رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۶ جدی ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۷
  • کد خبر : ۳۱۵۹
  • چاپ خبر : عطا محمد نور در دو راهی انتخاب
ضیاءالحق فیروزکوهی

عطا محمد نور در دو راهی انتخاب

در پی رسانه‌ای شدن مذاکرات عطا محمد نور با ارگ ریاست جمهوری، سران حزب جمعیت اسلامی و عمدتا هواداران پنجشیری […]

در پی رسانه‌ای شدن مذاکرات عطا محمد نور با ارگ ریاست جمهوری، سران حزب جمعیت اسلامی و عمدتا هواداران پنجشیری این حزب شوکه شدند و این دست‌پاچگی دیری نگذشت که آفتابی شد.

دید و بازدیدهای پی‌هم احمد ضیا مسعود و داکتر عبدالله با فرماندهان و برخی از سران حزب جمعیت اسلامی، نگرانی هواداران پنجشیری این حزب از مذاکرات عطا محمد نور با ارگ ریاست جمهوری را علنی ساخت.

آقایان احمد ضیاء مسعود نماینده­ ویژه­ی رییس جمهور و داکتر عبدالله رییس اجراییه هر دو در سفرهای جداگانه به ولایت هرات با اسماعیل‌خان یکی از سران مطرح حزب جمعیت در حوزه­ی غرب کشور دیدار کردند و پنهان از چشم رسانه ها دلهره و ترس خود از مذاکرت عطا محمد نور با ارگ را مطرح ساختند.

کمرنگ بودن حضور داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در نشست های حکومتی و دید و باز دیدهای او  با سران ‌جهادی تحت نام‌های گوناگون حکایت از کم‌رنگ شدن نقش او در تصامیم حکومتی و هراس از مذاکرات آقای نور داشت.

  • اما در میانه­ی این همه نگرانی و دلهره چرا آقای صلاح الدین ربانی فرزند و جانشین رهبر جمعیت اسلامی بی سر و صداست؟!
  • با پر رنگ شدن نقش سرپرست ولایت بلخ در مذاکرات چه ضرری متوجه هواداران پنجشیری حزب جمعیت اسلامی خواهد بود؟  
  • آیا عطا محمد نور به نماینده گی از حزب جمعیت و یا در کل تاجیک تباران افغانستان وارد مذاکره با ارگ  شده است و یا از آدرس شخصی اش؟

در پاسخ به این سوالات دو فرضیه را می شود در نظر گرفت:

  • اول:  آقای عطامحمد نور یکی از بزرگترین حامیان داکتر عبدالله عبدالله در انتخابات گذشته بود و بعد از اینکه انتخابات به بحران کشیده شد با موقف گیری های تندش علیه تیم تحول و تداوم بر حمایت از تیم اصلاحات و همگرایی تاکید داشت.

آقای نور، شکل گیری حکومت وحدت ملی و کرسی ریاست اجراییه را نیز نتیجه­ی تلاش ها و موقف گیری های تند خود علیه تیم محمد اشرف غنی در هنگام بحران انتخابات می داند. حالا اما آقای نور از اینکه داکتر عبدالله عبدالله با رویکرد محافظه کارانه اش نتوانست در مقابل تک عنانی های رئیس جمهور ایستادگی کند، ناراحت است و پیشقدم شده تا به قول خودش جایگاه حزب جمعیت اسلامی را در ” تصمیم گیری های کلان سیاسی” تثبیت کند.

  • دوم: قرار است در آینده­ی نزدیک کنگره­ی عمومی حزب جمعیت اسلامی برگزار شود و آقای نور کسی است که بعد از برهان الدین ربانی، احمد شاه مسعود و مارشال قسیم فهیم خود را بهترین گزینه و مستحق رهبری این حزب می داند.

با استفاده از فرصت پیش آمده که هواداران حزب جمعیت اسلامی در اوج نا رضایتی از داکتر عبدالله و عبدالله  به سر می برند، عطا محمد نور با شیرین کاری های تازه اش  می خواهد محبوبیت اش در بین هواداران این حزب را به نوعی بیشتر سازد.  از سوی دیگر، او با این موقف گیری ها تاثیر گزاری خود را در بین سران جمعیت و در کل اعضای حزب جمعیت سنجش می نماید.

اما در این میان، دلیل دلهره ها و دستپاچگی های جمعیتی­های پنجشیری از مذاکرات عطا محمد نور با ارگ ریاست جمهوی چیز دیگری می تواند باشد.

پنجشیری ها برای ماندن در قدرت همان نام مسعود را برای خود بسنده دانستند و به اصطلاح عام که میگویند: “عصای پیر به جای پیر”.  آنها فکر می کردند که بعد از  احمد شاه مسعود همان نام مسعود برای شان کافی است و تمام سران حزب جمعیت اسلامی نیز این انحصار قدرت را خواهند پذیرفت و در مقابل پنجشیری ها لام تا کام بر زبان نخواهند آورند.

اما نتیجه برعکس از آب در آمد و کسانی دیگر پیدا شدند که به انحصار طلبی پنجشیری ها نه گفتند.

در این میان، خاموشی صلاح الدین ربانی در مقابل عملکرد های عطامحمد نور گمان دو پارچگی اعضای حزب جمعیت اسلامی را قوت بیشتر می بخشد و این موضوع اضطراب و نگرانی پنجشیری های جمعیتی را دو چندان کرده است.

اگر‌ این فرضیه ها درست باشد، برای عطا محمد نور انتخاب مشکل می شود. در این صورت او تنها دو گزینه پیش روی خود خواهد داشت: لبیک به خواست های جمعیتی های پنجشیری و تحمل و ضعیت کنونی و یا هم ادامۀ مذاکرات با ارگ و قطعی ساختنِ شکاف میان اعضای حزب جمعیت.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه