رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۱۳ جدی ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۷
  • کد خبر : ۳۶۰۶
  • چاپ خبر : افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی
سال پر فراز و نشیب

افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی

روز دوم جنوری وزارت دفاع افغانستان در پی عملیات نیروهای ویژه ارتش در ولایت جنوبی هلمند، ۵۹ تن را از […]

سال ۲۰۱۶ سالی پر فرازونشیب برای افغانستان بود. توافق با حزب اسلامی، شکل‌گیری جنبش روشنایی، سقوط کندز، کشته شدن ده‌ها تن در چندین حمله انتحاری، نشست‌های وارسا و بروکسل و جذب میلیاردها دالر برای افغانستان، اتهام به معاون اول رییس‌جمهور و فراز و نشیب‌ها در روابط افغانستان با کشورهای بین‌المللی، اتفاقات مهم این سال برای افغانستان بود.

روز دوم جنوری وزارت دفاع افغانستان در پی عملیات نیروهای ویژه ارتش در ولایت جنوبی هلمند، ۵۹ تن را از بند گروه طالبان آزاد کرد. طالبان این افراد را از مدت‌ها پیش به عنوان اسیر نگهداری می‌کردند.
روز سوم جنوری تیم ملی فوتبال افغانستان در بازی نهایی رقابت‌های قهرمانی جنوب آسیا، به مصاف هند، میزبان این مسابقات رفت اما به عنوان نایب‌قهرمان این دوره شناخته شد.
روز چهارم جنوری داکتر عبدالله، رییس اجرایی کشور به ایران رفت و در مورد بندر چابهار با ایران به توافقاتی دست یافت.
به تاریخ نهم جنوری نیروهای دولتی برای پس گرفتن کنترل جزیره «درقد» در شمال افغانستان از گروه طالبان عملیات بزرگی را به راه انداختند و این جزیره را پس گرفتند.
روز دوازدهم ماه جنوری حکمت خلیل کرزی، معاون وزیر خارجه افغانستان که از نشست چهارجانبه اسلام‌آباد برگشته بود، در کابل در یک نشست خبری گفت تمام اعضای نشست بر ضرورت آغاز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان تاکید کرده‌اند.
به تاریخ ۲۰ جنوری، چهارشنبه سیاه رقم خورد. در یک حمله انتحاری بر کارمندان تلویزیون طلوع و موبی گروپ، دستکم ۷ تن از آنان کشته شدند. این حادثه واکنش‌های زیادی را در پی داشت.
به تاریخ ۲۴ جنوری گروه طالبان برای اولین بار شرایط تازه‌ای را برای آغاز گفتگوهای صلح با دولت افغانستان اعلام کردند. به رسمیت شناختن دفتر سیاسی این گروه در قطر، خارج کردن نام رهبران این گروه از لیست سیاه سازمان ملل و حذف جوایز تعیین شده برای بازداشت یا از بین بردن آنها، آزادی زندانیان طالب و پایان دادن به «تبلیغات زهرآگین» علیه این گروه، از جمله این شرایط بود.
روز بیست‌وششم جنوری بود که یک سرباز پولیس کشور که با طالبان ارتباط داشت، ۱۰ همکار خود را مسموم کرده و سپس به آنها تیراندازی کرد. تمامی این ده سرباز در ولایت ارزگان جان‌های خود را از دست دادند.
به تاریخ ۲۷ جنوری، نتایج بررسی‌های جدید سازمان شفافیت بین‌الملل منتشر و افغانستان در آن به عنوان سومین کشور فاسد جهان در زمینه فساد اداری شناخته شد.
به تاری ۳۰ جنوری دولت افغانستان گفت که گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر را در مورد این که ایران شهروندان افغانستان را به سوریه می‌فرستد، بررسی می‌کند، اما تا کنون نتایج این بررسی منتشر نشده است.
به تاریخ پنج فبروری سال ۲۰۱۶ میلادی، شورای عالی صلح افغانستان تایید کرد که امریکا و بریتانیا کمک‌های مالی خود را به این شورا به حالت تعلیق در آورده‌اند. در همین تاریخ دست‌کم ۱۷ شورشی داعش در ولایت ننگرهار در پی عملیات نیروهای امنیتی افغان کشته شدند.
به تاریخ ۶ فبروری گروه هماهنگی چهارجانبه برای زمینه‌سازی گفتگوهای صلح افغانستان، توافق کردند که تا سه هفته دیگر تاریخ مذاکرات مستقیم بین دولت افغانستان و طالبان را تعیین کنند. این سومین نشست چهارجانبه برای ترسیم نقشه راه صلح افغانستان بود که در اسلام‌آباد پاکستان برگزار شد. اما این روند تا اکنون ناکام مانده است.
روز هشتم فبروری دو حمله انتحاری یکی در ولایت پکتیکا و دیگری در ولایت بلخ رخ داد. در حمله انتحاری پکتیکا شش تن از جمله سه کودک جان دادند و در بلخ سه سرباز ارتش کشته شدند.
به تاریخ دوازدهم فبروری جنرال ویلسون شافنر، سخنگوی ماموریت حمایت قاطع در افغانستان، گفت که نیروهای امریکایی، با کسب اختیارات بیشتری برای مبارزه با گروه داعش در این کشور، حملات به این گروه را شدت بخشیده‌اند.
روز شانزدهم فبروری ریاست‌جمهوری افغانستان عبدالعلی محمدی، مشاور حقوقی رییس‌جمهور از سمتش برکنار کرد.
به تاریخ ۲۰ فبروری اجساد هفت نفر از یک خانواده از مهاجران افغان که در آب‌های مدیترانه در مسیر اروپا غرق شده بودند، به کابل آورده شد.
به تاریخ ۲۳ فبروری بود که چهارمین دور نشست چهارجانبه در کابل توانست زمان معین گفتگوهای رودرروی بین طالبان و افغانستان را تعیین کند. این گفتگوها قرار بود در پاکستان و در هفته اول ماه مارچ برگزار شود.
به تاریخ ۲۴ فبروری روسیه ده هزار قبضه کلاشنیکوف را به دولت افغانستان داد.
به تاریخ ۲۷ فبروری یکی از شدید‌ترین حملات انتحاری علیه نظامیان افغان در کابل به وقوع پیوست. این حمله در مقابل ساختمان وزارت دفاع افغانستان رخ داد، که در آن حادثه ۹ نفر کشته و ۱۳ نفر دیگر زخمی شدند. حمله‌کننده پیاده بوده و جلیقه انفجاری خود را منفجر کرد.
روز پنجم ماه مارچ، گروه طالبان اعلام کردند که نماینده‌ای به مذاکرات رودرروی صلح با دولت افغانستان نمی‌فرستد و به گفتگوهای صلح دولت افغانستان جواب منفی داد.
به تاریخ ۱۳ مارچ سال ۲۰۱۶، جزییات فرمان اصلاح نهاد‌های انتخاباتی افغانستان روشن شد. طبق همین فرمان بود که مشخص شد کمیته گزینش با ترکیب جدیدی به کار آغاز خواهد کرد.
روز ۱۹ مارچ، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، تادامیشی یاماموتو را به عنوان نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان گماشت.
به تاریخ ۲۱ مارچ، نظامیان کشور در یک عملیات خاص در ولایت هلمند، یک زندان گروه طالبان را تسخیر کرده‌اند و ۲۵ زن و کودک را نجات دادند.
روز ۲۴ مارچ، گروه انشعابی طالبان در ولایت بادغیس، علیه گروه طالبان به رهبری ملا اختر منصور اعلام جهاد کرد.
روز ۲۸ مارچ، داکتر داوود شاه صبا وزیر معادن کشور از سمت خود استعفا داد. از آن تاریخ تا به حال این وزارت توسط سرپرستان اداره می‌شود.
به تاریخ ۵ اپریل سال ۲۰۱۶، رییس‌جمهور غنی گفت که پس از خروج نیروهای خارجی، فقر در افغانستان افزایش یافته است.
روز ۱۷ اپریل، منابع دولت افغانستان از کشته‌ شدن ۵۴ عضو گروه طالبان در دو ولایت شمالی کندز و جوزجان در نبردهای سنگینی بین نیروهای دولتی و این گروه خبر دادند. در همین روز به دنبال بارندگی‌های شدید و جاری شدن سیلاب در برخی از ولایات افغانستان دست‌کم ۲۸ نفر جان خود را از دست دادند.
به تاریخ ۱۹ اپریل یکی از خونین‌ترین حملات انتحاری سال ۲۰۱۶ در افغانستان به وقوع پیوست. این انفجار که در نزدیکی یکی از نمایندگی‌های امنیت ملی در کابل رخ داد، ۲۸ کشته و ۳۲۷ زخمی برجای گذاشت.
به تاریخ ۲۱ اپریل بیرق افغانستان در حمله انتحاری در نزدیکی یک نهاد امنیت ملی، به دستور رییس‌جمهور در سرتاسر جهان به حالت نیمه برافراشته درآمد.
به تاریخ ۲۶ اپریل، پاکستان اظهارات رییس‌جمهور غنی را که گفته بود اسلام‌آباد براساس منافع خودش «میان تروریسم خوب و بد فرق قایل است»، رد کرد.
روز ۲۷ اپریل، دفتر سیاسی گروه طالبان اعلام کرد که به دستور رهبر این گروه، یک هیات عالی‌رتبه را برای مذاکره با مقامات پاکستانی به شهر اسلام‌آباد، پایتخت این کشور اعزام کرده است.
روز ۱ ماه می، برشنا شرکت قیمت برق وارداتی را ۲۵ درصد افزایش داد. روز دوم این ماه، دولت افغانستان از کشته شدن والی نام‌نهاد طالبان با ده‌ها عضو این گروه در قندهار خبر داد.
به تاریخ سوم ماه می وزیر انرژی و آب افغانستان در واکنش به اظهارات معترضانی که خواستار احداث خط انتقال برق از بامیان شده بودند، گفت که امکان تحقق این امر وجود ندارد.
روز پنجم این ماه، ده‌ها عضو مجلس نمایندگان افغانستان در اعتراض به تغییر مسیر خط انتقال برق وارداتی ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان از بامیان به سالنگ، مجلس را ترک کردند.
به تاریخ ۸ می، برخورد یک بس مسافربری با یک موتر تانکر ۷۳ تن از مسافران را کشت. این خونین‌ترین تصادف جاده‌ای سال ۲۰۱۶ در افغانستان بود.
روز ۹ می، در کابل، معترضان به نحوه اجرای یکی از جنجالی‌ترین پروژه‌های انتقال برق، به حکومت هشدار دادند که یک هفته وقت دارد تصمیمش را در این مورد عوض کند.
روز ۱۰ می، رییس‌جمهور غنی به تاجیکستان رفت و براساس توافق وزیران انرژی افغانستان، قرقیزستان، تاجیکستان و پاکستان، طرح انتقال برق کشورهای قرغیزستان و تاجیکستان، معروف به کاسا یک‌هزار به‌تاریخ ۱۲ می سال ۲۰۱۶ میلادی اجرایی و کار عملی آن رسما آغاز یافت.
یک روز پس از آن به تاریخ ۱۱ می اما در پی بسته شدن گذرگاه مرزی تورخم در مرز افغانستان و پاکستان هزاران مسافر در دو سوی مرز گیر ماندند.
روز ۱۲ می محمد اشرف غنی رییس‌جمهور افغانستان در یک سخنرانی در موسسه تحقیقاتی موسوم به «روسی» در لندن از پاکستان به شدت انتقاد کرد. آقای غنی گفت به‌رغم درخواست مکرر دولتش، اسلام‌آباد هنوز علیه طالبان افغان اقدامی نکرده است. روز پانزدهم ماه می رییس‌جمهور غنی دستور تعلیق عملیات اجرایی خط برق توتاپ را صادر کرد. روز ۱۶ ماه می اعلام شد که گفتگوهای طالبان و دولت افغانستان از سر گرفته می‌شود. در همین روز تظاهرات بزرگ جنبش روشنایی در کابل برگزار شد. در این روز هزاران معترض به خیابان‌های کابل آمده بودند تا از دولت بخواهند تصمیم به تغییر مسیر خط انتقال برق را لغو کند. روز ۱۸ می، پیش‌نویس توافقنامه صلح بین دولت افغانستان و حزب اسلامی نهایی شد. روزهای ۱۹ و ۲۰ می سیل‌های ویرانگر در شمال افغانستان جاری شد که در نتیجه آن ده‌ها تن کشته و یا ناپدید شدند. روز ۲۰ می یازده عضو یک خانواده در انفجار مین در شمال کشور در بغلان کشته شدند. روز ۲۱ می رییس جمهور غنی به قطر رفت. روز ۲۲ می، اداره امنیت ملی کشور مرگ ملا منصور رهبر طالبان را تایید کرد. روز ۲۴ ماه می، حمله‌کنندگان انتحاری به دانشگاه امریکایی کابل حمله کردند که در آن شماری کشته و زخمی شدند. روز ۲۶ می، ملا هبت‌الله به عنوان رهبر طالبان برگزیده شد. به تاریخ دوم جون سال ۲۰۱۶، افغانستان خواستار احترام به حقوق مهاجرینش در بریتانیا شد. به تاریخ ۴ جون، بند سلما بزرگ‌ترین پروژه بازسازی آبی کشور با حضور نخست وزیر هند در هرات افتتاح شد. به تاریخ ۵ جون، شیر ولی وردک، نماینده مجلس افغانستان در اثر مواد انفجاری که در مقابل خانه او در غرب کابل جاسازی شده بود، کشته شد. به تاریخ ۶ جون، دیوید گیلکی، خبرنگار رادیوی ملی امریکا (ان پی آر) و ذبیح‌الله تمنا خبرنگار افغان که با نیروهای ارتش افغانستان سفر می‌کردند در هلمند هدف حمله قرار گرفته و کشته شدند. رییس‌جمهور غنی به تاریخ ۹ جون به امارات متحده عربی رفت و به تاریخ ۱۰ برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگهای به تاشکند سفر کرد. روز ۱۲ می، افغانستان طرح ملی پنج ساله توسعه زعفران را تصویب‌ کرد. روز ۱۴ می هند اعلام کرد که یک میلیارد دالر کمک بلاعوض به افغانستان می‌دهد.
روز ۱۶ می سال ۲۰۱۶ معترضان به تغییر مسیر خط انتقال برق از بامیان به سالنگ با تاکید بر ضرورت از میان برداشتن «تبعیض» در برق رسانی، به تظاهرات خود ادامه دادند.
به تاریخ ۳۰ می، دولت کار بازسازی قصر دارالامان را دوباره آغاز کرد.
روز دوم جولای سال ۲۰۱۶ میلادی هبت‌الله آخندزاده، در نخستین پیامش پس از انتصاب به عنوان رهبر طالبان از امریکا خواست تا به گفته او به «اشغال» افغانستان پایان دهد. روز چهارم جولای، دولت افغانستان اعلام کرد که با شش درخواست مشخص برای تقویت و تجهیز نیروهای دفاعی و امنیتی کشور به کنفرانس وارسا خواهد رفت.
روز ششم جولای، باراک اوباما، رییس‌جمهور امریکا اعلام کرد که برنامه خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را تغییر داده و تعداد بیشتری از نیروهای امریکایی در افغانستان باقی می‌مانند. قرار بود شمار نیروهای امریکایی در افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۶ به ۵۵۰۰ سرباز کاهش بیابد اما آقای اوباما در این روز اعلام کرد که براساس تصمیم تازه و درخواست فرماندهان نظامی، ۸۴۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان باقی می‌مانند.
روز هفتم جولای، رییس‌جمهور غنی با حسن روحانی رییس‌جمهور ایران گفتگوی تلفنی کرد و به او گفت: «افغانستان و ایران باید اطمینان حاصل کنند که روابط دو کشور تنها میان حکومت‌ها می‌باشد.»
روز نهم جولای نشست وارسا برگزار شد و در آن سران ناتو توافق کردند تا شمار نیروهای این سازمان در افغانستان را تا سال ۲۰۱۷ در سطح کنونی نگه دارند و تا سال ۲۰۲۰ سالانه ۴.۵ میلیارد دالر به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کنند. سران ناتو نیز در برابر کمک‌های‌شان از دولت افغانستان خواهان اصلاحات در نهادهای امنیتی این کشور شدند. رییس‌جمهور غنی و عبدالله عبدالله رییس‌ اجرایی حکومت نیز در این کنفرانس شرکت کردند.
روز دهم جولای، کشور چین ۴۰۰ وسیله امنیتی را که برای کشف و از بین بردن مواد انفجاری به کار می‌رود به دولت افغانستان کمک کرد.
در یازدهم همین ماه زلمی خلیل‌زاد، سفیر سابق امریکا در سازمان ملل، افغانستان و عراق گفت که پاکستان حامی تروریسم در منطقه است و این کشور باید به دادگاه بین المللی کشانده شود. در همین روز بود که سرور دانش و محمد محقق، «جنبش روشنایی» را متهم به نفاق‌افکنی قومی کرده و در مقابل رهبران جنبش روشنایی آن‌ها را به خنجرزدن از پشت متهم کردند.
روز دوازدهم جولای کمیته مصونیت خبرنگاران اعلام کرد که ۲۰۱۶ خونین‌ترین سال برای خبرنگاران افغانستان بوده است.
روز هفدهم ماه جولای جنرال جوزف دانفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا وارد افغانستان شد و با مقامات کشور دیدار کرد و به خطاب به رییس‌جمهور غنی گفت که نیروهای ویژه افغانستان از عالی‌ترین نهادها در منطقه‌ است.
روز ۲۱ جولای، سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین کشور در سفرش به اسلام‌آباد از دولت پاکستان خواستار تمدید مدت اقامت پناهجویان افغان در آن کشور شد و گفت برگشت پناهجویان باید داوطلبانه و با عزت باشد.
به تاریخ ۲۳ جولای یکی از شدیدترین حملات انتحاری سال ۲۰۱۶ در افغانستان رخ داد این حمله علیه یک تجمع «جنبش روشنایی» صورت گرفت. آمار اولی در آن روز از کشته شدن ۸۰ تن و زخمی شدن ۲۳۱ تن حکایت می‌کرد. پس از آن نیز شماری از زخمی‌ها به دلیل شدت جراحات‌شان درگذشتند. گروه داعش مسوولیت آن حمله را به عهده گرفت.
سازمان عفو بین‌الملل در پی این حمله مرگبار گفت که حمله به تجمع معترضان در کابل «نمایان‌گر بی‌اعتنایی کامل گروه‌های مسلح به زندگی انسان‌ها است. چنین حملاتی یادآور آن است که جنگ در افغانستان برخلاف باور بعضی‌ها رو به کاهش نبوده، بلکه در حال تشدید است که پیامدهای آن زنگ خطری برای حقوق بشر در این کشور است.»
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نیز در آن روز گفت که این گروه هیچ رابطه‌ای با انفجارهای آن روز در محل تظاهرات جنبش روشنایی نداشته، بلکه آن را محکوم می‌کند.
روز ۲۴ جولای، تنها یک روز پس از حمله انتحاری به معترضان جنبش روشنایی را محمد‌اشرف‌ غنی رییس‌جمهور کشور، ماتم ملی اعلام کرد.
روز ۲۵ جولای، سازمان ملل متحد اعلام کرد که شمار کشته و زخمی‌شدگان غیرنظامی در افغانستان به بالاترین سطح خود رسیده است و تنها در شش ماه نخست سال ۲۰۱۶ دست‌کم ۱۶۰۱ غیر نظامی کشته شده‌اند.
روز اول ماه اگست، «مجتمع مقاطعه‌کاران خارجی» در کابل هدف بمب‌گذاری طالبان قرار گرفت. به تاریخ ۴ ماه اگست، یک چرخ‌بال ترانسپورتی نوع ام ای-۱۷ متعلق به پاکستان که در حال عبور از فضای افغانستان به روسیه بود، دچار نقض فنی و ناگزیر به نشست اضطراری شد. سپس طالبان ۶ سرنشین این هلی‌کوپتر را با خود بردند.
به تاریخ ۱۱ اگست وقوع یک انفجار مرگبار در ولسوالی شیندند ولایت هرات ۷ تن به شمول کودکان را به کام مرگ برد. روز دوازهم همین ماه، وزارت دفاع امریکا تایید کرد که حافظ سعید خان، فرمانده داعش در افغانستان و پاکستان، طی یک حمله هوایی کشته شده است.
به تاریخ چهاردهم ماه اگست، عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان در حالی که در جمعی از حامیان دوران انتخاباتی خود در قصر سپیدار سخنرانی می‌کرد از آغاز مرحله‌ای تازه در اجرای توافق‌نامه حکومت وحدت ملی خبر داد. آقای عبدالله از عملی نشدن تفاهم‌نامه تشکیل حکومت در دو سال گذشته عذرخواهی کرد و گفت: «پس از این با چهره واقعی من آشنا می‌شوید و دیگر از حق مردم گذشت نمی‌کنم.»
روز ۲۲ اگست، شورای وزیران کشور، پیش‌نویس قانون انتخابات را تایید کرد. روز ۲۴ اگست در پی حمله انتحاری به دانشگاه امریکایی افغانستان در کابل، دست‌کم ۱۳ نفر از جمله ۷ دانشجو کشته شدند.
روز ۲۹ اگست، ویلسن، کارمند یک موسسه خیریه که در شرق کشور ربوده شده بود، در یک عملیات نیروهای ویژه امنیت ملی افغانستان از ولایت ننگرهار در شرق افغانستان آزاد شد.
به تاریخ ۴ سپتامبر، در ولایت زابل در جنوب کشور بر اثر حادثه ترافیکی در منطقه جلدک مربوط شهر صفای این ولایت ۳۴ نفر کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.
روز پنجم سپتامبر، چهار حمله کننده انتحاری به موسسه پاملرنه (CAREInternational) حمله کردند که همه شان توسط نیروهای ویژه پولیس ازپا درامدند. در این رویداد ۴۲ تن از جمله ۱۰ شهروند خارجی توسط این نیروها نجات داده شدند.
به تاریخ ۱۰ همین ماه، مقام‌های دولت افغانستان و نمایندگان حزب اسلامی که در مذاکرات صلح شرکت کرده بودند، اعلام کردند که رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان با نمایندگان حزب اسلامی در زمینه امضای سند نهایی توافقنامه صلح «نزدیک» شدند.
روز ۱۴ سپتامبر رییس‌جمهور غنی به هند رفت و ناریندرا مودی نخست وزیر هند اعلام کرد که هند یک میلیارد دالر به افغانستان کمک بلاعوض می‌کند.
روز ۱۸ سپتامبر، رییس‌جمهور غنی طرح جنجالی قانون انتخابات افغانستان را امضا کرد. دولت اعلام کرد که «با نافذ شدن این قانون، راه برای آغاز کار کمیته گزینش نیز هموار می‌گردد و با شکل‌گیری کمیته گزینش، هرچه زودتر پروسه اصلاحات انتخاباتی شروع می شود و زمینه ترتیب و اعلان تقویم انتخاباتی فراهم می‌گردد.»
روز ۲۲ سپتامبر، توافق‌نامه صلح میان حکومت وحدت ملی و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان امضا شد. در همین روز کمیسیون حقوق بشر افغانستان از گلبدین حکمتیار خواست تا از مردم عذرخواهی کند. یک روز پس از آن در ۲۳ سپتامبر، دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای امضای توافق‌نامه صلح بین دولت افغانستان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار را بی‌حرمتی به قربانیان جنایات جنگی و نقض حقوق بشر این کشور خواند و مورد انتقاد قرار داد.
روز ۲۴ این ماه، جنرال نیکلسون فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان گفت که نبرد میان دولت افغانستان و طالبان به بن‌بست رسیده است.
به تاریخ ۲۵ سپتامبر، برنامه میثاق شهروندی در افغانستان جایگزین برنامه همبستگی ملی شد.
به تاریخ ۳۰ سپتامبر، وزارت خارجه پاکستان با نشر خبرنامه‌ای از امضای توافق‌نامه صلح میان حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و حکومت وحدت ملی افغانستان استقبال کرد.
به تاریخ ۳ اکتوبر سال ۲۰۱۶ میلادی کنفرانس بروکسل برای کمک به افغانستان آغاز به کار کرد. این کنفرانس برای دو روز در بروکسل، پایتخت بلژیک، با شرکت حدود ۷۰ کشور و ۲۰سازمان و نهاد بین‌المللی به منظور کمک به افغانستان در چهار سال آینده، ادامه داشت.
هم‌زمان با برگزاری کنفرانس بروکسل بود که نیروهای امنیتی کشور به تاریخ ۳ اکتوبر، کنترل ولایت استراتژیک کندز در شمال کشور را از دست دادند.
روز ۴ اکتوبر نبردهای شدید در کندز برای بازپس‌گیری این شهر آغاز شد. در بروکسل اما رییس جمهور مصروف رایزنی برای جذب میلیون‌ها دالر برای افغانستان بود. آقای غنی در یک سخنرانی خود در بروکسل با محور زنان، پیش‌رفت‌های افغانستان را قابل وصف خواند. شام همین روز کشورهای شرکت کننده در نشست بروکسل برای افغانستان اعلام کردند که ۱۵ میلیارد دالر را طی چهار سال آینده برای بازسازی افغانستان در اختیار این کشور قرار می‌دهند.
روز ۶ اکتوبر در حالی که جنگ شدید در کندز هم‌چنان ادامه داشت، طالبان خودشان را تا حوزه چهارم امنیتی شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند رساندند.
هشتم اکتوبر طالبان از کندز بیرون رانده شدند و از مناطقی در هلمند نیز عقب زده شدند. روز ۱۱ اکتوبر بود که در حمله افراد مسلح به عزاداران عاشورا در زیارت سخی در غرب کابل، دست‌کم ۱۴ نفر کشته و ۲۶ نفر زخمی شدند. هم‌چنان در بلخ نیز حمله‌ای مشابه به یک کاروان عزاداران محرم رخ داد.
روز ۱۴ اکتوبر، دفتر ریاست‌جمهوری با افزایش حملات شورشیان در افغانستان، تشکیل جلسه‌ای با شماری از رهبران سیاسی داد و تلاش برای شکل‌گیری «اجماع سیاسی» در کشور را آغاز کرد.
به تاریخ ۱۵ همین ماه، جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس‌جمهور اعلام کرد که براساس برخی گزارش‌های اطلاعاتی، اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) که اکنون در کشورهای سوریه و عراق مشغول جنگ هستند، برنامه دارند به شمال افغانستان منتقل شوند.
روز هفدهم اکتوبر، یعقوب شرافت، خبرنگار رادیو و تلویزیون افغانستان، در زابل کشته شد. روز ۳۱ اکتوبر کار ریل‌گذاری خط آهن افغانستان – ترکمنستان آغاز شد. ۸۵ کیلومتر از این راه آهن در ترکمنستان و بیش از ۳۰۰ کیلومتر آن در ولایت‎های شمالی افغانستان ساخته می‎شود. در همین روز مجلس نمایندگان کشور، موافقت‌نامه اقتصادی توسعه بندر چابهار در جنوب شرقی ایران را تایید کرد.
روز ششم نوامبر مجلس نمایندگان کشور تصمیم گرفت، تا وزیرانی را که کمتر از ۷۰ درصد بودجه توسعه‌ای خود را مصرف کرده باشند، استیضاح کند. یک روز پس از آن به تاریخ ۷ نوامبر، عبدالباری جهانی، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان اعلام کرد که به دلیل معاذیر صحی، از وظیفه‌اش کناره‌گیری کرده است.
روز ۱۰ نوامبر، حمله انتحاری طالبان به ساختمان کنسولگری آلمان در مزار شریف، مرکز ولایت بلخ در شمال کشور، دست‌کم ۴ کشته و بیش از ۱۰۰ زخمی برجای گذاشت.
روز ۱۲ نوامبر، ۴ امریکایی در حمله انتحاری به پایگاه هوایی بگرام کشته شدند. در این حادثه یک بمب‌گذار انتحاری طالبان در لباس کارگری با کارگران وارد پایگاه هوایی بگرام در شمال کابل شد و خود را منفجر ساخت که در نتیجه آن ۴ امریکایی کشته و ۱۷ سرباز دیگر زخمی شدند.
در همین روز، استیضاح سه وزیر کابینه دولت وحدت ملی افغانستان انجام شد و در پی آن صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه، نسرین اوریا خیل وزیر کار و امور اجتماعی و محمود بلیغ، وزیر فواید عامه رد صلاحیت شدند. پس از آن ریاست‌جمهوری از مجلس نمایندگان خواست تا این روند را متوقف کند.
روز ۱۳ نوامبر مجلس نمایندگان کشور وزیران معارف و ترانسپورت را رد صلاحیت کرد و یک روز پس از آن عبدالبصیر انور وزیر عدلیه و سید‌سعادت منصور نادری وزیر شهرسازی و مسکن افغانستان را برای استیضاح به مجلس فراخوانده بود که هیچ یک در جلسه استیضاح حاضر نشدند، اما مجلس با رای‌گیری غیابی به فریده مومند وزیر آموزش عالی افغانستان رای عدم اعتماد داد و او را سلب صلاحیت و از کار برکنار کرد.
فردای آن و به تاریخ ۱۵ نوامبر، مجلس چهار وزیر دیگر را استیضاح کرد. عبدالرازق وحیدی، وزیر مخابرات سلب اعتماد شد و اسدالله ضمیر وزیر زراعت و مالداری، سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر و علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب در پست های‌شان باقی ماندند. در این چهار روز پی‌هم، هفت وزیر رد صلاحیت شدند.
به تاریخ ۱۶ نوامبر، یک حمله انتحاری در پل محمود‌خان در حدود۱۰۰ متری وزارت دفاع و ارگ ریاست جمهوری افغانستان رخ داد. در این حمله انتحاری ۴ نفر کشته و ۱۳ نفر زخمی شدند.
به تاریخ ۲۱ نوامبر یک حمله کننده انتحاری مواد انفجاری حامل خودش را در مسجد باقر العلوم در شهر کابل منفجر کرد که در آن رویداد، ۳۲ تن کشته و ۶۴ تن دیگر زخمی شدند.
روز ۲۲ نوامبر، رییس‌جمهور کشور فهرست نهایی اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی را اعلام کرد. یک روز پس از آن در اولین روز کاری کمیسیون جدید انتخابات افغانستان رییس و اعضای اداری این کمیسیون انتخاب شدند. نجیب‌الله احمدزی با رای اعضای کمیسیون به عنوان رییس انتخاب شد.
روز ۲۹ نوامبر، خط آهن افغانستان- ترکمنستان با حضور رییس‌جمهوران دو کشور گشایش یافت. محمد‌اشرف غنی و قربان‌‌قلی ‌بردی‌محمداوف، این پروژه را – برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای- «با اهمیت» خواندند. رییس‌جمهور غنی روز ۳۰ نوامبر به فرانسه رفت.
آخرین ماه سال، آرام‌ترین ماه سال برای افغانستان بود. اما رویدادهای سیاسی متفاوتی نیز در این ماه اتفاق افتاد. در سومین روز از آخری ماه سال میلادی (دسامبر) کنفرانس قلب آسیا در مورد افغانستان در هند آغاز شد.
روز ۱۲ام همین ماه، احمد ایشچی از سران پیشین حزب جنبش اسلامی افغانستان ادعا کرد که جنرال دوستم به محافظانش دستور داده که به وی تجاوز کنند. یک روز پس از آن پارلمان کشور خواستار بررسی این موضوع شد و لوی‌سارنوالی کشور نیز گفت که این موضوع را با بی‌طرفی، بررسی خواهد کرد.
روز ۱۸ دسامبر، در ولایت فراه در غرب کشور در یک تصادف جاده‌ای ۱۵ نفر کشته و۳۲ تن دیگر زخمی شدند. روز ۲۱ دسامبر، مجلس نمایندگان افغانستان بودجه ۱۳۹۶ را رد کرد. روز ۲۲ دسامبر دفتر معاون اول رییس‌جمهور، حکم جلب او را غیر قانونی خواند.
به تاریخ ۲۱ دسامبر، در نتیجه حمله افراد مسلح به خانه یک عضو مجلس نمایندگان ۷ نفر کشته و ۶ نفر زخمی شدند. در این حمله چهار عضو خانواده میرولی نماینده ولایت هلمند، دو محافظ او و فرزند عبیدالله بارکزی نماینده ولایت ارزگان در مجلس کشته شدند.
روز ۲۶ دسامبر، در آستانه برگزاری نشست سه‌جانبه روسیه، چین و پاکستان در مسکو درباره افغانستان، حکومت کشور واکنش منفی نشان داد و از دعوت نشدن به این نشست ۳ جانبه به شدت انتقاد کرد.
روز ۲۷ دسمبر مجلس سنا وزیران دفاع، داخله و رییس امنیت ملی افغانستان را به نشست عمومی این مجلس فراخواند و درباره وضعیت امنیتی کشور از آن‌ها توضیح خواست. در همین روز نشست سه‌جانبه در مسکو تصمیم گرفت که بعضی از چهره‌های طالبان از فهرست‌ تحریم خارج شوند.

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه