رفتن به بالا
 • سه شنبه - ۷ جدی ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۳
 • کد خبر : ۳۱۷۰
 • چاپ خبر : جلوگیری از مصرف قلیان؛ صحتمندی و محیط زیست بهتر
انجینیر وکیل احمد بارک (کارشناس امور محیط زیستی):

جلوگیری از مصرف قلیان؛ صحتمندی و محیط زیست بهتر

قلیان به چلم‌های می‌گویند که دود آن قبل از استنشاق از آب گذشته و مقداری تنباکو در کاسه سر چلم […]

قلیان به چلم‌های می‌گویند که دود آن قبل از استنشاق از آب گذشته و مقداری تنباکو در کاسه سر چلم گذاشته می‌شود. با درک مضرات استفاده از قلیان و غرض جلوگیری از ترویج فرهنگ مصرف قلیان در جامعه به‌خصوص توسط جوانان و نوجوانان و کنترول آن غرض حفظ صحت بشری به نگارش موضوعات ذیل پرداخته شده است:

در حالی‌که اکثریت شهروندان باور دارند که دود ناشی از قلیان از آب گذشته و مواد زهری آن از بین می‌رود؛ اما امروزه ترکیبات مخصوص تنباکو، اغلب با میوه، شهد، عسل و برخی نباتات دیگر با غلظت زیاد طعم‌دار شده‌اند که این منجر به ایجاد جذابیت کاذب در مصرف کننده و ایجاد تصور غلط نسبت به قلیان در جامعه شده‌است.

قلیان که روزانه یک یا دو مرتبه استفاده از آن، فرد را دچار اعتیاد می‌نماید؛ باور های اشتباه در خصوص آن در جامعه ما به خصوص در میان نسل جوان افزایش یافته که سبب افزایش شیوع مصرف قلیان در کشور و حتی در میان بانوان نیز گردیده است.

ارقام جهانی نمایانگر اینست که مضرات قلیان و مصرف دخانیات عامل ۱۰% کل مرگ و میر در بزرگسالان و یکی از مهم‌ترین علل مرگ و میر قابل جلوگیری در جهان بوده که همه ساله موجب جان باختن ۴ و نیم میلیون انسان در جهان می‌گردد؛ پیش‌بینی‌های سازمان‌های معتبر جهانی نشان می‌دهد که در صورت عدم کنترول و اتخاذ تدابیر برای جلوگیری از قلیان، این ارقام در سال ۲۰۳۰ به ۸/۳ میلیون انسان خواهد رسید.

درین اواخر، WHO یا سازمان صحی جهان، مضرات و خطرات استفاده از قلیان به خصوص توسط جوانان را برشمرده و بیان نموده که قلیان هرگز جایگزین سالمی برای سگرت نیست؛ WHO تأکید به تحریم مصرف دخانیات در مکان‌های عمومی توسط دولت‌ها نموده و قلیان را حاوی مواد مسموم متعددی معرفی کرده که سبب ایجاد مریضی سرطان، امراض قلبی و سایر امراض در افراد می‌گردد.

سازمان‌های صحی اروپا در تحقیقات متعدد بدین نتیجه دست یافتند: افرادی که در معرض دود قلیان (دست دوم) قرار می‌گیرند، نیز در معرض خطر ابتلا به امراض فوق الذکر قرار دارند. مصرف کننده قلیان با هر بار استفاده، بین ۵۰ تا ۲۰۰ پک می زند که هر پک حاوی ۱۵% تا یک لیتر دود است. استفاده کننده‌گان قلیان با یک مرتبه مصرف قلیان، معادل مصرف ۱۰۰ نخ سگرت، به سلامتی شان صدمه می‌رسانند.

از سوی دیگر، دود قلیان در دوران بارداری خطرات فراوانی را می‌تواند برای جنین به همراه داشته باشد؛ بر اساس تحقیقات سازمان‌های معتبر صحی در جهان، احتمال کم وزنی نوزاد در زنان باردار که خود یا همسر شان قلیان می کشند، بیشتر است. قلیان علاوه بر اضرار جسمی، اضرار روانی را نیز به همراه دارد، چنانچه آغاز اعتیاد اکثریت معتادان به مواد مخدر، مصرف قلیان بوده است؛ علاوه بر آن، مصرف قلیان اضرار اجتماعی مانند دادن چهره زشت به مناظر و تفریحگاه‌ها و بد جلوه دادن پارک‌های تفریحی را نیز به دنبال دارد.

درین اواخر، تحقیقی در بیروت در ارتباط با دود قلیان انجام پذیرفته که در آن ثابت گردید که غلظت اکثریت فلزات سنگین و مواد زهری در واحد حجم قلیان، حتی بیشتر از سگرت است. در یک دهه اخیر تنباکو و قلیان که اکثریت این مواد در کشور های عربی تولید می شوند، با طعم‌های میوه یی به صورت صنعتی تولید شده و به بازار عرضه می‌شوند.

تنباکوی مصرفی در قلیان دارای ۴۰۰ نوع ماده زهری و سرطان زا است که وجود این مواد و سایر مواد افزونی سبب ایجاد آلرژی، نفس تنگی، سرطان مثانه و حساسیت نیز می گردد که معمولاً اثرات آن در درازمدت (بین ۵ تا ۱۰ سال) هویدا می گردد.

استعمال کننده گان قلیان می توانند با ترک این ماده اعتیاد آور، مزه غذا ها را بهتر درک نموده، زندگی را شفاف دیده و از وقت و پول خویش استفاده بهتر نمایند. با ترک قلیان، می توان متضمن قلیانی نشدن فرزندان خویش گردید، از مرگ زودرس جلوگیری نمود و منحیث یک فرد مصمم، شجاع و با اعتماد به نفس بالا، یار و پشتوانه خانواده خویش بود. استفاده کننده‌گان قلیان، با ترک آن، می‌توانند به بوی بد دهان، نفس تنگی، سر دردی، دندان‌های کثیف و زرد، سُرفه و پوست تیره و چروکیده نقطه پایان بگذارند.

برای ترک استفاده از قلیان، باید افراد محلات استعمال قلیان را منحیث محلات ممنوعه شناخته تا سبب قانع ساختن شخص منحیث یک انسان سالم برای دوری از مخدرات و منکرات گردد؛ انگیزه زیست باهمی در جامعه را به خود راه داده و از افراد منزوی و آلوده بر اعمال غیر اخلاقی دوری کنند و تصمیم قاطع برای ترک استفاده از قلیان داشته باشند.

تأکید می گردد که مصرف کننده‌گان قلیان به خصوص نسل جوان باید از اضرار و عوارض جسمی و روانی استعمال قلیان (که مضرتر از سگرت و سایر دخانیات بوده و میزان و نوع عوارض آن متنوع تر  و بیشتر است) آگاهی یابند. دولت و سازمان های همکار نیز باید با آگاه ساختن جامعه و به خصوص جوانان و نوجوانان با روش های مختلف، باور های غلط جامعه را از میان برداشته و به آموزش مضرات استفاده از قلیان بپردازند.

هرچند قبلاً کمپاین شش ماهه نابودی قلیان در شهر کابل از جانب وزارت صحت عامه با هدف کنترول قلیان‌ها منحیث منبع تولید امراض قلبی و شَش، آلودگی هوا و سایر تهدیدات صحت بشری و جلوگیری از ترویج این فرهنگ وارداتی آغاز گردیده بود؛ اما خوب است تا دولت به طور جدی تر، راهکار های حذف قلیان را عملی سازد، ورنه، قلیان، جوانان افغان را به مسیر اشتباه کشانده و آینده آنها را با بحران مواجه خواهد ساخت. با جلوگیری از مصرف قلیان می توانیم متضمن صحتمندی و محیط زیست زیبا باشیم. با اتخاذ تدابیر ذیل از جانب ارگان‌های دولتی می توان به فرهنگ استفاده از قلیان پایان داد:

 • وزارت های صحت عامه، حج و اوقاف، معارف و اطلاعات و فرهنگ برنامه های آگاهی دهی را در پیش گیرند؛
 • وزارت مالیه در قسمت تورید قلیان‌ها و تنباکوی میوه یی و سایر وسایل قلیان مالیات گزاف را تعمیل کند؛
 • در قانون کنترول دخانیات، قیودات اخلاقی و صحی بیشتری برای اماک استعمال قلیان تزئید شود.

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه


2 دیدگاه برای “جلوگیری از مصرف قلیان؛ صحتمندی و محیط زیست بهتر”

 • د آسماء تعلیمی انسټیټوټ او پشه یې متحده ځوانانو ټولنې ترمنځ د ۱۲۰ تنو بې وزلو ځوانانو د وړیا روزلو تړون لاسلیک شو!

  یاد تړون دآسماء تعلیمی انسټیټوټ دمدیر او دپشه یې متحده ځوانانو دټولنې درئیس ترمنځ دتیرې شنبې په ورځ دآسماء تعلیمی انسټیټوټ په انګړ کې په رسمی ډول لاسلیک شو.

  په دغه تړون کې دپشه یې ځوانانو له لورې ۱۲۰ تنه هغه بې وزله ځوانان چې د کمزوری اقتصاد له امله یې نشو کولاې زده کړې وکړی یادې ادارې ته په رسمی ډول معرفی شول.

  همدا راز دآسماء تعلیمی انسټیټوټ مدیر احسان الله فیضی وویل:چې موږ به د یادې ټولنې لخوا معرفی شوی ۱۲۰ تنه ځوانان په وړیا ډول وروزو او هر راز همکارۍ ته ورسره چمتویو.

  آسماء تعلیمی انسټیټوټ د انجینرسید اکرام په مالی مرسته په ۱۳۹۳هـ ل کال په ننګرهار کې دبې وزلو ځوانانو د روزلو لپاره په انګلیسی ، کمپیوټر، اود ژورنالیزم په برخه کې په وړیا ډول فعالیت لری.

 • آسماء تعلیمی انیسټیټوټ په خپله دوهمه څلورمیاشاشتنۍ دوره کې ۵۳ دری پنځوس تنه محصلین دژورنالیزم او ویناوالۍ په برخه کې وروزل او دفراغت سندونه یې ورکړل.
  د یاد انسټیټوټ څخه فارغ محصلین ډیر زیات خوښ ؤ، او له یادې ادارې څخه یې په ډیره مینه مننه وکړه، چې دوئ یې دوینا په ډګرکې له شته ستونزو خلاص کړل او وې روزل،
  دیادې ادارې مدیراحسان الله فیضی د ولسی چرګی غړی انجنیر سید اکرام څخه دیره مننه وکړه چی د دهغی ځوانانو مالی مصارف په خپل ځان وګاله او له ټولو محصلینومننه وکړه او په راتلونکی کې یې ورته دالله ج له درباره دلابریاؤ غوښتنه وکړه او د یاد انستیتوت مشر احسان الله فیضی خپل ورکړل شوی ژمنه یی هم پوره کړل هغه ۱۰ تنه ځوانان یی د عملی زدهکړی په خاطر شمشاد نړیوال تلویزون ته یی معارفی کړل…

  یاده اداره له ننګرهار ورځپاڼې ډیره منندوی ده چې دڅلورمې دورې دفراغت راپور یې پخپله ورځپاڼه کې خپورکړ.