رفتن به بالا
  • دوشنبه - ۲۷ جدی ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۵
  • کد خبر : ۳۸۸۰
  • چاپ خبر : رسانه ها مکلف اند قربانیان نیروهای امنیتی را “شهید” بگویند
طرح جدید مجلس

رسانه ها مکلف اند قربانیان نیروهای امنیتی را “شهید” بگویند

مجلس نمایندگان، قانونی را تصویب کرد که به اساس آن، همه رسانه ها مکلف اند تا براى افرادى از نیروهای […]

مجلس نمایندگان، قانونی را تصویب کرد که به اساس آن، همه رسانه ها مکلف اند تا براى افرادى از نیروهای امنیتی که جان شان را از دست می دهند، از کلمه “شهید” استفاده کنند.

این طرح را قاضی نذیراحمد حنفی رییس کمیسیون امور تقنین مجلس نمایندگان، امروز در نشست عمومى این مجلس ارایه کرد.

وی گفت که این طرح، از سوی ۴۰ تن از اعضای مجلس پیشنهاد شده است.

بر اساس گفته های آقای حنفی در این قانون آمده است:  دفاع از دین و دولت جمهوری اسلامی افغانستان وجیبه شرعی است، مدافعین نیروهای امنیتی که در دفاع از میهن جان شان را از دست می دهند شهید اند، تمام رسانه های همگانی، صوتی، تصویری، چاپی، الکترونیکی اعم از دولتی و خصوصی مکلف اند از عنوان شهید برای آن استفاده بکنند.

سرانجام طرح مذکور، با اتفاق آرا از سوی ولسی مجلس تصویب شد و غرض تایید به مجلس بزرگان فرستاده می شود و باید از سوی رییس جمهور توشیح شود.

فهیم دشتى رییس اجرایى اتحادیۀ ملى ژورنالیستان، درحالیکه استفاده کلمۀ “شهید”براى قربانیان نیروهاى امنیتى را از لحاظ باورهاى دینى و فرهنگى یک امرپسندیده و یک مسوولیت شهروندی در برابر این نیروها خواند؛ اما گفت که این روش کارى، مشکلاتى را نیز براى خبرنگاران درپى خواهد داشت.

دشتى بابیان اینکه استفاده کلمۀ “شهید” براى قربانیان نیروهاى امنیتى؛ مصوونیت برخى خبرنگاران را زیرسوال مى برد، افزود که دولت باید درتامین امنیت اهل رسانه ها بخصوص در ولایات، تدابیرلازم را اتخاذ کند.

پژواک

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه