رفتن به بالا
  • یکشنبه - ۵ جدی ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۲
  • کد خبر : ۳۱۵۲
  • چاپ خبر : ترکیه با کمبود زندان روبرو شد

ترکیه با کمبود زندان روبرو شد

وزیر عدلیه ترکیه در گزارشی خطاب به مجلس نمایندگان این کشور از حضور ۱۹۴هزار و ۹۷۳زندانی در ۳۷۲زندان در این […]

وزیر عدلیه ترکیه در گزارشی خطاب به مجلس نمایندگان این کشور از حضور ۱۹۴هزار و ۹۷۳زندانی در ۳۷۲زندان در این کشور خبر داده‌است.

در این بیانیه آمده‌است، زندان‌های کنونی ترکیه ظرفیت کافی ندارند و این کشور باید در سال میلادی جدید ۱۷۵زندان جدید بسازد.

این گزارش وزیر عدلیه درباره وضعیت زندانیان و زندان‌های کشور در پاسخ به سؤال معاون رهبر حزب جمهوریخواه خلق که از احزاب مخالف دولت است ارائه شده‌است.

وزیر عدلیه در این گزارش اعلام کرده، زندان‌های کنونی ترکیه ظرفیت حدود ۱۸۹هزار زندانی را دارند. در‌ماه اوت گذشته یعنی یک‌ماه بعد از کودتای نافرجام نظامیان علیه دولت، حدود ۳۸هزار زندانی از زندان‌های ترکیه آزاد شدند تا جا برای دستگیرشدگان کودتا باز شود. گزارش‌ها حاکی از آن است که طی ۵‌ماه گذشته بیش از ۴۰هزار نفر دستگیر و زندانی شده‌اند. دستگیری‌ها همچنان ادامه دارد و هر روز شهرهای ترکیه شاهد دستگیری‌های تازه است.

دستگیر‌شدگان طیف گسترده‌ای از نظامیان پلیس و ارتش، وکلا و قضات، معلمان و استادان دانشگاه، مغازه‌داران و مردم عادی را شامل می‌شود. وزیر کشور ترکیه دیروز اعلام کرد، حدود ۱۰هزار نفر به‌خاطر فعالیت‌ها و نوشته‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی تحت تعقیب و تحقیق قضایی هستند.

این مقام دولت ترکیه گفته‌است که اتهام این افراد کمک به تبلیغات تروریست‌ها و توهین به مقامات ارشد کشور است. چند شخصیت فرهنگی و هنری و نویسنده ترکیه‌ای در ماه‌های اخیر به‌دلیل توهین به رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در شبکه‌های اجتماعی، تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند.

  • ترور عضو ارشد حزب حاکم در آنکارا

منابع امنیتی ترکیه دیروز از ترور یک عضو ارشد حزب حاکم عدالت و توسعه در شهر آنکارا خبر دادند. براساس این گزارش‌ها، ایلماز بولوت معاون حزب عدالت و توسعه صبح دیروز در آنکارا هدف شلیک گلوله قرار گرفت و کشته شد. هنوز کسی مسئولیت این ترور را به‌عهده نگرفته‌است.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه