به داخل میدان آمده‌اند.

روزانه صدهاتن از شهروندان غیر نظامی افغانستان و مسافرین خارجی از این میدان عبور و مرور می‌کنند. عکس‌های منتشر شده از میدان هوایی بین‌المللی کابل شبیه تصاویری از افراد مسلح لباس شخصی دهه ۶۰ میلادی در کابل است، زمانی‌که هزاران تن در این شهر در پی جنگ‌های داخلی کشته، معیوب و یا بی‌خانمان شدند.

«زرداد فریادی» از فرمانده‌های حزب اسلامی به‌رهبری گلبدین حکمتیار است که به اتهام کشتار جمعی در انگلستان زندانی بود. دولت افغانستان چند روز پیش به طور رسمی خواستار آزادی «زرداد» از زندانی در انگلستان شد. زرداد فرمانده حزب اسلامی سال ۲۰۰۵ میلادی از سوی دادگاهی در انگلیس به جرم کشتار جمعی به ۲۰ سال زندان در این کشور محکوم شده بود.

زرداد فریادی دستکم ۱۶ سال از میعاد حبس خود را در این زندان گذراند و سپس با درخواست دولت افغانستان از حبس آزاد شد. زرداد یکی از چهره‌های حزب اسلامی است که متهم به فروش راکت‌های استینگر به کشورهای همسایه نیز می‌باشد.

پیش ازاین یک مقام وزارت خارجه افغانستان گفته بود که تلاش برای آزادسازی زرداد فریادی بخشی از توافقات پشت‌پرده حزب اسلامی گلبدین حکمتیار و دولت افغانستان است.

در همین حال گزارش هایی منتشر شده است که زرداد پس از رسیدن به میدان هوایی کابل ر از راهی که حامیانش به پذیرایی ایستاده بودند بیرون نشد. برخی هوادارنش می گویند نیروهای امنیتی او را با خود بردند.
در همین حال کسانیکه براى استقبال او آمدند هشدار دادند که اگر زرداد را رها نکنند راهپیمایی می کنند و جاده هاى منتهى به فرودگاه را مسدود می سازند.

 

 

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه