رفتن به بالا
  • چهارشنبه - ۲۲ جدی ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۲
  • کد خبر : ۳۸۰۶
  • چاپ خبر : اطلاعات تکمیلی از حادثه قندهار، امارات عزای عمومی اعلان کرد
در قندهار چه گذشته است؟

اطلاعات تکمیلی از حادثه قندهار، امارات عزای عمومی اعلان کرد

هفت‌قلم: شب گذشته در پی وقوع یک انفجار در مهمان‌خانه والی قندهار در این شهر نزدیک ۱۲ تن کشته و […]

هفت‌قلم: شب گذشته در پی وقوع یک انفجار در مهمان‌خانه والی قندهار در این شهر نزدیک ۱۲ تن کشته و ۱۱ تن نیز از جمله داکتر همایون عزیزی والی قندهار و همچنان محمد عبدالله الکعبی سفیر امارات متحده عربی در افغانستان در این رویداد زخمی شدند.

باز محمد جوزجانی عضو مجلس نماینده گان، سراج الدین صفری عضو مجلس سنا و عبدالعلی شمسی معاون والی قندهار در انفجار دیشب در این ولایت جان‌های‌شان را از دست داده اند. دستکم ۵ دیپلمات کشور امارات متحده عربی نیز در این رویداد کشته شدند.

بر اساس گزارش‌های رسیده، احمد شاه سعید رییس نمایندگی ارتباط خارجه در قندهار نیز در انفجار دیشب قندهار کشته شده است. همچنان گزارش ها می‌رساند که یما قریشی از دیپلومات‌های وزارت امور خارجه افغانستان و کارمند سفارت افغانستان در ایالات متحده امریکا نیز در این رویداد جان خود را از دست داده‌است.

دستکم دو جسد هم به دلیل سوختگی زیاد شناسایی نشده‌اند.

سخنگوی والی قندهار گفته است که در این رویداد فرمانده پولیس قندهار و رییس امنیت این ولایت نیز حضور داشتند.

در همین حال، چنرال عبدالرزاق فرمانده پولیس قندهار گفته است که در دفتر ولایت قندهار، کار ساختمانی جریان دارد و این احتمال وجود دارد که مواد انفجاری توسط کارگران به مقام ولایت منتقل شده‌باشد.
وی می‌گوید: “آی اس آی و شبکه حقانی از چهار ماه به اینسو روی چنین پلان کار می‌کرد.”
به گفته جنرال عبدالرزاق، در ارتباط به حادثه شب گذشته مقام ولایت قندهار افرادی بازداشت شده‌اند و تحقیقات از آن‌ها جریان دارد.

در همین حال، امارات متحده عربی، کشته شدن ۵ کارمند وزارت خارجه آن کشور در انفجار قندهار را تایید کرده و ۳ روز نیز در این کشور ماتم ملی اعلان کرده است.

وزارت خارجه با نشر اطلاعیه‌ای گفته است که سفیر امارات در افغانستان برای  افتتاح یک دارالایتام و کمک به خانواده های شهداء و کودکان بی سرپرست به ولایت کندهار سفر کرده بود.

در اطلاعیه وزارت خارجه کشور آمده است: “وزارت امور خارجه باور دارد که این جنایت تروریستی، نه تنها روابط دوستانه دو ملت با هم برادر را نمی تواند مخدوش سازد، بلکه همکاری دو کشور و اجماع جهانی را بر ضرورت تشریک هرچه بیشتر مساعی برای از بین بردن ریشه های اصلی تروریزم، قویتر می سازد.”

محمد حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی کشور، در رأس یک هیئت برای بررسی رویداد روز سه‌ شنبه در مهمانخانۀ والی قندهار، به این ولایت رفت.

طالبان هرگونه دست داشتن در این رویداد را رد کرده‌اند.

 

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه