رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۵ جدی ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۳
  • کد خبر : ۳۱۳۸
  • چاپ خبر : آلبوم عکس |  بازارِ گرم، کالا، اجناس و زیورآلات سنتی در غزنی
حنیف حیدری

آلبوم عکس | بازارِ گرم، کالا، اجناس و زیورآلات سنتی در غزنی

در شهر باستانی غزنی با وجودی‌که زیورآلات خارجی فروخته می‌شوند؛ اما با آن‌هم زیورات سنتی نیز بازار گرم خود را […]

در شهر باستانی غزنی با وجودی‌که زیورآلات خارجی فروخته می‌شوند؛ اما با آن‌هم زیورات سنتی نیز بازار گرم خود را دارند.

مردم شهر غزنی در محافل ویژه مانند عروسی و شیرینی‌خوری از زیورآلات خارجی و جدید استفاده می‌کنند؛ اما در روزهای عادی، زیورآلات و لباس‌های سنتی پوشاک مردم این شهر به وِیژه زنان را تشکیل می‌دهند.

غزنی شناخته شده با نام تاریخی غزنین و غزنه، شهری است در مرکز شرقی کشور و از شهرهای کهن جهان.

شهر غزنی در شمال ولایت غزنی قرار دارد. این شهر مانند مانند اکثر مناطق افغانستان در محصار کوه ها بوده و داری آب و هوای خیلی گرم در تابستان و خیلی سرد در زمستان می باشد.

 

محمد کریم یک تن از فروشندگان زیورآلات و لباس های سنتی در شهر غزنی می‌گوید که زیورات سنتی در این شهر به دلیل ارزان بودن و داشتن سابقۀ بیشتر نسبت به زیورآلات خارجی فروش بیشتر دارند.

 

 

به گفته محمد کریم پس از افزایش بیکاری در کشور، فروش زیورآلات سنتی نیز در این شهر کاهش یافته است و فروش سابق خود را ندارند اما با آنهم زیورآلات سنتی به دلیل ارزان بودن نسبت به زیورات خارجی فروش بیشتری دارند.

 

زیورآلات سنتی و لباس‌های محلی در شهر غزنی نسبت به سایر زیورآلات و لباس‌ها ارزان تر است و از این رو این زیورآلات و لباس‌ها فروش قابل توجهی در این شهر دارند.

 

در کنار زیورآلات، لباس‌های سنتی نیز در این فروشگاه ها فروخته می‌شود و مردم غزنی به ویژه مردم شهرستان‌های این شهر از این لباس‌ها استفاده می‌نمایند.

 

معلم عبدالرازق یکی دیگر از فروشندگان زیورآلات سنتی و صنایع دستی در این شهر است و می‌گوید که روزانه بیست هزار افغانی را زیورات و لباس های سنتی می‌فروشد. او می‌گوید که در فروشگاه وی بیشتر انگشتر و لباس‌های محلی به فروش می‌رسند. زیورآلات سنتی بیشتر با لباس‌های محلی در این شهر پوشیده می‌شوند.

 

 

بیشتر این لباس‌ها و زیورآلات از دو صد سال به این سو توسط مردم این شهر استفاده می‌شوند.

 

این زیورآلات و لباس ها در گذشته ها در شهر غزنی ساخته می‌شدند؛ اما پس از آغاز جنگ ها در کشور، بیشترِ سازندگان این زیورآلات و لباس‌ها از کشور بیرون رفتند.

 

 

شماری از باشندگان غزنی گهگاهی برای جلب توجه دیگران حتا کفش های سنتی می پوشند.

 

 

در غزنی کالاهای سنتی افغانی به وفور یافت می شوند.

 

کیف سنتی در بازار های شهر غزنی

 

ویترینی از کالاهای محلی در شهر غزنی

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه