رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۲۰ جدی ۱۳۹۵ - ۰۵:۲۸
  • کد خبر : ۳۷۱۱
  • چاپ خبر : ابتدایی‌ترین مسایلی که از فضا باید بدانیم
آسمان مرموز

ابتدایی‌ترین مسایلی که از فضا باید بدانیم

هر صد سال یک بار یک ابرنواختر در راه شیری منفجر می‌شود و روزانه ۲۷۵ میلیون ستاره متولد می‌شود. ستاره […]

هر صد سال یک بار یک ابرنواختر در راه شیری منفجر می‌شود و روزانه ۲۷۵ میلیون ستاره متولد می‌شود.

ستاره ما خورشید است و منظومه ما ۵ میلیارد سال سن دارد و ما در یکی از بازوهای بیرونی راه شیری هستیم.

خورشید از مرکز راه شیری ۳۰ هزار سال نوری فاصله دارد. راه شیری ۱۰۰ هزار سال نوری قطر دارد و ۱۰۰۰ سال نوری ضخامت دارد و در مرکز ان یک سیاه چاله فعال می‌باشد که ۲تا ۲٫۴ میلیون برابر جرم خورشید ماست.

موقعیت ما در کهکشان راه شیری

نزدیک ترین ستاره به ما الفا پروکسیما قنطورس است که ۴٫۲ سال نوری با ما فاصله دارد و نزدیک‌ترین کهکشان به راه شیری کهکشانِ اندرومدا است که ۲٫۵ میلیون سال نوری از راه شیری فاصله دارد.

پرنوررین ستاره ی صورت فلکی قنطورس (اسب کماندار)، رجل القنطورس یا آلفا قنطورس نام دارد. این ستاره از نظر نورانیت سومین ستاره ی درخشان آسمان شب (شعرای یمانی در رتبه ی اول و ستاره ی سهیل در رتبه ی دوم نورانیت) که قدر ظارهری آن ۰٫۰۴- و به رنگ زرد درخشان است. کهکشان ما در یک ابر خوشه به نام سنبله قرار دارد. خوشه‌ها مجموعه‌ای از صدها هزار کهکشان هستند.  در کل هستی نیز تخمین زده می‌شود که ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد کهکشان وجود دارد .

با مرگ اولین ستاره ها در فضا تکامل در کیهان شروع شد آن‌ها فضا را با عناصر مختلف سنگین پر کردند و شکل گیری کهکشان و سیارات را میسر کردند.

همه مواد فضا و زمانی که می‌شناسیم در بیگ بنگ شروع شد و شکل گرفت.

زمین با سرعت ۱۶۰۰کیلومتر بر ساعت به دور خودش می‌چرخد و با ۱۰۰ هزار کیلومتر بر ساعت به دور خورشید و منظومه شمسی نیز نیم میلیون کیلومتر بر ساعت به دور راه شیری می‌چرخد و ۲۵۰ میلیون سال طول می‌کشد که یک دور کامل دورِ مرکز راه شیری بچرخد

.راه شیری نیز با سرعت ۱٫۵ میلیون کیلومتر بر ساعت در فضا در حال حرکت است.
هیچ مکانی ثابت نیست در هستی ..همه چیز در حال جنب و جوش است سریع‌ترین سرعت همان نور است وقتی به سرعت نور برسیم زمان برای‌مان کند می‌شود.

نزدیک ترین سیاه چاله به ما ۱۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد.

تنها یک هزارم ستاره ها قابلیت تبدیل به سیاه چاله‌ها را دارند اولین سیاه چاله‌ای که کشف شد ماکیان ایکس ۱ بود سیاه چاله‌ها فضا و زمان را تا ماکزیمم خم می‌کنند اگر به سلامت واردشان بشویم و فرضا آسیبی نبینیم می‌توانیم به نقطه یا دنیای دیگری حتی سفر کنیم .

فراوانترین عنصر در هستی و قدیمی‌ترینش هیدروژن است اما روی زمین عنصری که حیات از او ریشه گرفت کربن است
– _بیش از ۹۹٫۹۹۹۹% فضای اتم خالی است وقتی دو جسم بهم برخورد می‌کنند هسته‌های اتم‌هایشان بهم نمی‌خورد عملا هیچ چیز نمی‌تواند همدیگر را لمس کنند.

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه